Anasayfa » Haberler » ÜLKÜ OCAKLARI DERGİSİ’NDEN DOĞU TÜRKİSTAN’A ÖZEL SAYI

ÜLKÜ OCAKLARI DERGİSİ’NDEN DOĞU TÜRKİSTAN’A ÖZEL SAYI

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, aylık olarak yayınlanan “Ülkü Ocakları” dergisinin Ağustos 2015 sayısını “Doğu Türkistan Özel Sayısı” olarak yayınladı.
Ülkemizin en büyük Sivil Toplum Örgütlerinden ve ülke çapında 550’den fazla şubesi bulunan Türk dünyasının sorunlarını esas ve hedef alan bir anlayışa sahip ve Doğu Türkistan davasına özel ilgi gösteren ve bu davanın Türkiye’deki öncüsü ve savunucusu Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, aylık olarak yayınlanan “Ülkü Ocakları” dergisinin Ağustos 2015  sayısını “Doğu Türkistan Özel Sayısı” olarak yayınladı.
Dergi’nin ön yüzünde Gökbayrağa sarılmış bir Uygur Türkü çocuğun “Allahı’m Bu Eller Benim” duası ve yakarışı ile  altında Doğu Türkistan ve Türk dünyası haritası yer alıyor.
Dergi’nin araka kapağında ise, MHP.’nin kurucu genel başkanı merhum Alparslan Türkes’in Doğu Türkistan Türklerinin Liderlerinden  merhum İsa Yusuf Alptekin ile birlikte  resimleri ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Başbakan Yardımcısı iken, Mayıs 2002’da ziyaret ettiği Doğu Türkistan’da Uygur Türkü aksakallar ile görüşmesine ait  resimler bulunuyor.
Alt tarafta ise, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin şu sözü yere alıyor:
”Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü Gençlik sahipsiz ve korumasız bırakılan Uygur Türkü Soydaşlarımızın her şart altında yanında olacaktır.”
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı sayın Olcay Kılavuz’un takdim yazısı ile başlayan dergi’nin  münderecatı şöyle ;
1. Hamit Göktürk – Doğu Türkistan’da Çin işgalı ve Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketleri
2. Alperen Nejat Dönen – Gökbayrağın Gölgesinde
3. Tolga Arslan – Kahraman Uygur kadınlar – 1
4. Mustafa NargülüŞehid-i Ala Gazi-i Namdar Enver Paşa
5. Elnur Paşa – Büyük Bey
6. Doç.Dr.Erkin Emet –Tayland’ın Çin’e teslim ettiği Uygur Türklerinin akibeteleri ve Uygur Sığınmacıların acı durumu
7. Halil Alperen Işık – Milletlerarası hukuk bağlamında Doğu Türkistan Meselesi
8. Semih Diri – Uygurların Kültürü ve Edebiyatı üzerine bir inceleme
9. Asiye Merve Avşar – Gökhan Gökçek –Doğu Türkistan’da Eğitim Azssimilasyonnuna dair notlar
10. Semih Diri – Uygur Kültüründe Müzik ve Dans
11. Abdulsamet Çankaya-Uygur Türklerinin Milli Başlığı : Doppa
12. Yasin İlteriş Doğan – Doğu Türkistan’ın Öncüleri
13. Tavsiyelerimiz
14. Bilal Emre Karataş – Teslim Olmak,Denge,Kur’an Ve Hz.Muhammed(SA)
15. Mahmut Burak Yazıcı – Türk İstihbarat Tarihi
Büyük boy ve 84 sayfa hacminde olan olan derginin 114.sayısı  Ağustos 2015 sayısı Doğu Türkistan ‘ın ve
sorunlarının anlatıldığı  bilgileri içeren makale,inceleme ve haber yorumları ile çok zengin bir mühevaya sahip bulunuyor.Ayrıca içeriği bakımından  kalıcı,  ve zengin bir  kaynak  niteliği taşıyor.
Ülkü Ocakları Dergisi’nin Doğu Türkistan özel Sayısını ABD’den Uygur Türkçesi ile yayın yapan Özgür Asya Radyosuna değerlenediren Uyghurnet.org Yayın Yönetmeni ve Türkçe editörü Hamit Göktürk şöyle konuştu:
”Ülkü Ocakları Vakfı ülkemizin en büyük ve önde gelen sivil toplum kurulaşlarındandır. Bu Vakıf Türk dünyasına ve özellikle Doğu Türkistan davasına yönelik çalışmaları ile öne çıkmaktadır.
Türklerin birliği ve beraberliği,kardeşliği  fikrini çalışmalarında temel olarak almıştır.Özellikle Doğu Türkistan ile ilgili çalışmalarını minnet ve şükran ile takip etmekteyiz.
Geçen yıl Tayland’daki Mülteci Uygur Kardeşlerimizin Türkiye’ye getirilmesi için ülkemiz çapında imza kampanyası başlatarak milyorlarca imza toplamış ve bu sorunu Türk ve dünya kaoyuna duyurumuştur. Burada sayılamayacak kadar bir birinden değerli ve etkili faaliyet ve çalışmalara imza atmıştır.
Bu kez Doğu Türkisitan konusuna Ülkü Ocakları dergisin’de özel sayı şeklinde ele almış bulunuyor. Ülkü Ocakları Dergisinin “Doğu Türkistan” Özel Sayısını içerik bakımından çok dopdolu ve ileride kaynak teşkil edebilecek çok güzel inceleme,makale ve haber-yorumları içermektedir.
Bu özel sayının ülkemiz çapında genç kardeşlerimize ulaştırılması ve onları tarafından okunup incelenmesi Doğu Türkistan sorunun kamu oyuna duyurulması için çok önemlidir. Bunu çok önemsiyoruz.
Bir davanın sürekli gündemde tutulması için onun devamlı  üzerinde çalışılması gerekiyor. Ülkü Ocaklarımız da tam  bunu yapıyorlar.Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır.Sayın Genel Başkan Olcay Kılavuz ‘a bir kez daha teşekkür ediyor ,minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”
ulkuocaklaridergisi_agustos2015-2
 http://www.benguturk.com/ulku-ocaklari-dergisi-nden-do%C4%9Eu-turkistan-a-ozel-sayi_d14233.html

