Anasayfa » Doğu Asya » ABD, Çin’e karşı bölgedeki küçük ulusları kullanacak

ABD, Çin’e karşı bölgedeki küçük ulusları kullanacak

Çin’in askeri etkisini arttırdığı Güney Çin Denizi’ne yakın olan Vietnam, bu yıl ikinci kez ABD’den üst düzey ziyaret ediliyor.

ABD Savunma Bakanı Paul Mattis, bu yıl Vietnam‘a ikinci bir ziyaret gerçekleştirecek. Bu ziyaret Trump yönetiminin, Çin‘in bölgede askeri etkisini arttırma niyetlerine karşı Amerika ile aynı tedirginliği yaşayan ülkelerle daha sık biraraya gelerek Çin’e karşı birlik oluşturmaya çalıştığı görüntüsünü verdi.

16 Ekim’de başlayacak olan ziyaret, Vietnam Savaşı’nın çalkantılı yıllarından beri ABD-Vietnam ilişkilerinin ne kadar ilerlediğini de gösteriyor.

Mattis, Ocak ayında Hanoi’yi ziyaret etti. Tesadüfen, bu durak 1968’de Tet Taarruz’unun 50. yıldönümünden birkaç gün önce geldi. Tet, Kuzey Vietnamlı savaşçıların Güney’de bir dizi kilit hedefe saldırdığı, şaşırtıcı bir şekilde Washington’a karşı ve savaş karşıtı duyguları beslerken Kuzey’in saldırı taktik askeri bir başarısızlık olduğu ortaya çıktı.

Mattis ziyaretinden üç ay sonra, bir ABD Donanması uçak gemisi olan USS Carl Vinson, Da Nang’a bir liman çağrısı yaptı. Savaştan bu yana yapılan ilk ziyaret ve Çin’e, ABD’nin bölgedeki ortaklıkları Çin’in büyüyen askeri gücüne karşı bir denge olarak güçlendirmek olduğuna dair bir hatırlatma oldu.

Bu sefer Mattis, Vietnam’ın en kalabalık şehri ve ekonomik merkezi olan Ho Chi Minh Şehri’ni ziyaret ediyor. 1975’te komünistlerin Güney Vietnam Cumhuriyeti’ni devralmasından önceki dönemde Saygon olarak bilinen şehir, Vietnam milliyetçi hareketini yöneten kişi için yeniden adlandırıldı.

Mattis ayrıca, savaş sırasında Amerikan kuvvetleri için büyük bir hava istasyonu olan Vietnam hava üssü Bien Hoa’yı ziyaret etmeyi ve savunma bakanı Ngo Xuan Lich ile görüşmeyi planlıyor.

Ziyaret, Vietnam’ın cumhurbaşkanı olan Tran Dai Quang’ın Eylül ayında ölümden sonra bir liderlik geçişi sırasında geldi. Bu ayın başlarında, Vietnam’ın iktidardaki Komünist Partisi genel sekreteri Nguyen Phu Trong’u ek başkanlık görevine aday gösterdi. Ulusal Meclis tarafından onaylanması bekleniyor.

Vietnam, Amerikan savunma bakanları için ortak bir hedef olmasına rağmen, bir yıl içinde iki ziyaret olağandışı ve Ho Chi Minh Şehri nadiren seyahat planında. Ho Chi Minh Şehri’ni ziyaret eden son Pentagon şefi 2000 yılında William Cohen idi; savaştan beri Vietnam’ı ziyaret eden ilk ABD savunma sekreteriydi. Resmi diplomatik ilişkiler 1995 yılında restore edilmiş ve ABD 2016’da savaş silahları ambargosunu kaldırmıştır.

Mattis gezisi başlangıçta Pekin’e bir ziyareti dahil etmekti, ancak bu duruş ticaret ve savunma konularında artan gerilimler nedeniyle iptal edildi. Çin geçtiğimiz günlerde bir Amerikan savaş gemisi tarafından yapılan Hong Kong liman ziyareti talebini reddetti. Eylül ayında Çin donanma şefi tarafından bir Pentagon ziyareti iptal edildi ve Washington’un Tayvan’a bir silah satışını iptal etmesini istedi.

Vietnam’ın Güney Çin Denizi’ne olan yakınlığı, onu denizdeki adacıklar ve diğer küçük toprak oluşumlarına karşı toprak iddiaları konusunda Çin ile olan anlaşmazlıklarda önemli bir oyuncu haline getiriyor. Vietnam ayrıca 1979 yılında Çin ile sınır savaşı gerçekleştirdi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Hakkında admin

x

Check Also

“Doğu Türkistan, İslam dünyasının bir parçasıdır”

Karabük Üniversitesinin ev sahipliğinde başlayan “Doğu Türkistan Akademisi” kapsamında düzenlenen programda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. ...

İnsan Hakları Konseyinin 43. oturumuna Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki ihlalleri

BM İnsan Hakları Konseyinin 43’üncü oturumu, İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde 24 Şubat Pazartesi günü başlayacak. ...

Çin devleti ne kadar güçlü?

Son dönemlerde Koronavirüs ile başı dertte olan Çin devleti, askeri ve ekonomik olarak ne kadar ...

Başakşehir UÖD’de, Doğu Türkistan Tanıtıldı

Başakşehir Uluslararası Öğrenci Derneği eğitim çalışmaları kapsamında Doğu Türkistan ülke tanıtım günü gerçekleştirdi.  İstanbul’da misafir ...

Çin Başkanı Şi Cinping’ten coronavirüs açıklaması

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip coronavirüs ...

Çin’in Doğu Türkistan belgeleri basına sızdı! İzahı olmayan neden

Çin’in gözaltı kamplarında tutulan yüz binlerce Müslüman Uygur Türkü ile ilgili belgelere uluslararası medya ulaştı. ...

Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak ve Yol projesine bakış

Çin Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Türk Ocakları ve Uygur Akademisi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türk Dünyası Jeopolitiği ...

URUMÇİ KARANTİNA ALTINDA: DOĞU TÜRKİSTAN’DA KORONAVİRÜS VAKA SAYISI 36’YA YÜKSELDİ

Çin yönetiminin insanları 60’tan fazla ceza kampında kötü koşullar altında alıkoyduğu Doğu Türkistan’da koronavirüs vaka ...

Hollanda’da Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri protesto edildi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri ile 5 Şubat 1997’de 800 kişinin ...