Anasayfa » Haberler » BERDİMUHAMEDOV: RUSYA VE ÇİN STRATEJİK ORTAKLARIMIZ

BERDİMUHAMEDOV: RUSYA VE ÇİN STRATEJİK ORTAKLARIMIZ

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya ile Çin’in stratejik ortakları olduğunu söyledi. Bakanlar Kurulu toplantısındaki konuşmasında Rusya ve Çin’in stratejik ortakları olduğunu ifade eden Türkmen lider, dış politikada ABD ve AB ile ilişkilerin de önemli olduğunun altını çizdi.

15639

Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri ve gazete editörlerinin de hazır bulunduğu geniş katılımlı Bakanlar Kurulu’nda konuşan Berdimuhamedov, komşu ülkelerle yakın ve çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesinin dış politikasının çok önemli bir hedefi olduğunu ifade etti. Çin ile stratejik işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Türkmen lider, “Çin halihazırda Türkmenistan’ın en büyük ticari ortağı. Bu ülke ile ilişkilerimiz karşılıklı yarara ve uzun vadeye dayanmaktadır. Rusya Federasyonu da bizim stratejik ortağımız. Rusya ile ikili hem de uluslararası örgütler bazındaki ilişkilerimiz önemli sonuçlar veriyor. Bundan sonra da, Rusya ile her alanda münasebetlerimizi geliştireceğiz” dedi.

Uzun yıllar ABD ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Berdimuhamedov, bu ülke ile barış ve sürdürülebilir kalkınma, enerji güvenliği, ticaret ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi gibi günümüzün güncel konularında diyalog içerisinde bulunduklarını söyledi. Türkmen lider, Avrupa Birliği ile münasebetlerin de olumlu sonuçlar verdiğini kaydederek, Güney ve Orta Amerika ülkeleriyle diplomatik ilişki kurmak istedikleri belirtti.

1991 yılında Soyvetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan, 4 yıl sonra 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 185 ülkenin oy birliğiyle ‘daimi tarafsızlık’ statüsünü kazandı. Son yıllarda her yıl ortalama yüzde 10 oranında büyüyen Türkmenistan, 200’ün üzerinde ülke ile diplomatik ilişki ve 40’ın üzerinde uluslararası ve bölgesel örgüt ile münasebetlerini geliştiriyor. 

http://www.haber3.com/berdimuhamedov-rusya-ve-cin-stratejik-ortaklarimiz-3073804h.htm#ixzz3LkHFlZcs

Hakkında admin