Hakkında admin

x

Check Also

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...

Skandal! Çin, Türkiye’deki Doğu Türkistan haberlerine erişim yasağı koydurmaya başladı

Doğu Türkistan’daki insanlık dramı katlanarak devam ederken, skandal bir gelişme yaşandı. Türkiye’de Doğu Türkistan ile ...

ABD yönetimi Hong Kong’daki Yasama Konseyi seçimlerinin ertelenmesini kınadı

ABD yönetimi, Hong Kong’daki Yasama Konseyi seçimlerinin 1 yıl ertelenmesini kınayarak, yetkililere kararlarını gözden geçirme ...

ABD : ÇİN’İN UYGURLARA KARŞI İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İÇİN YAPTIRIMLAR ARTACAK

ABD,Dışişleri Bakanı Pompeo Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlar.Kazaklar ve diğer Çinli olmayan Müslüman halklara karşı ...

Çin’in Uygur Kadınlara Karşı İşlediği İnsanlık Suçu

The Washington Post’ta yayımlanan Elizabeth M. Lynch’in kaleminden çıkmış, “China’s attacks on Uighur women are ...

Doğu Türkistanlı Kahraman Ababekir den haber alınamıyor

28 haziran 2014 Tarihinde İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’ın Kaşgar İline bağlı Yeken (Yarkent) ilçesi ...

Brüksel’de Uygur Türkleri’nden Çin’e protesto

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB Konseyi binası önünde toplanan Belçika Uygurlar Derneği ve Türk sivil toplum ...