Anasayfa » Haberler » İnsan Hakları Doğu Türkistanlılar iÇin geçerli değil

İnsan Hakları Doğu Türkistanlılar iÇin geçerli değil

Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde, BM ve diğer insani kuruluşların Doğu Türkistan’a daha duyarlı olması çağrısında bulunarak, “ Ne yazık ki İnsan Hakları Doğu Türkistanlılar iÇin geçerli değil” dedi.

Erkinbeg
Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği Başkanı Erkinbeğ Uygurtürk, yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da katliamlarına aralıksız devam ettiğini belirterek, “ Son olarak geçtiğimiz hafta 8 Müslüman Uygur Türkü yalan ve iftiralarla tutuklanıp, sözde mahkemelere çıkarılıp idam cezasına mahkûm edildiler” dedi.
Her yıl 10 Aralık tarihinin Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlatan Erkinbeğ Uygurtürk, “ İnsan hakları kavramını ortaya atan sözde modern ve batılılaşmış devletler, kendi vatandaşları için dünyayı ayağa kaldırırken, Doğu Türkistan, Filistin, Irak, arakan, Çeçenistangibi Dünyanın neresinde olursa olsun Müslüman ve Türkler zulüm altındaysa, İnsan hakları ihlallerinin en ağır şartları altında eziliyorlarsa hiç umurlarında bile olmuyor. Ölenlerin Türk olması, Müslüman olması insan hakları savunucularını memnun ediyor. Kıllarını bile kıpırdatmadan zulümlerin devam etmesine göz yumuyorlar. Doğu Türkistan’da insanların en doğal hakkı olan yaşama hakları bile ellerinden alınıyor ve sorgusuz sualsiz idam ediliyorlar. Genç kızlarımız zorla Çin’in iç bölgelerinde çalışmaya götürülüyor. Kur’an-ı Kerim okumak yasak. Camiye gitmek yasak. Oruç tutmak yasak. Kendi dillerinde eğitim yasak. Başörtülü olarak otobüslere binmek yasak. Ay yıldızlı semboller yasak.” dedi.
Hükümete çağrıda bulunan Erkinbeğ Uygurtürk, “ Türkiye’nin Çin ile yakın ilişki kurduğu bu dönemlerde şunu hatırlatmakta bir yarar var. Çinliler ile Türkler arasında tarihin çok derinliklerine varan bir mücadele var. Bu yüzden Çinliler her zaman Türklere dost gibi görünüp, bin bir türlü entrikalarla Türkleri bölmeye ve devletlerini yıkmaya çalışmıştır. Çoğu zamanda başarılı olmuştur. Devlet yetkililerimiz çok dikkatli olmalı ve Doğu Türkistan konusunda çok daha fazla çaba sarfertmelidir. Çünkü 45 milyona yakın Doğu Türkistanlı Müslüman Türk, Çin zulmü altında yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Son zamanlarda gündemde olan Tayland’daki 300 kardeşimizin de bir an önce Türkiye’ye getirilmesi yönünde ciddi adımlar atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: milliyet.com.tr

Hakkında admin

x

Check Also

Rabiya Kadir: Bizi sadece Türkiye bağrına bastı

A Haber’de yayınlanan Orhan Sali’nin sunduğu ‘Diplomasi’de Ortadoğu’dan Afrika’ya Müslüman coğrafyasındaki katliamlar ele alındı.

Çin füzeleri ve Müslüman Uygur Türkleri

Dünya, o bölgenin adını Türkistan’dan ziyade “Sincan” veya “Şincan” olarak biliyor

Çin polisi 7 Uygur’u öldürdü

Çin polisi son 10 gün içinde çeşitli sebeplerle farklı yerlerde en az 7 Uyguru vurarak ...

Çin, Uygur öğrencilerin oruç tutmasını yasakladı!

Çin, Uygur öğrencilerin oruç tutmasını yasakladı!

Arınç:Türkiye Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan ile samimi ilişkiler içinde

Arınç:Türkiye Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri ve Doğu Türkistan ile samimi ilişkiler içinde

Urumçide Doppalı Örencilere müdahele edildi

Doppalı Örencilere müdahele edildi

Türkiye’nin bir Doğu Türkistan politikası olmalı

GENEL BAŞKAN MUSTAFA DESTİCİ, DOĞU TÜRKİSTAN VAKFI’NIN YEMEĞİNDE Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, ...

Doğu Türkistan`da Türklere Karşı Soykırım Politikası

Doğu Türkistan`da Türklere Karşı Soykırım Politikası

Çin-Japonya arasındaki adalar sorunu

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Çin ile aralarında ihtilafa neden olan adaları korumaya kararlı olduklarını vurguladı.