Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan davasını dünyaya anlatmaya çalışıyoruz

Doğu Türkistan davasını dünyaya anlatmaya çalışıyoruz

Hollanda Uygur Vakfı ve Hollanda Türk Federasyonu (HTF) tarafından, Hollanda’nın başkenti Amsterdam Mescid-i Aksa Camii Konferans salonunda “Rabia Kadir: Sürgünde 10. Yılı Anma Programı” kapsamında Türklere hitap etti.

Hollanda’da yaşayan Türklere konuşan, Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, Doğu Türkistan davasını sınırlı imkanlarla dünyaya anlatmaya çalıştığını söyledi. Kadir ” Hollanda’da ki Türk kardeşlerimizin ziyaretine icabet ettik. Hollanda’da ki bütün Türk kardeşlerimizin teşkilatlarına teşekkür ediyorum. Beni Hollanda’ya davet ettiler. Benim sürgünde ki 10 yılın ansında bir ödül töreni düzenlediler. Ban bir ödül takdim ettiler. Hollanda Türk Federasyonu’nun bu organizesi ile Doğu Türkistan’da ki kardeşlerimizin sıkıntılarını ve dertlerini anlatma fırsatım oldu.”

HER BİR TÜRK DOĞU TÜRKİSTAN DAVAMIZI ANLATMALI

Hollanda’da ki Türklerin Doğru Türkistan davasını ellerinden geldiği kadarı ile anlatılması gerektiğine vurgu yapan Rabia Kadir ” Biz Doğu Türkistan davasını tüm dünyada ki ülkelere anlatmaya çalışıyoruz. Aslında bu konuda imkanlarımız çok sınırlı.Maddi imkanlarımız çok zayıf. Ama karşımızda ki Çin çok büyük ve çok güçlü. Çin ekonomik,siyasi ve askeri alanda bütün nüfusunu kullanıyor. Özellikle maddi anlamda her tarafa ekonomiyi bastırarak, Doğu Türkistan davasını, göz ardı etmeye çalışıyor. Bize bütün dünyanın sahip çıkması ve siyasi destek vermesini talep ediyoruz. Özellikle Türk kardeşlerimize yüreğimizde ki, en yürek sözümüzü  söyleme imkanımız var. Onlara bu derdimizi anlatarak bizlere sahip çıkmalarını istiyoruz.Önümüzde biz bir kurultay gerçekleştireceğiz. Ve bu kurultayda biz kısa, orta ve uzun vadeli strateji planlarımızı hayata geçireceğiz. Tabii ki Hollanda’da ki kardeşlerimizin de Doğu Türkistan davasına ve maddi ve manevi sahip çıkmasını bekliyoruz. Her bir Türk kardeşimiz kendi ofislerinde bir Doğu Türkistan birimi veya ofisi oluşturarak Avrupa’da geniş daireye anlatmak ve de bizlerin sesi olmasını istirham ediyoruz.”

DOĞU TÜRKİSTAN VE ÇEVRESİNDE 23 MİLYON KİŞİ YAŞIYOR

Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında 20 milyon Türk insanının yaşadığını söyleyen Rabia Kadir ” Doğu Türkistan ve çevresinde toplam 23 milyon civarında.Fakat bunu Çin hükümeti dünyaya bunu yarısı kadar ilan ediyor. Bunu asla ve asla kabul etmiyoruz. Çin orada ki gerçek rakamları saklıyor ve gizliyor. Özellikle son 20 yıl içerisinde Doğu Türkistan’da ki Çin baskısından dolayı, yoğun bir kaçış, bir göç ve hicret meydana gelmiştir. Bu zulüm sonunda 20 yıl sonunda Avrupa ve diğer devletlerde ise 30 bin civarında Doğu Türkistanlı Uygur Türkü yaşamaktadır. Türkiye’de şu kadar sayı diyemiyorum. Türkiye’de ki 75 milyonun tamamı Uygur Türkü diyorum.” dedi.

ELİMİZDEN GELDİĞİ KADARI İLE TÜRKLÜK ŞUURU İÇERİSİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I ANLATIYORUZ

Hollanda Türk Federasyonu (HTF) Genel Başkanı Murat Gedik, Türk Milleti’nin kanayan bir yarası olan Doğu Türkistan’da ki gelişmeleri yakından öğrenmek için Rabia Kadir’i bu programa davet ettiklerini söyledi. Gedik ” Türk gençlerine yönelik seminerlerimiz kapsamında Rabia Hanım’ın burada olmasından dolayı son derece mutlu olduk. Bunun yanında Doğu Türkistan’da ki kardeşlerimizin sıkıntıları bizim sıkıntılar olarak su yüzüne çıkmıştır. Doğu Türkistan’da ki kardeşlerimizin Çin zalim yönetimi altında nasıl çile çektiklerini, nasıl hayati bir mücadele verdiklerini tekrar Rabia Kadir Hanım’ın ağzından dinledik. Üzgünüz. Elimizden geldiği kadarı ile bu davayı Türklük şuuru içerisinde insanımıza Doğu Türkistan davasını aktarmak için, bu programımız aynı zamanda bir vesile oldu.” dedi.

Amsterdam Mescid-i Aksa Camii Konferans salonu sonrasında HTF Genel Başkanı Muraf Gedik, Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir’e bir plaket ve bayanlar koluda bir buket çiçek takdim etti. Katılımcılar Rabia Kadir il e bol bol resim çektirdiler.

http://www.zamanhollanda.nl/haber/avrupa/6824/dogu-turkistan-davasini-dunyaya-anlatmaya-calisiyoruz

Hakkında admin

x

Check Also

Çin İstihbaratı, 150 Ajan İle İstanbul’a Giriş Yaptı

150 Çin istihbarat ajanı, Polis ve Özel Harekatçıları , Türkiye’ye, Rusya ve Esad yanlısı olarak ...

9. TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER BULUŞMASI YALOVA DEKLARASYONU

YAFEM 18. Türk Boyları Kültür Şöleni kapsamında 21-23 Temmuz 2015 tarihlerinde Yalova’da Kent Müzesi Konferans ...

UYGUR TÜRKÜ AİLEYE BÜYÜKŞEHİR SAHİP ÇIKTI

Çin zulmünden kaçarak Manisa’ya gelen Uygur Türkü aileye, Büyükşehir Belediyesi yardım eli uzattı. Manisa Büyükşehir ...

Çin’in oruç yasağına tepki iftarı

Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan MAZLUM-DER üyeleri, Çin Büyükelçiliğinin bulunduğu sokağı trafiğe kapatarak yola serdikleri ...

Doğu Türkistan’da oruç tutan tutuklanıyor

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehed Er, yaşanan insanlık dramını gözler önüne ...

Uygurlar yeni baskılarla karşı karşıya

Doğu Türkistan’daki Uygurların yoğun olduğu Kuçar şehrine yeni atanan valinin bölge halkına yoğun baskı uyguladığı ...

“KALBİMİZİN DOĞUSU-DOĞU TÜRKİSTAN” PANELİ

Samsun İnsan Hakları ve İnsani Yardım Hareketi(İHH), Doğu Türkistan duyarlılığını artırmak iÇin Bafra ilçesinde “Kalbimizin ...

Türkiye’nin Doğu Türkistan Çıkmazı

Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkilerinin akıbeti ne olacak? Türkiye’nin Doğu Türkistan konusundaki tavrı Çin Halk Cumhuriyeti ...

ÖZGÜRLÜK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİLER

Özgürce yaşamak için uzun ve zor bir yolculuk sonrası Kayseri’ye ulaşan Uygur Türkleri Doğu Türkistan’daki ...