Anasayfa » Haberler » ABD’li Kongre üyelerinden Trump’a Doğu Türkistan çağrısı

ABD’li Kongre üyelerinden Trump’a Doğu Türkistan çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti mensubu Kongre üyeleri, Başkan Donald Trump’a çağrıda bulunarak, Doğu Türkistanlıları toplama kamplarında tutan Çin yönetimine tepki göstermesini istedi.

Ülkedeki Müslüman azınlığa uygulanan baskıya karşı çıkılması talep edilen söz konusu çağrıda, Pekin yönetiminin sözde ‘Eğitim kampı’ olarak tanımladığı toplama kamplarının bir an önce kapatılması için baskı yapılması talep edildi.

Her iki partiden kongre üyelerinin imzası bulunan mektupta ayrıca, Başkan Donald Trump’tan Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik ağır insan hakları ihlallerini kınaması için bir tasarıyı imzalaması çağrısında da bulunuldu.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, ‘Uygur kökenli bir milyon kişinin kitlesel olarak keyfi bir şekilde toplama kamplarında tutulduğu’ yönünde bir rapor yayınlamıştı.

ABD Kongresi’ndeki Çin’le ilişkileri Yürütme Komitesi tarafından teklif edilen tasarı, Magnitsky Yasası kapsamında Doğu Türkistan’daki Çin Komünist Partisi Lideri Chen Quanguo ve diğer üst düzey yetkililere yönelik yaptırım uygulanması girişiminin de desteklenmesini öngörüyor.

Bununla birlikte Kongre üyelerinin teklifi, Doğu Türkistan’daki devlet yetkililerine, Çin devlet kurumlarına ve tüzel kişilere bazı Amerikan mallarının satışının yasaklanmasını içeriyor. Zira ABD’li siyasiler, söz konusu Amerikan mallarının bu bölgede halkı izleme için kullanıldığına dikkati çekti.

İki partili meclis komisyonu, Çin’deki insan hakları ihlallerini ve hukukun üstünlüğünün uygulanıp uygulanmadığını takip ediyor.

Çin: Toplama kampı yok

Çinli yetkililer ise toplama kamplarının varlığını reddediyor. Pekin yönetimi, ciddi olmayan suç işleyenlerin “mesleki eğitim merkezlerine” gönderildiğini iddia ediyor.

Pekin, bir yandan söz konusu kampları reddederken diğer yandan da Doğu Türkistan’daki Çin destekli yönetim, aşırılıktan etkilenen insanların “eğitim merkezlerine” gönderilmesini öngören yasayı yeniden düzenleyerek bu merkezleri resmi hale getirmeye çalışıyor.

Yasaya eklenecek yeni madde ile söz konusu merkezlerde, Çin’in resmi dili olan Mandarincenin mecburen öğretilmesi ve mesleki eğitimin yanı sıra “ideolojik eğitim, psikolojik rehabilitasyon ve davranışların düzeltmesi” şartı getiriliyor.

İktidardaki Komünist Parti, Doğu Türkistan’daki ‘aşırılık yanlılarıyla mücadele’ etmek için güvenlik önlemlerinin arttırılmasının gerekli olduğunu öne sürüyor.

https://tr.euronews.com/2018/10/11/abd-li-kongre-uyelerinden-trump-a-dogu-turkistan-cagrisi

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da coronavirüs bahanesiyle soykırım

Çin’de patlak veren coronavirüs tehdidinin birçok ülkenin yanı sıra Doğu Türkistan’a da sıçradığı iddia edildi. ...

“Çin İşkencesinin Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı: Doğu Türkistan”-2

Doğu Türkistan’ın Çin işgalinde yaşadıklarını, buradaki Türklerin dinî ibadetten tutun da, kimlik, kültür asimilasyonu, ad, ...

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadaği, Doğu Türkistan’daki Uygurlara dini, toplumsal, siyasi haklarının ...

Çin faşist rejimi Uygur kültürü ve medeniyetini silme emrini verdi

Doğu Türkistan’da ‘eğitim kampı’ adı altında asimilasyon politikaları ile yüzlerce çocuğun beynini yıkayan ve milyonlarca ...

Doğu Türkistan’daki İnsan Hakları İhlalleri Fotoğraf Sergisinde

 Kars’ın Kağızman ilçesinde, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini anlatan fotoğraflar açılan “Zulme Karşı Susma Haykır” ...

Doğu Perinçek, Çin medyasına manşet oldu!

Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik zulmünü savunan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e ...

Uygur Türklerine her alanda ‘Çin işkencesi’

Doğu Türkistan’da bir çok alanda baskı politikaları uygulayan Çin hükümeti yeni bir uygulama başlattı. Çin’in, ...

RFA: Doğu Türkistanlı kadınlar, Çinli erkek görevlilerle yatağını paylaşmaya zorlanıyor

Eşleri toplama kampına ya da cezaevine gönderilen Doğu Türkistanlı kadınların, evlerini kontrole gelen Çinli ‘görevli’ ...

Doğu Türkistanlılar, ‘Çin yönetimince zorla çalıştırılan işçi ordusuna’ dönüştürülüyor

Uygur, Kazak ve diğer Türk azınlıkları toplama kamplarına alan Çin yönetiminin bu kişileri çeşitli işlerde ...