Anasayfa » Haberler » Yeni Kardeşimiz Çin Halk Cumhuriyeti’nden Urumçi Oldu

Yeni Kardeşimiz Çin Halk Cumhuriyeti’nden Urumçi Oldu

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeybatısında yer alan ve Doğu Türkistan adıyla da bilinen, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi ve Gaziantep, imzalanan protokol  ile resmen kardeş şehir oldular.

Urumçi’de imzalanan protokolü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin adına Başkan Vekili Latif Karadağ ve Urumçi Özerk Bölgesi Belediye Başkanı İlham Sabir imzaladı. Dost ve kardeş iki şehir arasında imzalanan  bu protokol ile sosyo, ekonomik, kültürel ve ticari ilişkilerin hızla güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Karadağ, imza törenindeki konuşmasında, iki kent arasındaki kardeşliğin önemine vurgu yaparak, zaten kardeş olan bu iki halkın Uygur Türkleri ve Anadolu Türkleri arasındaki kardeşlik bağlarının bu anlaşmayla daha da güçleneceğini belirtti.

Ayrıca çok zengin kültürleri bulunan bu iki şehrin kardeşliğe atılan bu imzalarla ticari, ekonomi, eğitim, sağlık, spor, teknoloji, kültür ve bilim gibi konularda da karşılıklı olarak birçok projeyi şehirlerine kazandıracaklarını dile getiren Karadağ, misafirperverliklerinden dolayı İlham Sabir’e teşekkür etti.

Urumçi Belediye Başkanı Sabir de Urumçi’nin 2,5 milyon nüfusu ve  10.989 km²’lik yüzölçümü ile, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük yerleşim birimleri arasında yer aldığını söyledi.

Bölgenin siyaset, ekonomi, kültür, ulaşım ve iletişim merkezi olarak gelişen bir ekonomiye sahip olduğunun altını çizen Sabir, ayrıca Urumçi’nin Orta Asya’nın önemli ekonomi ve ticaret merkezlerinden biri haline geldiğini aktardı.

Sabir, İpek Yolu üzerinde son derece önemli noktalarda bulunan Urumçi ile Gaziantep’in kardeş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bundan sonraki süreçte daha fazla işbirliği yapılacağına dikkati çeken Sabir, “Mevcut protokolü bir milat olarak alıyoruz ve bundan sonra çok daha aktif bir kardeş belediyecilik yürütmek istiyoruz. İpek Yolu’nun önemli iki şehrinin bir araya gelmesi ile büyük işbirlikleri gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum” dedi.

Törenin ardından Karadağ Sabir’e Gaziantep’e özgü yöresel hediyelerini takdim etti.

  1. İPEK YOLU EKONOMİ KUŞAĞI FORUMU

Organizasyon kapsamında ayrıca 4. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı, İşbirliği Ve Kalkınma Forumu da gerçekleştirildi. Forumda Gaziantep sunumuyla tüm katılımcıların dikkatini çeken Başkan Vekili Karadağ, Çin’li ve yabancı katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Özellikle sunumda yer alan gastronomi, kültürel miras ve Gaziantep el sanatları katılımcıların ilgisini çekti. Forum kapsamında Urumçi şehri bir çok ekonomik işbirliği protokolü imzalayarak uluslararası alanda etkinliğini arttırmış oldu.

  1. İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Forumu’na Kore, Kırgızistan, Rusya, Maldivler, Tayland, Pakistan, İran ve Afganistan’dan temsilciler katılırken Türkiye’den sadece Gaziantep katılım sağladı.

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...