Anasayfa » Haberler » TRT GENEL MÜDÜR GÖKA : TRT YAYINLARINDA UYGUR VE TATAR TÜRKLERİ İÇİN ” TERÖRİST ” KELİMESİNİ ASLA DUYMAYACAKSINIZ.BÖYLE BİR ŞEY ASLA OLMAZ

TRT GENEL MÜDÜR GÖKA : TRT YAYINLARINDA UYGUR VE TATAR TÜRKLERİ İÇİN ” TERÖRİST ” KELİMESİNİ ASLA DUYMAYACAKSINIZ.BÖYLE BİR ŞEY ASLA OLMAZ

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu(TRT) tarafından  Antalya’da  21 Kasım’da  4.’cüsü düzenlenen Uluslar arası Medya Eğitim Programı’nın açılışında konuşan Trt.Genel Müdürü Şenol GÖKA Trt.Radyoları ile Tv.kanallarınıda Uygur ve Kırımlı Tatar Türkleri için Terörcü- Terörist” kelimelerini asla duymayacaksınız.Öyle bir şey asla olamaz.” dedi.

Antalya’da başlayan  TRT. 4. Uluslar arası Medya Eğitim Programı’nın açılışında  Kazakistanlı bir Tv. yapımcısı Kazak Türkü Gazeteci ile TRT genel Müdürü Şenol GÖKA arasında   ilginç bir diyalog yaşandığı bildirildi.

Trt.Uygurca sitesi’nde yer alan bir habere göre Kazakistan’ın Alma-Ata Tv. Müdürü Aydıyos Çokanolay  açılış konuşmasını tamamlayan ancak daha sahnede olan Trt.Genel müdürü Şenol GÖKA’ya çok ilginç bir soru yöneltti.

Kazakistanlı Tv.program yapımcısı  Kazak Türkü gazeteci Çokanuli(Çokanoğlu), Trt.Genel Müdürüne ; “ Kazakistan Rusya ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yer alan bir ülke. Ben Alma Ata Tv.nda  “İbret “ adlı haftalık bir programın yapımcısı bir gazeteciyim. Hazırladığım  programlarda  bize yukarıdan(Yetkililerden Üst Makamlardan) Uygur Türkleri ile Kırım Tatar Türklerinden”Terörcü= Terörist”  ve onların kurdukları  Teşkilatlarına ise “Terörist Örgütler” olarak adlandırmamız   yolunda sürekli emirler gelir.  Ancak,ben yaptığım programlarda bu Kardeşlerimiz için  “Terörcü – Terörist Örgüt”  denilmesi emirlerine  uymuyor  ve reddediyorum. Sizin Trt.kurumu’na bağlı radyo ve Televizyonlarda da Uygurlar ve Tatarlardan bahsedilirken, onlar   ” Terörcü – Terörist Örgüt” olarak adlandırılır mi ? “ sorusunu yöneltti.

Trt.Genel Müdürü GÖKA :  Uygur ve Kırımlı Tatar Türkleri için ” Terör ve Terörist ” Kelimelerini Asla Duymayacaksınız. 

Kazakistanlı Kazak Türkü  Tv.yapımcısı gazetecinin bu sorusunu biraz da şaşkınlık ile karşılayan Trt.Genel Müdürü Şenol Göka bu soruya ,başka bir soru yönelterek karşılık verdi.

Trt.Genel Müdürü Göka : “ Siz Trt.radyosu veya Tv.kanallarında Uygur Türkleri ile Kırımlı Tatar Türklerinden “Terörist “ olarak bahsedildiğini hiç duydunuz mu ?
Kazakistanlı Gazeteci :  “ Hayır,  Efendim. Trt.yayınlarında Uygur veya Tatar Türklerinden Terörcü “  ve  onların Teşkilatlarından “Terör Örgütü ” olarak bahsedildiğini hiç duymadım.
Trt Genel Müdürü Göka : “ Trt’de Uygur ve Kırımlı Tatar Türklerinden Terörcü olarak bahsedildiğini hiç duymadınız ve bundan sonra da asla duymayacaksınız. Öyle bir şey asla yoltur ve olmaz.” Şeklinde konuştu.

Trt.Genel Müdürü sayın Şenol Göka’nın bu konuşması salonda bulunan gazeteciler tarafından çok büyük ve heyecanlı alkışları ile karşılandığı görüldü.

15135563_1167083750026214_511920858_n

Kaynak: uyghurnet .org

Hakkında admin

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...