Anasayfa » Dünya » ABD, B-52 bombardıman uçaklarını teyakkuza geçiriyor

ABD, B-52 bombardıman uçaklarını teyakkuza geçiriyor

ABD  Hava Kuvvetleri, nükleer silah kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarını 24 saat esasına göre teyakkuza

geçirmeye hazırlanıyor. Hava Kuvvetleri Komutanı Goldfein açıklamasında “Dünya artık tehlikeli bir yer ve nükleer  silah kullanımından açık açık bahseden insanlar var. Artık sadece Sovyetler  Birliği ve bizim olduğumuz çift kutuplu dünyada yaşamıyoruz. Nükleer kapasitesi  olan başka oyuncular da var” dedi.

ABD Hava Kuvvetlerinin, nükleer silah taşıma  kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarını Soğuk Savaş’tan bu yana ilk kez 24 saat  esasına göre teyakkuza geçirmeye hazırlandığı bildirildi.

Amerikan Defense One sitesine mülakat veren ABD Hava Kuvvetleri  Komutanı General David Goldfein, 1991 yılından bu yana ilk kez B-52’leri 24 saat  alarm durumuna geçirmeyi düşündüklerini açıkladı.

Goldfein, “Bu, sadece hazır olduğumuz konusunda güvence veren bir  diğer adımdır. Bunu spesifik bir durum için söylemiyorum ancak buna içinde  bulduğumuz küresel durumun gerçekliği olarak bakıyorum.” değerlendirmesinde  bulundu.

B-52’LER EMİR BEKLİYOR

B-52’lere teyakkuza geçme emrinin henüz verilmediği ancak bunun  gerçekleşmesi durumunda Soğuk Savaş’tan sonra ilk kez, nükleer bomba taşıyan B-52  bombardıman uçaklarının uçuşa başlayacağı kaydedildi.

Söz konusu emrin ne zaman verilebileceğiyle ilgili yorumunda ise  Goldfein, “Bu tamamen kimden, ne tür bir eylemden ve bizim hazırlık durumumuza  verilen dikkatle ilgili olacaktır.” dedi.

“DÜNYA ARTIK TEHLİKELİ BİR YER”

Amerikalı komutan ayrıca, “Dünya artık tehlikeli bir yer ve nükleer  silah kullanımından açık açık bahseden insanlar var. Artık sadece Sovyetler  Birliği ve bizim olduğumuz çift kutuplu dünyada yaşamıyoruz. Nükleer kapasitesi  olan başka oyuncular da var.” ifadelerini de kullanarak üstü kapalı şekilde Kuzey  Kore‘ye gönderme yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay New York‘ta yapılan 72. BM Genel  Kurulu toplantısındaki konuşmasında, nükleer programını sürdürmesi halinde Kuzey  Kore’ye karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajını vererek,  “Roket adam (Kuzey Kore lideri Kim Jong-un), hem kendisi hem de rejimi için  intihar misyonunda. Eğer ABD, kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa  Kuzey Kore‘yi tamamen yok etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır,  isteklidir ve bunu yapabilir ancak buna gerek kalmamasını umuyorum.” demişti.

Pyongyang, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6’ncı nükleer denemesini  3 Eylül’de yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey  Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kabul edilmişti.

kaynak: milliyet.com.tr

Hakkında admin

x

Check Also

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...