Anasayfa » Haberler » Kazakistan’da Çin karşıtı eylemler yeniden patlak verdi

Kazakistan’da Çin karşıtı eylemler yeniden patlak verdi

Kazakistan’da Çin’e karşı toprak satışına olan itirazlar iki sene önce ülkede kitlelere yayılmış birçok aktivist ise tutuklanmıştı. Kazakistan’da bugün de bu protestoların yeniden yaşandığı öğrenildi.

Kazakistan’ın başkenti Astana ve güney bölgesindeki Şimkent şehrinde göstericiler “Jer Satılmasın” (Yer Satılmasın) başlıklı eylemler düzenledi. Bazı noktalarda tek kişilik protestolara dönüşen itirazlara Kazak güvenlik güçleri müdahale etti. Birçok Kazak gösterici gözaltına alındı.

Göstericilerin geçen hafta protesto için valilikten izin alamadıkları belirtildi. Ayrıca bu sabah gerçekleştirilen protestoları organize edenlerin önceki günlerde tutuklandığı belirtildi. 2016’da Çin’e toprak satılmasına karşı çıkan yüzlerce kişi özel kuvvetler tarafından tutuklanmıştı.

2016’da artan gösteriler karşısında Kazak makamları arazi satışında değişikliklere gidileceğini belirtti. Ancak göstericilere göre herhangi bir kayda değer değişiklik bulunmuyor.

ÇİN’İN YAYILMACILIĞI, TEHDİT UNSURU

Çin’in İpek Yolu’nu canlandırma projesi olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi özellikle Orta Asya’daki yayılmacı emellerinin bir aracı olarak görülüyor. Kalabalık bir nüfusa sahip olan Çin’in Orta Asya’dan geniş araziler alarak bu bölgelerde çeşitli koloniler oluşturabileceği iddiaları Kazak toplumunu rahatsız ediyor.

Özellikle Çin’in Kazakistan’dan bağımsızlık sonrası toprak talepleri ve son yıllarda toprak satın alması halk nezninde büyük tepkiyle karşılanıyor. Edinilen haberlere göre 2016 yılında Kazak sitelerine düşen bir Çin propaganda videosu Çin’in Kazakistan’dan toprak talebini içeriyor ve Balkaş gölünün de Çin sınırları içerisinde olması gerektiğini iddia ediyordu. Bahsi geçen video büyük bir infiale yol açmıştı.

QHA

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...