Anasayfa » Haberler » ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’IN ZENGİN PETROL VE DOĞAL GAZ SAHALARINI İHALE İLE SATIYOR

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’IN ZENGİN PETROL VE DOĞAL GAZ SAHALARINI İHALE İLE SATIYOR

ÇİN,DOĞU TÜRKİSTAN’IN ZENGİN PETROL VE DOĞAL GAZ SAHALARINI İHALE İLE SATIYOR

Cin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da bulunan ve bu ülkenin tarihi ve gerçek sahıbı Türklere ait doğal zenginliklerden kendisinin gabederek çin’i taşıdığı ve sümürdüğü yetmiyormuş gibi bu kaz Petrol ve Doğal gaz sahalarını açık arttırma ile yabancılara peşkeş çekeceği bildiriliyor.
Özgür Asya radyosunun  İngiliz Reuters Ajansı’nın 05 Aralık 2017 tarihinde abonelerine servis ettiği konu ile ilgili bir haberi kaynak göstererek verdiğ bilgilere göre Çin Doğal kaynaklar ve Milli Servetler Bakanlığı “Çin&in Enerji Üssü” olan Doğu Türkistan’daki toplam 5 doğal gaz ve petrol sahasını açık arttırma ile ihaleye çıkaracağı ve kim daha yüksek fiyat verirse üretim hakkı ile işletmesinin onlara verileceği bilgisi yer alıyor.

Çin Milli Servetler ve Doğal  Kaynaklar Bakanlığı’nın ihale şartnamesinde ihaleye girecekler için  bloke edilmesi gereken  teminat miktarının bir milyar Yuan(Yaklaşık 151 milyon $) olarak tesbit edildiği de  duyuruldu.
Resmi Çin’ medyasında yer alan diğer  bilgilere göre ise,  ihale edilecek doğal gaz ve petrol kuyularının Tarım Petrol ve doğal gaz bölgesinde olduğu ve ilk etapta 5 kuyunun  ihaleye çıkarılacağını  ve bu sayının   ileride 30’a kadar çıkabileceği bilgisi yer alıyor.

Uzmanlar,Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da mevcut yer altı ve üstü zenginiliklerinin orta çağ sömürge zihniyeti ile hoyratca yabancılara peşkeş çekildiğini ve bu toprakların esas sahibi olan Müslüman Türklerin hak ve hukuku gözetilmeden işletilmesine hız verildiğini bildiriyorlar. Ayrıca, Çin yönetiminin Uygurlar başta olmak üzere bu ülkenin esas sahibi ve sakinleri olan Kazak,Kırgizlar ve diğer Türk halaklarının refah seviyesinin yükseltilmesi ve alt yapısının  inşaasi  için hiçbir pay ayırmadıklarını ifade ediyorlar.

DUK : Bu Yeni Uygulama Doğu Türkistan’ın Sömürgeleştirmenin Adımlarını Hızlandıracaktır
Merkezi Almanya’da bulunan Dünya Uygur Kurultayı,Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan Türklerinin  tabii  hakkı olan bu yer altı zenginliklerinin Çinli şirketler ile yabancılara peşkeş çekilmesini kınayarak tepki gösterdi.Dünya Uygur Kurultayı sözcüsü Dilşat Reşit, Çin’in bu yeni Sömürgeleştirme uygulamasını  şöyle değerlendirdi. “ Çin’in Doğu Türkistan’ın doğal zenginliklerinin çıkarılması ve pazarlanmasını etnik  Hanların  Çin petrol Şirketleri ile özel   yabancı şirketlere peşkeş çekmesi bu zenginliklerin merkezi Çin’e daha çok taşınması ve Doğu Türkistan’ın daha çok sömürülmesine yol açacaktır. Petrol ve doğaz gaz kaynaklarının üretilmesi,işlenmesi ve taşınması aşamalarında bölgede çevre kirliliğini daha da artıracak ve telafisi imkansız çevre felaketlerine yol açacaktır .” dedi.

 

kaynak: uyghurnet .org

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...