Anasayfa » Haberler » kanaat önderimiz, ve liderimiz Merhum Abdulhakimhan Mahsum

kanaat önderimiz, ve liderimiz Merhum Abdulhakimhan Mahsum

Vefatının yıl dönemi dolaysıyle Anma Töreni ve vefa gecesi gerçekleşti

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneğin kurucu, Din Alimi , kanaat önderimiz, ve liderimiz Merhum Abdulhakimhan Mahsum Teklimakan vefatının yıl dönemi dolaysıyla Vefa gecesi programı gerçekleşti.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen program 22 Aralık İstanbul’un Zeytinburnu kazlıçeşme kültür sanat merkezinde gerçekleşti.

Vefa gecesi Programa Merhumun dava arkadaşları, hemşehirleri, aile akrabaları,  öğrencileri, Doğu Türkistan STK başkanları ve İstanbul’da yaşamakta olan birçok Doğu Türkistanlı Muhacirler katıldı. Ayrıca Avrasya Türk federasyonu başkanı başta olmak üzere Hollanda, Filanda , İsveç , Suudi Arabistan, ve Amerika’dan sivil toplum kuruluşların  başkanları, kanaat önderleri ve sevenleri katıldı

Program Kuran Kerim Tilaveti ile başlandi , sonra Merhum büyük Alim Abdulhakimhan Mahsum Teklimakan hakkında hazırlanan sinevizyon gösterildi. Sonra Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hidayetullah Oğuzhan Merhumun hayatı ve vizyonu hakkında konuşma yaptı.

Sonra Doğu Türkistan Ölamalar birliği Başkanı Doç. Dr. Atavulla Şahyar, Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erkin Ekrem, Genel sekreteri Doç.Dr. Erkin EMET, Avruasya Türk Dernekler Federasyonu başkanı İsmail Cengiz, Eski Millet vekili Prof.Dr. Celal Erbay, İsa Yusuf Alptekin Vakfı başkanı ve Doğu Türkistan Vakfı Genel sekreteri Doç. Dr. Ömer Kul, Avrupa Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Sekreteri İsa Savut, İsveç Uygur Maarif Derneği Başkan yardımcısı Ahmet Tursun, Finlandiye Uygur İslam Merkezi Başkanı Dr. Muhammad Eli karim, Doğu Türkistan Ölemalar Birliği başkan yardımcısı Siraciddin Azizi, Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı yönetim kurulu üyesi Ramazan Çamlıca birer konuşma yaparak Merhum Abdulhakimhan Teklimakan Mahsum hakkındaki anları paylaştı.

Prof. Dr. Celal Erbay, Merhumun Ektiği tohumların bir gün mutlaka meyve vereceğine inandıklarını belirtti.

Merhum Abdulhakimhan Mahsum hacim Teklimakan, Türkiye başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde Doğu Türkistan özgürlüğün mücadele teşekküllerinin oluşumunda öncülük yapmış olan büyük kanaat önderimiz, Dini Alim ve idi.

Abdulhakimhan Teklimakanın kısaca hayatı

Merhum, 1964. Yılı Doğu Türkistanın Kaşgara bağlı Kargalık ilçesinde Dünyaya Gelmiş.

Abdulhakimhan Mahsum Hacim, ilk ve orta okul liseyi Kargalıkta  okumuş. Daha sonra Doğu Türkistandaki tanılmış büyük Din Alimlerde İslami Bilimler dalında ilim tahsil etmiş.  Okulu tamamladıktan sonra Mahsum yanı (hizmetkar) unvanı verilmiş. Sonra kendi mahallesinde okul açmış ve bir çok Doğu Türkistanlı gençleri yetiştirmiş. Daha Sonra Doğu Türkistan halkının özgürlüğü için mücadele ederken 1992. Yılında Çin işgalci güçleri tarafından tutuklanarak 4 yıl hapis edilmişti. 1996.yılı yurt dışına çıkarak orta Asya Türkistandaki kardeş ulkuleri gezdi. 1997.yılı Mısıra geldi ve Kahire Üniversitede İslami bilimler dalında mastır yaptı.

