Anasayfa » Makale ve Analizler » Çin, Doğu Türkistan’da soykırım uyguluyor

Çin, Doğu Türkistan’da soykırım uyguluyor

CIN, DOGU TURKISTAN’DA SOYKIRIM UYGULUYOR

– ATATURK UNIVERSITESI TARIH BOLUMU OGRETIM UYESI YRD. DOC. DR. EGILMEZ: “CIN, TURKLERIN ATA YURDU OLAN DOGU TURKISTAN’I ISGAL ETTIGI 1949 YILINDAN GUNUMUZE KADAR KULTURUMUZU, TARIHI ESERLERIMIZI, DILIMIZI VE INANCLARIMIZI IMHA ETMEKTEDIR” – “CIN’IN, UYGURLARA UYGULADIGI SISTEMATIK ISKENCE DUNYANIN HICBIR DEVLETINDE RASTLANMAYACAK KADAR CIRKIN BOYUTLARA ULASMIS DURUMDA. BUNA RAGMEN BATI DUNYASI UYGUR TURKLERINI HALA GORMEZDEN GELIYOR”

– Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eğilmez: “Çin, Türklerin Ata yurdu olan Doğu Türkistan’ı işgal ettiği 1949 yılından günümüze kadar kültürümüzü, tarihi eserlerimizi, dilimizi ve inançlarımızı imha etmektedir”

– “Çin’in, Uygurlara uyguladığı sistematik işkence dünyanın hiçbir devletinde rastlanmayacak kadar çirkin boyutlara ulaşmış durumda. Buna rağmen batı dünyası Uygur Türklerini hala görmezden geliyor”

ERZURUM – Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Çin’in Türklerin Ata yurdu olan Doğu Türkistan’ı işgal ettiğini, 1949 yılından günümüze kadar kültürünü, tarihi eserlerini, dilini ve inançlarını imha ettiğini söyledi.

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı da olan Eğilmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 milyon 828 bin 418 kilometrekarelik alana yayılan, yaklaşık 50 milyon Müslüman Türk’ün Çin zulmü altında yaşadığı Doğu Türkistan’da gündelik yaşamda karşılaşılan hak ihlalleri, insan aklı ve vicdanını çoktan aştığını ifade etti.

Müslüman Türklerin, camilerinin kapatıldığını, bayramlarının yasaklandığını ve kadınları kısırlaştırıldığını dile getiren Eğilmez, şunları kaydetti:

“Çin’in Uygurlara uyguladığı sistematik işkence dünyanın hiçbir devletinde rastlanmayacak kadar çirkin boyutlara ulaşmış durumda. Buna rağmen batı dünyası Uygur Türklerini hala görmezden geliyor. Merkezi Göttingen’de bulunan Alman “Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu” adlı kuruluştan Ulrich Delius, ‘Çin’de Uygurlar kadar takibata uğrayan bir başka halk topluluğu daha yok’ diyor. Çin devletinin yıllardır uyguladığı doğum yasağı Doğu Türkistan’da işkenceye dönüşmüştür. Üçüncü çocuk doğsa bile hemen öldürülüyor. Aileye de büyük cezalar veriliyor. Örneğin Çolpanhan isimli Türk kadının doğan çocuğu, Sıcak suya batırılarak katledilmiştir.”

Eğilmez, 18 yaşından küçüklerin ibadet etmesinin, camilere gitmesinin kesinlikle yasak olduğunu ifade ederek, camilerde verilen vaazlarda, komünist rejimin metinleri dışına çıkılamadığını, aksi bir durumun ağır bir şekilde cezalandırıldığını vurguladı.

Hac ibadetini yerine getirmenin büyük bir hayal olduğunu belirten Eğilmez, “Bölgede Telefon ve internet gibi iletişim araçları son derece kısıtlı ve kontrollü kullanılmaktadır. Doğu Türkistan’da telefon ve internet yurt dışına tamamen kapatılmıştır. Çin rejimi eğitim alanında da büyük bir baskı uygulamaktadır. İstediği kimseye, istediği yönde ve istediği kadar eğitim vermektedir. Bir Uygur Türkü’nün hür iradesiyle üniversiteye girmesi imkansızdır. Eğitim politikasındaki temel amaç ne çok cahil bırakmak ne de ileri düzeyde eğitim vermektir” diye konuştu. 

Toplu tutuklamaların, gözaltında işkencelerin, ortadan kaybolmaların, idamların, bölgedeki rutin yargı uygulamaları olduğunu vurgulayan Eğilmez, “Çin, Türklerin Ata yurdu olan Doğu Türkistan’ı işgal ettiği 1949 yılından günümüze kadar kültürümüzü, tarihi eserlerimizi, dilimizi ve inançlarımızı imha etmektedir” dedi.

