Anasayfa » Haberler » Çin, İngiliz vekillerinin Hong Kong’a girişine izin vermedi

Çin, İngiliz vekillerinin Hong Kong’a girişine izin vermedi

Çin, bir grup İngiliz milletvekilinin Hong Kong’a seyahat etmelerine izin vermeyerek milletvekillerinin Hong Kong’a gitmek isterlerse girişlerinin engelleneceği yönünde uyarıda bulundu.

Muhafazakar Parti Milletvekili ve Avam Kamarası’nın Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sir Richard Ottaway, İngiliz yayın kurumu BBC’ye yaptığı açıklamada, kendisinin ve komisyondaki diğer milletvekillerinin Hong Kong’a gitmek isterlerse girişlerinin engelleneceği yönünde uyarıldıklarını belirtti.

“BİZ ÇİN’İN DÜŞMANI DEĞİLİZ”

Ottaway, “Çin hükümeti, işimizi yapmamızı engelleyerek agresif bir tavır sergilemektedir. Biz Çin’in düşmanı değiliz, ortağı ve dostuyuz” ifadesini kullandı. Richard Ottaway, Hong Kong’a seyahatlerinin engellenmesiyle ilgili Avam Kamarasını acil toplantıya çağıracağını kaydetti.

İNGİLİZ DIŞİŞLERİ: TALİHSİZ BİR OLAY

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Komisyon’un hükümetten bağımsız olduğunu ancak Çin’in milletvekillerinin girişine izin vermemesinin “talihsiz bir olay” olduğunu bildirdi.

İNGİLİZLER ESKİ KOLONİSİNİ TAKİP EDİYOR

Dış İlişkiler Komisyonu, eylül ayından bu yana, İngiltere ile eski kolonisi arasındaki kültür, ticaret ve eğitim gibi alanlardaki ilişkilerin yanı sıra burada yaşanan protestoları inceliyor. Çin, Komisyon’un eylül ayında inceleme başlatmasını kınamıştı.
Çin ile İngiltere arasında yaşanan Hong Kong anlaşmazlığı, yaklaşık 150 yıl önce İngilizlerin, İmparatorluk dönemi Çin ülkesine boyun eğdirdiği Afyon Savaşları’nı hatırlattı.

AFYON SAVAŞLARI NASIL BAŞLADI

Afyon Savaşları, 19. yüzyıl ortalarında yapılan ve Batılı devletlerin Çin’de ticaret ayrıcalıkları kazanmalarıyla sonuçlanan savaşlardır.

İlk Afyon Savaşı 1839-1842’de, Çin’le İngiltere arasında oldu. Ok Savaşı ya da Çin’deki İngiliz-Fransız Savaşı olarak da bilinen 1856-1860 arasındaki II. Afyon Savaşı’nda ise Fransa ile İngiltere, Çin’e karşı birlikte çarpıştılar.

İngiliz tüccarlar 19. yüzyılın başlarında Çin’e yasa dışı yollardan afyon sokmaya başladılar. Çin hükümeti 1839’da afyon ticaretini durdurma girişiminde bulunarak İngiliz tüccarların Guangzhou’daki (Kanton) tüm afyon depolarına el koydu. Birkaç gün sonra, sarhoş İngiliz denizcilerinin Çinli bir köylüyü öldürmesi ve Çin hukuk sistemine güvenmeyen İngiliz hükümetinin sanıkları Çin mahkemelerine teslim etmeyi reddetmesi üzerine taraflar arasındaki gerginlik büyüdü. Savaş patlak verdi ve küçük İngiliz kuvvetleri kısa sürede zafer kazandılar.

HONG KONG’UN İNGİLİZLERE BIRAKILMASI

29 Ağustos 1842’de imzalanan Nanjing Antlaşması ve 8 Ekim 1843 tarihli Bogue Ek Antlaşması’yla, Çin’in büyük bir tazminat ödemesi, ticaret ve yerleşim amacıyla Hong Kong dahil beş limanın İngilizlere bırakılması ve İngiliz yurttaşlarının İngiliz mahkemelerinde yargılanması hakkı karara bağlandı. Öbür Batı ülkeleri de hemen istekte bulunup benzer ayrıcalıklar elde ettiler.

KOMÜNİST ÇİN=BÜYÜK YALAN

200 yıl önce batılı ülkelerin acımasız kapitalizmine yenik düşen Çin, günümüzde kendi erkini güçlendirmek adına sahiplendiği Doğu Türkistan’da zulme başvuruyor; kimi sanayi ve gıda ürünlerinde zararlı maddelerin kullanılmasına göz yumarak insanları, toplumları zehirliyor.

Kaynak: http://www.hurhaber.com/

Hakkında admin

x

Check Also

Belçika parlamentosunda Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarının “soykırım” olarak tanınması istendi

Belçika parlamentosunda Çin’in Uygur Türklerine yönelik politikalarının “soykırım” olarak tanınması çağrısı yapan karar tasarısı sunuldu. ...

Uygur Türkleri, Çin’deki yakınlarının akıbetlerini öğrenmek istiyor

Çin’in Sarıyer’deki konsolosluğu yakınlarındaki eylemlerini sürdüren bir grup Uygur Türkü, gözaltı kamplarında tutulmasından korktukları aile ...

Japonya’dan, Çin’in sahil güvenliğine yabancı gemileri vurabilme yetkisi veren yasaya tepki

Japonya Savunma Bakanı Kişi, yasanın uygulanmasına ilişkin ülkesinin “ciddi seviyede endişeler” taşıdığını belirtti. Tokyo Japonya ...

Çin ve Hindistan arasındaki yarım asırdan uzun süreye dayanan gerilim dinmek bilmiyor

Çin ve Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süreye dayanan egemenlik tartışmaları nedeniyle iki nükleer güç ...

Pentagon’da kurulan Çin Görev Gücü, sıcak savaşın ayak sesleri mi?

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Savunma Bakanlığı (Pentagon) bünyesinde sadece Çin’e odaklanacak “Çin Görev Gücü” adlı ...

Hindistan ve Çin tartışmalı bölgede anlaşmaya vardı: İki taraf da geri çekilecek

Çin ile Hindistan arasında Himalaya Dağları’nın batısındaki ihtilaflı Ladakh bölgesinde krizi dindirmek için, gerilimin had ...

ABD: Çin’in komşuları sindirme politikalarından endişe duyuyoruz

ABD’li üst düzey yetkililer, Çin ve Hindistan askerlerinin arasında çatışmaların yaşandığı Ladakh bölgesindeki gelişmeleri yakından ...

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...