Abdulhakimhan Mahsum, 2005. Yıl  Ailesi ile birlikte İstanbula geldi ve vefat olana kader İstanbul’da yaşamıştı.  2016.yılı 22 Aralık sabah saatlerinde anıydın rahatsızlanıp ambulans ile hastaneye kaldırırken doktorların ilk yardım müdahilleri kar kılmadan kalbi durmuştu.  

Merhum Din alimi, Abdulhakimhan Teklimakan Mahsum, 2008.yılı bakanlı kurulunun İstisnayı genelgesiyle Türkiye Vatandaşlığını kazanmıştı.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, (2006), İstiqlal Web TV (2008), Satuk Buğrahan Kitap Tercime yayın merkezi (2007), Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfi (2010), Doğu Türkistan Araştırma Merkezi (2012) Doğu Türkistan Ölemalar Birliği (2015), Satuk Buğrahan Kitaphanese (2016) gibi kurum ve kuruluşları tesis ederek Doğu Türkistan davası için büyük hizmet yapan dava adamı idi.

Merhumun iki kız dört erkek toplam 6 çocuğu 6 torunu bulunmaktadır. Merhumun Hasancan adlı bir oğlu Şuan Çin hapishanesinde tutuklu bulunaktadır. 20 yıldan buyan anne babasını göremeyen 22 yaşındaki Hasancan ailesine kavuşmak için bin bir zorluklar ile Taylanda geldiğinde tutuklandı ve 2015. Yılı temmuzda Tayland hükûmeti tarafında 119 Uygur Türk ile Çine iade edilmişti. Tek suçu seyahet özgürlüğünü kısıtlayan Çinden kaçarak anne babasını görmek isteyen Hasancan Teklimakan’in  Şuan akıbetinden haber alınamıyor. 2015 Temmuzda Oğlu Hasan canın Çine iade edilği haberi duyan Abdulhakim Mahsum Hacim Çok üzülmüştü ama üzüldüğünü kimseye belli etmiyordu sadece gece yarısı kalkıp Allah dua ediyordu.

her şeyini ve hatta ailesini feda eden Mahsum hacim, bunca zorlukları çektiğini,  hiç kime belli etmiyordu. Güleryüz’ü ile konuşarak her kesi mutlu etmeye çalışıyordu.

Merhum Doğu Türkistan davasi için büyük katkı sağlayan önemli şahsiyetlerdin biridir.

Doğu Türkistan Halkının zulümden kurtulması, Doğu Türkistan’ın özgürlüğü kavuşması onun tek arzusu idi. Onun ektiği tohumları bir gün meyve verecek ve Merhumun Arzu Armanları gerçekleşeceğine can gönülden inanıyoruz.

Merhuma Allahtan rahmet, Mağfiret dileriz, ruhu şat Mekânı cennet olsun. Amin

DTHAM, Musa Arslantaş , 

 

Hakkında admin

x

Check Also

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi

Türk milletinin ve Türkiye’nin, “Doğu Türkistan’a” sahip çıkmasını istedi 29 ocak TBMM Genel Kurulu TBMM ...

Meclis TV açıkladı Doğu Türkistanlı kız çıkınca neden yayın kesildi?

Meclis TV’den İYİ Parti grup toplantısı yayın kesilmesine açıklama geldi. İYİ Parti lideri Meral Akşener, ...

Meral Akşener’e Doğu Türkistan tepkisi: ‘Haritada göster desen Kamboçya’yı gösterir’

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in Doğu Türkistan çıkışına tepki gösteren Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek, “Haritada ...

Çin yönetimin, Doğu Türkistan bölgesinde Müslümanların tüm hayatlarının anlık takip edildiği ortaya çıktı.

Çin hükümetinin, Sincan bölgesinde yaşayan Müslümanların telefon görüşmeleri, seyahatleri ve akrabalarıyla bir araya gelmeleri dahil ...