Anasayfa » Haberler » STK’lardan Uygur Türkleri’ne destek, Çin’e lanet

STK’lardan Uygur Türkleri’ne destek, Çin’e lanet

2023 Platformu, İMAG, Türk Hukuk Enstitüsü İstanbul ve Turan Araştırmaları Derneği Çin zulmü için ortak bildiri yayınladı.

2023 Lider Ülke Türkiye Platformu, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu (İMAG), Türk Hukuk Enstitüsü İstanbul Şubesi ve Turan Araştırmaları Derneği, Tayland’daki sığınmacı Uygur Türkleri’yle ilgili ortak bir bildiriye imza attı.

ÇİLELİ BEKLEYİŞ

Geçtiğimiz Mart ayında, Çin Halk Cumhuriyetindeki zorlu yaşam koşullarından ve baskılardan kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 400 kadar Uygur Türk’ü, Taylan’da yakalanarak gözaltına alınmıştı. O zamandan beri Tayland’ın iki ayrı bölgesindeki 6 ayrı kamptaki cezaevlerinde tutulan Uygur Türkleri’nin çileli bekleyişi devam etmektedir.

UYGURLAR İDAMIN UCUNDA

Çin makamları, sığınmacı Uygur Türkleri’nin iade edilmesini Tayland makamlarından talep etmektedir. Bugüne kadarki baskıcı uygulamaları ve insan hakları konusundaki kötü şöhreti tüm dünya tarafından bilinen Çin’in iade talebi Tayland tarafından kabul edildiği takdirde, sığınmacı Uygur Türkler’i idam edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DEVREDE

Sığınmacı Uygur Türkleri’nin Türkiye’ye kabul edilebileceği yönünde Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri’nin girişimleri olduğu ancak Tayland makamları tarafından son günlerde yapılan açıklamalarda, Uygur Türkleri’nin Çin’e iade edilmesi yönünde bir yaklaşımın sergilendiği görülmektedir.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi ve Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin Sözleşme uyarınca, hayatı ve özgürlüğü tehlike altında olan hiçbir sığınmacının iade edilmemesi benimsenmiştir. Yine aynı sözleşmeler uyarınca, sığınmacıların yerleşmek üzere bir başka ülkeye gitmeyi istemek hakları güvence altına alınmıştır.

Uygur Türkleri’nin Çin’e iade edildikleri takdirde idam edilmeleri söz konusu iken, üstelik Türkiye’nin de sığınmacıları kabul edeceğini bildirmesine rağmen, Tayland’ın, iade kararı vermesi halinde bir insanlık suçu işlemiş olacağı tartışmasızdır.

Herkesçe bilinmektedir ki, tarih, insanlık suçlarını asla affetmez. Bu suçlar, gelecek nesiller için utanç verici bir miras olarak kalır.

Tayland makamlarının insanlıktan ve özgürlükten yana karar alacağını umut ediyor, Çin’in baskıcı tutumundan kaçarak canlarını korumak isteyen Uygur Türkleri’ni Türkiye’ye göndermelerini kararlılıkla talep ediyoruz.

Bu noktada, Türkiye Cumhuriyeti makamlarından da, Uygur Türkleri’nin Çin zulmüne iade edilmemeleri konusunda daha etkin çaba sarfetmelerini temenni ediyoruz.

Soydaşlarımız Uygur Türkleri’nin sırf mensup oldukları millet ve din sebebiyle zulme uğradıklarını biliyoruz. Bu zulmün failleri bugün için güçlü görünebilirler lakin ne bizleri ne de mensubu olmaktan şeref ve bahtiyarlık duyduğumuz Türk Milleti’ni korkutamazlar.

Uygur Türkleri’nin mazlum olduğuna emin olduğumuz kadar biliyor ve inanıyoruz ki,

Her hesabın tersi,

Her zulmün süresi var

Bir tilki hükmü varsa,

Bir de Bozkurt töresi var.

UYGUR TÜRKLERİ YALNIZ DEĞİLDİR.

2023 LİDER ÜLKE TÜRKİYE PLATFORMU

İSTANBUL MİLLİYETÇİ AVUKATLAR GRUBU

TÜRK HUKUK ENSTİTÜSÜ İSTANBUL ŞUBESİ

TURAN ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ

stklardan-uygur-turklerine-destek-cine-lanet-HB7-1258560-1-t

Kaynak: Haber 7

Hakkında admin

x

Check Also

ABD: Çin’in komşuları sindirme politikalarından endişe duyuyoruz

ABD’li üst düzey yetkililer, Çin ve Hindistan askerlerinin arasında çatışmaların yaşandığı Ladakh bölgesindeki gelişmeleri yakından ...

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...