Anasayfa » Ana Sayfa » Kanayan Yara(Doğu Türkistan)

Kanayan Yara(Doğu Türkistan)

Yeryüzünün dört bir yanında zalimin zulmü altında inleyen topraklar var ve  avuçlarımızın içinden sessizce kayıp giden insanlığımız .

Sibel ÇAKCAK

 sibelcakcak573@gmail.com

Kanayan yara ; Doğu Türkistan bu topraklardan sadece biri . Senelerdir Çin işgalinde , sömürüsünde ayakta kalmaya çalışan cesur insanların , müslüman Uygurların coğrafyası .

Divanü Lügati’t – Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmut’un , Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacip’in yetiştiği yaralı bölge . 1960 senesinden beri Çin Halk Cumhuriyeti’nin baskı ve işgaliyle dini-etnik çatışmalara sahne olan Sincan-Uygur Özerk Bölgesi ( Doğu Türkistan ) , bugün adeta kendi kaderine terkedilmiş durumda .

Bölgenin maden konusundaki zenginliği  yanında stratejik konumu itibarıyla da önemi Çin Halk Cumhuriyeti’nin iştahını kabartmış , planlarını ince ince Doğu Türkistan halkı üzerinde uygulamaya koymuştur .

Rusya’yla Çin arasında kalan bu bölge iki devletin kendi hakimiyetlerini genişletme isteği sebebiyle senelerdir sömürü altındadır .

     Çin , Doğu Türkistan’ı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işgal ederek egemenliği altına almış , altı özerk bölgesinden biri haline getirmiştir . Demografik yapıyı değiştirirken asıl hedefi zengin maden yataklarının hakimiyeti gerçeğidir . Çin’in yer altı zenginliklerinin dörtte üçü bu bölgede bulunmakta , petrol , doğal gaz yatakları yanı sıra Kazakistan’dan petrol taşıyan boru hattının da bu bölgeden geçiyor oluşu Sincan’ı Pekin açısından vazgeçilmez kılmaktadır . Çin’de çıkarılan 148 çeşit madenin 118 çeşidi Doğu Türkistan topraklarından sağlanmakta , ülkedeki toplam kömür rezervlerinin yarısı yine aynı bölgededir .İlerleyen yıllarda yeni bakır madenleri keşfedilmiş ve toprakların değeri daha da artmıştır .

Sincan-Uygur Özerk Bölgesi aynı zamanda Çin’in en büyük pamuk üretim merkezidir . Çin Nükleer Test Merkezi de buradadır . Bu merkezde yapılan denetimsiz testlerde yaklaşık 210 bin kişi hayatını kaybetmiş , denemelerin etkisiyle sarılık , deri kanseri gibi hastalıklar ölümlere sebebiyet vermiştir .

Uygulanan göç politikalarıyla müslüman Uygurların topraklarının % 95’ini Han kökenli Çinliler oluşturmaya başlamıştır bugün .

Dünya her zaman ki gibi asimile ve işkence olaylarına , sömürüye  sessiz kalmayı sürdürürken bizim de ülke olarak pek bir şey yaptığımız söylenemez .

Çin , hızla büyüyen nüfusu , ekonomisi , ucuz işçiliğiyle ön plana çıkartılıp alkışlanırken yaptığı zulüm ve işkenceler görmezden gelinmekte hem Avrupa hem de Birleşmiş Milletler  Çin’in müslüman Uygurlara uyguladığı vahşeti kulak ardı edip yok saymaktadır .

Ufak tefek protestolar dışında dünyada Doğu Türkistan’ın sesini duyuran , haykıran hiçbir millet , hiçbir ülke yoktur . Türkistan halkı kendi topraklarında öksüz yetim bırakılmış çocuklar gibi uzatılacak insanlık elini ve gerçek hürriyeti beklemektedir . Yar ve yardımcılarıysa sadece ve sadece Hak’tır .

‘’Dünya bu kadar zalim değildi biz büyümeden önce

Zalimleri hep beraber büyüttük biz sessizliğimizle ince ince!’’

gebzegazetesi .com

Hakkında admin

x

Check Also

ABD Başkanı Donald Trump, Uygur Türklerine yönelik yasa tasarısını onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...

Avukatlar Doğu Türkistan sorununu BM’ye taşımak için harekete geçti

Türkiye’deki farklı barolara kayıtlı 100 avukat, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı politikalarına karşı BM’ye başvuracak. İstanbul ...

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KÜLTÜREL SOYKIRIMI: KAŞGAR’IN ÜNLÜ HEYTGÂH CAMİİ’NİN MOTİFLERİ SÖKÜLDÜ

15 BİNE YAKIN CAMİ VE TÜRBE YIKILDI Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği günden beri bölgedeki ...

Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin

Doğu Türkistanlı 5 milyon masum insan Çin esir kampında işkencesi çekiyor, Çin zulme Tepkimizi gösterelim ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARININ İNTERAKTİF HARİTASI

ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA BAŞTA MÜSLÜMAN UYGURLAR OLMAK ÜZERE BÖLGE HALKINI BASKI ALTINDA TUTMA POLİTİKASI İZLİYOR. ...

Türkiye’nin GKRY’ye giden Çin uçağına izin vermediği iddialarına tepki .

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin’den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) insani yardım taşıyan uçağın, Türkiye hava sahasından geçiş için zamanında ...

Çin Başkonsolosluğu Anadolu Ajansı’nı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a şikayet etti

AA’nın Uygur haberine kızan Çin Başkonsolosluğu sosyal medyadan İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a şikayette bulundu. Anadolu ...

Bir Doğu Türkistanlı’nın yaşadıkları 1

Doğu Türkistan’da nelerin yaşandığına dair en sağlıklı bilgileri bizzat orada yaşayan Uygur Türkü ile yaptığı ...