Anasayfa » Haberler » Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı öğrenciler aile üyelerinin toplama kamplarına atıldığını ifade etti.

Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlı öğrenciler aile üyelerinin toplama kamplarına atıldığını ifade etti.

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yasal yollar ile Türkiye’ye üniversite eğitimi için gelen Doğu Türkistanlı öğrenciler seslerini sosyal medyadan duyurmaya çalışıyor.

Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans programı öğrencisi olan Meryem Sultan, sosyal medyada yayınladığı videoda annesinin Çin’in toplama kamplarında olduğunu ifade etti. Meryem Sultan, Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye Çin devletinin izni ile geldiğini belirtiyor.

Annesinin toplama kamplarında olduğunu ve kendisine ulaşamadığını belirten Meryem Sultan Türkiye ve Türk Dünyası’ndan yardım beklediğini duyurdu.

67 YAŞINDAKİ ANNEM TOPLAMA KAMPINDA
Bir diğer Doğu Türkistanlı Uygur Türkü öğrenci olan Muhammed Atavullah, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi yükseklisans öğrencisi olduğunu belirtti. Muhammed Atavullah durumu hakkında şu çarpıcı açıklamaları dile getirdi:

“Türkiye okuduğumdan dolayı Mart 2017’de en küçük kardeşim Çin tarafından kurulan Nazi tarzı toplama kamplarına gönderildi. 67 yaşındaki annem Mart 2018’de tutuklandı. Ancak onun hakkında başka bir bilgi alamıyorum. Mayıs 2018’den itibaren ailemle olan tüm iletişimim kesildi.”

Hakkında admin