Anasayfa » Haberler » Uygur Türkleri ve Tibetliler Çin Devlet Başkanı Şi’yi protesto etti

Uygur Türkleri ve Tibetliler Çin Devlet Başkanı Şi’yi protesto etti

8b90adfd-0b46-442c-a7ff-baf5c7a443aa

UYGUR TÜRKLER’İ PROTESTO ETTİ

Başbakanlık’ın önüne toplanan Uygur Türkleri ve Tibetliler Çin Devlet Başkanı Şi’yi protesto etti.
Protestocu grup, Çin’deki insan hakları ihlalleri ve siyasi gerekçelerle verilen idam cezalarına dikkat çekti. Grubun çevresinde yoğun güvenlik önlemi alınması dikkat çekti.
 Almanya ve Çin arasında 18 anlaşma
Almanya’da 3 günlük ziyarette bulunan Şi ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere Berlin’de Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti’ne geçecek. Çin, Almanya’nın en önemli ticaret ortağı konumunda.

Merkel ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Başbakanlık’taki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, burada yaptığı açıklamada, görüşmede Kore Yarımadası, İran ve Kırım’ın ilhakından sonra Ukrayna-Rusya ilişkilerini ele aldıklarını söyledi.

Rusya‘nın Kırım’ı ilhakı konusunda BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla ilgili bir soru üzerine Merkel, Rusya’nın, kendi lehinde BM Genel Kurulu’nda çıkan oy sayısından memnun kalmaması gerektiğini belirterek, “Bununla uluslararası toplum, Rusya’nın yaptığından çok fazla memnun olmadığı yönünde net görüş belirtti” dedi.Oylamada “evet’ oylarının yanında “çe” oylara da bakılması gerektiğini ifade eden Merkel, Almanya olarak bu konuda Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunmasından ve uluslararası hukuka uyulmasından yana olduklarını kaydetti.

Çin ile Almanya arasında stratejik ortaklığın bulunduğunu ancak bugün bunu daha da geliştirdiklerini ifade eden Merkel, anlaşmalarla kapsamlı stratejik ortaklığı kayıt altına almak istediklerini kaydetti.

Şi ile yaptığı görüşmede insan hakları konularını da ele aldıklarına dikkati çeken Merkel, düşünce özgürlüğünün önemli bir unsur olduğunu belirtti. Merkel, Çin ile farklı görüşlere sahip olduklarında da görüş alışverişinde bulunabileceklerini kaydetti.

Çin ile Almanya arasında 2015 yılını “inovasyon işbirliği” yılı olarak ilan edeceklerine işaret eden Merkel, burada Çin’in bilişim fuarı CEBİT’e konuk ülke olarak davet edilebilme olanağının bulunduğunu ifade etti.

Merkel, ayrıca Euro’nun istikrarı için yaptığı çabadan dolayı Çin’e teşekkür etti.

Yapılması planlanan çifte vergilendirme anlaşmasının Almanya gelen yatırımcıların durumu iyileştireceğini belirten Merkel, Çin ile AB arasında yatırım anlaşmasının hızlı bir şekilde tamamlanması için çaba sarf edeceklerini, bunun serbest ticaret anlaşmasının ön adımı olabileceğini kaydetti.

TARIM VE ENERJİ ALANINDA 18 ANLAŞMA İMZALANDI

Öte yandan, basın toplantısı önce Çin ve Almanya heyetleri arasında tarım ve enerji alanında toplam 18 anlaşma imzalandı. 
Söz konusu anlaşmalar Alman otomobil üreticilerinin Çin’de daha fazla faaliyet göstermesini ve Yuan’ın Euro Bölgesi’nde ticareti için bir merkez açılması konularını içeriyor.

UYGUR TÜRKLER’İ PROTESTO ETTİ

Başbakanlık’ın önüne toplanan Uygur Türkleri ve Tibetliler Çin Devlet Başkanı Şi’yi protesto etti.
Protestocu grup, Çin’deki insan hakları ihlalleri ve siyasi gerekçelerle verilen idam cezalarına dikkat çekti. Grubun çevresinde yoğun güvenlik önlemi alınması dikkat çekti.

Almanya’da 3 günlük ziyarette bulunan Şi ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere Berlin’de Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti’ne geçecek. Çin, Almanya’nın en önemli ticaret ortağı konumunda.

Hakkında admin

x

Check Also

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...