Anasayfa » Haberler » Çin’de insan hakları ihlalleri yaşanan kamplara “eğitim” kamuflajı

Çin’de insan hakları ihlalleri yaşanan kamplara “eğitim” kamuflajı

Çin’in Uygur Özerk Bölgesi Valisi Şöhret Zakir, Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri yaşanan kamplarda “eğitim” verileceğini iddia etti.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Müslümanlara yönelik uzun zamandır varlığı inkar edilen ve yeni bir düzenlemeyle yasal hale getirilen “mesleki eğitim merkezleri” adı altındaki kamplarda, çeşitli mesleklere yönelik eğitim verileceği iddia edildi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Valisi Şöhret Zakir, Şinhua ajansına verdiği mülakatta, yerel Halk Kongresi’nin geçen hafta bölgede tartışmalı kamplarla ilgili yaptığı düzenlemeye dair, “aşırıcılıktan etkilenenlerin” katılacağı mesleki eğitim merkezlerinde ilk aşamada Çince öğretileceğini söyledi.

Bu eğitimin ikinci aşamasında, “anayasa, ceza hukuku, aşırıcılıkla mücadele eğitimi” verileceğini aktaran Zakir, üçüncü aşamada ise bu kişilerin istihdam edilmesi için kuaförlükten elektronik cihazların montajına, e-ticaretten terziliğe birçok alanda mesleki eğitim verileceğini savundu.

Aşırıcılıktan etkilendiği gerekçesiyle merkezlere alınan kişilere, kendi inanç ve geleneklerine göre yemek verileceğini, iyi yaşam koşullarının sunulacağını öne süren Vali Zakir, bu merkezlerin amacının, “terör ve aşırıcılığı besleyen çevreyi ortadan kaldırmak” ve “şiddetli terör aktivitelerini meydana gelmeden durdurmak” olduğunu öne sürdü.

Sincan Valisi Zakir, bu kamplarda kaç kişi olduğunu ise belirtmedi.

Aşırıcılıkla Mücadele Düzenlemesi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel meclis olarak görev yapan Halk Kongresi, geçen hafta “Sincan Uygur Özerk Bölgesi Aşırıcılıkla Mücadele Düzenlemesi”ni, bölgede mesleki eğitim merkezlerinin kurulmasına izin verilebilecek şekilde revize etmişti.

Bu merkezlerin, Çince yazma ve konuşma üzerine eğitim sağlayacağı belirtilirken, bölgedeki idari mekanizmaların, eğitim ve dönüşüm sisteminin standartlaşması ve yasallaşmasını teşvik etmek için bu eğitim merkezlerini organize ve koordine etmekten sorumlu olacağı ifade edilmişti.

Ülkede tanımı tam olarak yapılmayan “aşırıcılıkla mücadele düzenlemesini” ihlal edenlerin, Terörle Mücadele Kanunu, Kamu Güvenliği İdareleri Ceza Hukuku ve Sincan’ın terörle mücadele düzenlemelerine göre cezalandırılacağı bildirilmişti.

Diğer yandan Hong Kong ve yurt dışında yayın yapan birçok yayın kuruluşu, düzenlemedeki revizyonu “Sincan’da eğitim kamplarını tanımak için kanun değişti” başlığıyla okuyucularına duyurmuştu.

Çin’e uluslararası kurumlardan tepkiler

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesinin (İHOP) Çin’de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre’nin Cenevre kentinde ağustosta düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel yöneticilerin siyasi olarak sakıncalı tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği bireyleri, siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu açıklamıştı.

Örgüt temsilcileri, herhangi bir yargı kararına dayanmadan hürriyetinden alıkonulan kişi sayısının 3 milyonu bulduğunu iddia etmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ise Çin hükümetinin, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslüman Uygurlara ”sistematik insan hakları ihlallerinde bulunduğunu” duyurmuştu.

Çinli yetkililer defalarca yalanlamıştı

Suçlamaları o dönem reddeden Pekin yönetimi, Çin’deki etnik azınlıkların dini özgürlüklerinin kanunlarla korunduğunu savunmuştu.

Eğitim kamplarının varlığı konusunda yurt dışından gelen sert eleştirilere yanıt veren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüleri, farklı dönemlerde defalarca bu kampların varlığını kesin bir dille yalanlayan açıklamalar yapmıştı.

Kaynak:  .trthaber

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ortaya çıktı

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Çin hükümetinin Müslüman nüfusu kontrol altına almak için Uygur ...

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

12. DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI SUNUÇ BİLDİRİSİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar kardeşlik buluşması ve 3. Milli Birlik Şurası, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nin ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...