Eğilmez, şöyle devam etti:

“Tutuklular kamplarda toplanarak, Günde 15 Saat madenlerde ve tuğla ocaklarında çok ağır koşullarda çalıştırılmaktadır. Bölgede tam bir sıkıyönetim uygulandığı için bırakın ülke dışına çıkmayı bir mahalleden bir mahalleye bile izinsiz ve kontrolsüz gidemezsiniz. Çin devletinden pasaport almak neredeyse imkansızdır. Devletle olan bütün işlerde, görevlilere mutlaka rüşvet verilmesi gerekmektedir. Türkler kullanılarak, devlet eliyle organ ticareti yapılıyor. Bunlara ek olarak Çin nükleer denemelerini Doğu Türkistan topraklarında gerçekleştiriyor. Bütün bu baskı ve işkencelerin yanında bölgenin demografik yapısı da hızla değiştiriliyor. Çin, çok keskin bir asimilasyon politikası uyguluyor. Han Çinliler sistematik olarak Sincan’a (Doğu Türkistan) göç ettiriliyor, kesin olmayan rakamlara göre, her Gün Sincan’a bin Han Çinlinin yerleştiğinden bahsediliyor. Bir zamanlar nüfusun yüzde 93’ü Uygur iken bugün ancak yüzde 45’ini Uygurlar oluşturuyor. Hatta Avrupa Doğu Türkistan Birliği adlı sürgünler derneği, Uygur kadınlarının zorla kısırlaştırıldığını rapor ediyor.”

Eğilmez, “Oradaki soydaşlarımız çok zor durumda olsalar bile, tarih boyunca bizden kardeşliklerini esirgememişlerdir. Örneğin, Osmanlının Balkan Savaşı yenilgisinin ardından Doğu Türkistan Türkleri, işgal altında bulunmalarına rağmen İstanbul’a yardım göndermişlerdir. Bu zulmün bitmesi için elimizden gelen her şeyi yapmak zorundayız” dedi. 

http://www.diyadinnet.com/

Hakkında admin

x

Check Also

DOĞU TÜRKISTAN AKIL İNSANLAR İSTIŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

DOĞU TÜRKISTAN AKIL İNSANLAR İSTIŞARE TOPLANTISI DÜZENLENDİ. Doğu Türkistanlılar istişare toplantısı, yurtdışındaki akademisyen, cemiyet erbabı, ...

HÜZÜN COĞRAFYASI: DOĞU TÜRKİSTAN

Büşra GÜNDOĞAN SASAM Staj Bitirme Ödevi olarak hazırlanan bu çalışmada; Doğu Türkistan’ın Çin ile olan ...

Doğu Türkistan nedir?

Doğu Türkistan 1949 yılında Çin tarafında ışgal edilip ve şu anda Xing Jian diye bilinen ...

Doğu Türkistan’ın geleceği yavrularımız Sayın Yalçın TOPÇU tarafından kabul edildi.

Doğu Türkistan’ın geleceği olan yavrularımız Ankara’da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Yalçın TOPÇU tarafından kabul edildi. İstanbul, ...

Orta Asya’da propaganda rekabeti için ABD’ye yeni kaynak

ABD’nin 2017 yılı mali bütçesinde Orta Asya’daki ülkelere Rusya’ya karşı propaganda gücünü artırmak için ek ...

Doğu Türkistan’da bir gece

Hamburg’da yaşayan Memet Aydemir, ata yurdumuz Türkistan’a turist kimliğiyle giderek soydaşlarımızın gündelik hayatıyla ilgili yüzlerce ...

Uygurlar’dan Çin-HDP yakınlığına tepki

Uygurlar, Çin Komünist Partisi’nin HDP’ye yaptığı davetin reddedilmesini istedi. Uygurlar, Çin’in HDP’yi Türkiye’ye karşı kullanmak ...

Çin’in Fransa işbirliği ile Türk vatandaşlarına İnterpol Tuzağı kanıtlandı

Çin’in Fransa işbirliği ile Türk vatandaşlarına İnterpol Tuzağı kanıtlandı Doğu Türkistan Bülteni   haber sitesi ...

Doğu Türkistan davasını dünyaya anlatmaya çalışıyoruz

Hollanda Uygur Vakfı ve Hollanda Türk Federasyonu (HTF) tarafından, Hollanda’nın başkenti Amsterdam Mescid-i Aksa Camii ...