Anasayfa » Haberler » Hong Kong’da protestocuların kampı kaldırıldı

Hong Kong’da protestocuların kampı kaldırıldı

Hong Kong’da 2,5 aydır devam eden demokrasi yanlısı gösterilerin yapıldığı alanlar boşaltıldı.

Polisin yüksek mahkemenin verdiği karar doğrultusunda aktivistlerin şehir merkezinde kurduğu alanları boşaltmaya başladığı kaydedildi. Bu bağlamda Admiralty ve Causeway’deki kamp alanlarının da polis ekipleri ve belediye işçileri tarafından kaldırıldığı ifade edildi. 

Hong Kong‘da 2017’de yapılacak genel seçimlere Çin’in müdahale ettiği gerekçesiyle başlayan ve 10 haftadır devam eden hükümet karşıtı gösterilerde işgal edilen alanların boşaltılmasında, 7 bin polisin görev aldığı belirtiliyor. 

hongkong

OTURMA EYLEMİ

Aktivistlerin liderlerinden Nathan Law ise yenilgiyi kabul etmeyeceklerini ve daha büyük eylemler düzenleyecekleri tehdidinde bulundu. Aktivistlerin astığı pankartlarda, “Geri döneceğiz!” ve “Bu sadece bir başlangıç!” ifadeleri ise dikkat çekti.

Öte yandan, aralarında demokrasi yanlısı milletvekilleri ve medyada öne çıkan insanların da bulunduğu bir grup gösterici oturma eylemi yaptı. Barikatların kaldırılmasında birkaç grup eylemci haricinde herhangi büyük bir direnişle karşılaşılmadığı ifade edildi.

Hong Kong polisinin açıklamasında, 2,5 aydır devam eden gösterilerde 600’e yakın kişinin gözaltına alındığı, içlerinde yüz polisin de bulunduğu yine yüzlerce kişinin yaralandığına dikkat çekildi. 

AKTİVİSTLERİN LİDERLERİ, BU AYIN BAŞINDA TESLİM OLMUŞTU

Hong Kong’ta bu ayın başında, Occupy Central (Merkezi İşgal Et) hareketinin üç kurucusu, kendilerini polise ihbar etmişti. Pekin’in “İngiliz vekillerin sözde ‘ahlaki sorumluluk’ bahanesiyle Çin’in iç işlerine karışması kabul edilemez.” şeklindeki açıklamasının hemen ardından teslim olmaları ise dikkat çekmişti. Hemen ardından üç lider, eylemcilere, Hong Kong yönetiminin yasa dışı olarak gördüğü gösterilere son verme çağrısında bulunmuşlardı. 

Göstericilerin başını çekenlerden Hong Kong Öğrenciler Federasyonu ise kendilerini ihbar etmeyeceklerini belirtmiş, aynı zamanda konuyu düşüneceklerini bildirmişlerdi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında İngiliz yönetimine sert eleştirilerle yüklenmişti. Sözcü Hua ayrıca, İngiliz vekillerinin sözde “ahlaki sorumluluk” bahanesiyle Çin’in iç işlerine karışmasının kabul edilemeyeceğini ve bu eylemin başarısız olacağını da ifade etmişti. Bu sert çıkışın hemen ardından ise Occupy Central (Merkezi İşgal Et) hareketinin üç kurucusu, kendilerini polise ihbar etmişti.

İngiltere sömürgesi olan Hong Kong’u 1997’de geri alan Çin, bu tarihten itibaren “bir ülke iki sistem” olarak adayı yönetiyor. Çin’in özel idari bölgesi olan Hong Kong’da 2017 yılında yapılacak genel seçimlerde Pekin’in, Hong Kong’daki seçimlerde doğrudan aday gösterme imkânını ortadan kaldırması, gösterilere neden olmuştu. 

Öte yandan adadaki vatandaşlar, Hong Kong özel yönetim bölgesi başkanını seçmek için 2017’de sandığa gidecek. Pekin yönetimi tarafından belirlenen “Aday Komitesi”, adada adaylığını koyacak kişileri onaylayacak ve aday sayısı en fazla üç olacak. Bu ise muhalefet başta olmak üzere birçok kişi tarafından eleştiriliyor ve bu uygulamanın muhalif adayların önünü keseceği ifade ediliyor. 

Hakkında admin

x

Check Also

Japonya’dan, Çin’in sahil güvenliğine yabancı gemileri vurabilme yetkisi veren yasaya tepki

Japonya Savunma Bakanı Kişi, yasanın uygulanmasına ilişkin ülkesinin “ciddi seviyede endişeler” taşıdığını belirtti. Tokyo Japonya ...

Çin ve Hindistan arasındaki yarım asırdan uzun süreye dayanan gerilim dinmek bilmiyor

Çin ve Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süreye dayanan egemenlik tartışmaları nedeniyle iki nükleer güç ...

Pentagon’da kurulan Çin Görev Gücü, sıcak savaşın ayak sesleri mi?

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Savunma Bakanlığı (Pentagon) bünyesinde sadece Çin’e odaklanacak “Çin Görev Gücü” adlı ...

Hindistan ve Çin tartışmalı bölgede anlaşmaya vardı: İki taraf da geri çekilecek

Çin ile Hindistan arasında Himalaya Dağları’nın batısındaki ihtilaflı Ladakh bölgesinde krizi dindirmek için, gerilimin had ...

ABD: Çin’in komşuları sindirme politikalarından endişe duyuyoruz

ABD’li üst düzey yetkililer, Çin ve Hindistan askerlerinin arasında çatışmaların yaşandığı Ladakh bölgesindeki gelişmeleri yakından ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...