Anasayfa » Haberler » “Urumçi Katliam’ında tutuklanan Uygurların organları satıldı”

“Urumçi Katliam’ında tutuklanan Uygurların organları satıldı”

“Urumçi Katliam’ında tutuklanan Uygurların organları satıldı”

12 Ekim’de Özgür Asya radyosu korkunç bir iddia ortaya attı. Çin yönetiminin ,işgali altındaki Doğu Türkistan’da ölüm cezasına çarptırdıkları veya hapishanelerdeki kötü yaşam şartları nedeniyle hayatlarını kaybeden Uygur Türklerinin organlarını çaldıkları ve bu organları  Çin’e nakletmek için hususi “Özel Yeşil Hava Yolu Hattı “ kurduğu iddia edildi.

Özgür Asya radyosunun verdiği habere göre Çin’in, Güney Çin Hava yollarının Uygur bölgesi işletmesinin, insan iç organlarını merkezi Çin bölgelerindeki hastalara nakledilebilmesi için alınan organların, çok kısa sürede ulaştırılması adına “Özel Yeşil Hava Yolu Hattı” kurduğunu bildirdi.

Adı geçen hava yolu şirketinin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir faaliyet raporunda 2016 yılında ulaşıma açılan “Özel Yeşil Hava Yolu Hattı” üzerinden şimdiye kadar yapılan 500’den fazla sefer  ile insan iç organlarının çeşitli hastanelerede organ nakli bekleyen hastalara ulaştırıldığını bildirdi.

Haberde verilen ayrıntılarda ise Güney Çin Hava yollarının Doğu Türkistan Şubesinin “Özel Yeşil Hava Yolu Hattı”nı kullanarak 2016 yılının ilk 7 ayında en az 7 kez sefer yaparak  elde edilen  insan organlarını “büyük bir başarı ile” Çin’e nakletme  görevini  tamamladığı belirtildi. Hava yolu şirketinin açıklamalarında bahsi geçen insan iç organlarını nereden ve nasıl temin edildiği konusunda herhangi bir bilgi verilmiyor.

Doğu Türkistan’dan elde edilen bu organların Çin’in Jingjou kentindeki Xihi Hastanesine  teslim edildiği ve bu hastanenin Çin genelinde organ nakli konusunda önde gelen ve hedef sağlık kuruluşlarından biri olduğu belirtildi.

Çin Sağlık Bakanlığı’nın bir açıklamasında, Çin genelinde bir yılda ortalama 10 bin insan iç organının hastalara nakledildiği bildirilmesine rağmen, bağımsız araştırma kuruluşları gerçek rakamların açıklanan bu resmi rakamlardan bir kaç kat  daha fazla olduğunu ifade ediyorlar.

İşgalcı Çin’in  05 Temmuz 2009 Urumçi katliamında tutukladığı ve bir daha kendilerinden haber alınamayan bu  kayıp Uygur gençlerinin, organları için katledildikleri iddia ediliyor.

Uzmanlar, Çin yönetiminin güdümündeki güvenlik ve yargı organlarının bazı  Çin devletine ait Hastaneler  ile ortaklaşarak ve iş birliği yaparak hapiste hayatlarını kaybeden  ve ölüm cezalarına çarptırılan Doğu Türkistanlılar ve Falungong müridi Çinlilerin, iç organlarına kendileri ve ailelerinin rızası hilafına el koydukları ve bu organları fahiş fiyatlarla pazarlayarak devlete gelir kaydettiklerini belirtiliyor. Güney Çin Hava yollarının organ nakli ile ilgili açıklamaları, bu yönü ile dikkat çekici bulunuyor.

Çin işgal yönetiminin resmi “Xinjiang Merkezi Şehir Gazetesi”nin bildirdiğine göre Doğu Türkistan bölgesinde organ bağışlama yasası 2013 yılında kabul edilmiştir.Bu yasanın çıkarıldığı tarihten beri geçen son 4 yıl içerisinde Uygur bölgesi genelinde şimdiye kadar sadece 23 kişi organlarını bağışlamıştır.

Kaynak: Uyghur. net

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...