Anasayfa » Haberler » Hong Kong’da protestocuların kampı kaldırıldı

Hong Kong’da protestocuların kampı kaldırıldı

Hong Kong’da 2,5 aydır devam eden demokrasi yanlısı gösterilerin yapıldığı alanlar boşaltıldı.

Polisin yüksek mahkemenin verdiği karar doğrultusunda aktivistlerin şehir merkezinde kurduğu alanları boşaltmaya başladığı kaydedildi. Bu bağlamda Admiralty ve Causeway’deki kamp alanlarının da polis ekipleri ve belediye işçileri tarafından kaldırıldığı ifade edildi. 

Hong Kong‘da 2017’de yapılacak genel seçimlere Çin’in müdahale ettiği gerekçesiyle başlayan ve 10 haftadır devam eden hükümet karşıtı gösterilerde işgal edilen alanların boşaltılmasında, 7 bin polisin görev aldığı belirtiliyor. 

hongkong

OTURMA EYLEMİ

Aktivistlerin liderlerinden Nathan Law ise yenilgiyi kabul etmeyeceklerini ve daha büyük eylemler düzenleyecekleri tehdidinde bulundu. Aktivistlerin astığı pankartlarda, “Geri döneceğiz!” ve “Bu sadece bir başlangıç!” ifadeleri ise dikkat çekti.

Öte yandan, aralarında demokrasi yanlısı milletvekilleri ve medyada öne çıkan insanların da bulunduğu bir grup gösterici oturma eylemi yaptı. Barikatların kaldırılmasında birkaç grup eylemci haricinde herhangi büyük bir direnişle karşılaşılmadığı ifade edildi.

Hong Kong polisinin açıklamasında, 2,5 aydır devam eden gösterilerde 600’e yakın kişinin gözaltına alındığı, içlerinde yüz polisin de bulunduğu yine yüzlerce kişinin yaralandığına dikkat çekildi. 

AKTİVİSTLERİN LİDERLERİ, BU AYIN BAŞINDA TESLİM OLMUŞTU

Hong Kong’ta bu ayın başında, Occupy Central (Merkezi İşgal Et) hareketinin üç kurucusu, kendilerini polise ihbar etmişti. Pekin’in “İngiliz vekillerin sözde ‘ahlaki sorumluluk’ bahanesiyle Çin’in iç işlerine karışması kabul edilemez.” şeklindeki açıklamasının hemen ardından teslim olmaları ise dikkat çekmişti. Hemen ardından üç lider, eylemcilere, Hong Kong yönetiminin yasa dışı olarak gördüğü gösterilere son verme çağrısında bulunmuşlardı. 

Göstericilerin başını çekenlerden Hong Kong Öğrenciler Federasyonu ise kendilerini ihbar etmeyeceklerini belirtmiş, aynı zamanda konuyu düşüneceklerini bildirmişlerdi. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında İngiliz yönetimine sert eleştirilerle yüklenmişti. Sözcü Hua ayrıca, İngiliz vekillerinin sözde “ahlaki sorumluluk” bahanesiyle Çin’in iç işlerine karışmasının kabul edilemeyeceğini ve bu eylemin başarısız olacağını da ifade etmişti. Bu sert çıkışın hemen ardından ise Occupy Central (Merkezi İşgal Et) hareketinin üç kurucusu, kendilerini polise ihbar etmişti.

İngiltere sömürgesi olan Hong Kong’u 1997’de geri alan Çin, bu tarihten itibaren “bir ülke iki sistem” olarak adayı yönetiyor. Çin’in özel idari bölgesi olan Hong Kong’da 2017 yılında yapılacak genel seçimlerde Pekin’in, Hong Kong’daki seçimlerde doğrudan aday gösterme imkânını ortadan kaldırması, gösterilere neden olmuştu. 

Öte yandan adadaki vatandaşlar, Hong Kong özel yönetim bölgesi başkanını seçmek için 2017’de sandığa gidecek. Pekin yönetimi tarafından belirlenen “Aday Komitesi”, adada adaylığını koyacak kişileri onaylayacak ve aday sayısı en fazla üç olacak. Bu ise muhalefet başta olmak üzere birçok kişi tarafından eleştiriliyor ve bu uygulamanın muhalif adayların önünü keseceği ifade ediliyor. 

Hakkında admin

x

Check Also

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Son dakika: Dünyanın gözü burada… Fotoğraflar peş peşe geliyor, tam bir kaos!

Çarpıcı fotoğrafları Reuters ve AP haber ajansları bir bir servis ediyor, tüm dünya nefesini tutmuş ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...