Anasayfa » Haberler » Tuvaletlerin bile izlendiği rezalet kamp!

Tuvaletlerin bile izlendiği rezalet kamp!

Tuvaletlerin bile izlendiği rezalet kamp!

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) bir milyondan fazla kişinin zorla alıkonulduğu  sözde  “Eğitim Yoluyla Dönüştürme Merkezleri adı altındakı ceza kampların” birine ait olduğu görüntü Tuvaletlerin bile izlendiği yayımlandı

Tuvaletlerin bile izlendiği kampta, içeridekilere yönelik sıra dışı güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Video Player

Çin’deki dini özgürlükler ve insan hakları konularında yayım yapan İtalya merkezli “Bitter Winter” adlı dergi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde (Doğu Türkistan) bulunan ve uluslararası kamuoyunda siyasi eğitim kampı olarak da adlandırılan “mesleki eğitim merkezlerinden”birinin görüntülerini 26 Kasım’da yayınladı.

Sincan’ın kuzeyindeki Yining şehrinin Gulca ilçesinde olduğu uydu görüntüleriyle gösterilen bölgedeki binaların 110 bin metrekarelik alanı kapladığı belirtildi. Arazinin eski ve yeni uydu görüntülerinin yer aldığı videoda, boş arazinin üzerinde kısa zamanda çok sayıda bina inşa edildiği anlatıldı.

Kanada‘da yaşayan Çinli öğrenci Swang Cang tarafından paylaşılan uydu görüntülerine yer verilen videoda, arazinin askeri amaçlı kullanılmasının planlandığı ancak bu yönde değerlendirilmediği savunuldu. Ağustos 2017’ye ait uydu görüntülerinde bu arazinin boş olması dikkati çekti.

Videoda, arazinin 2014-2016 döneminde atıl kaldığı ve 2016’dan 2018’e kadar ek bina ve tesislerle büyük bir kompleks halini aldığına işaret edildi.

“Yingye’ar Eğitim Yoluyla Dönüştürme Merkezi” olarak adlandırılan kampın aşamalarla genişletildiğini gösteren uydu görüntülerine de yer verilen videoda, kampta görevli birinin gizlice çektiği anlaşılan görüntüler kullanıldı.

PARTİ PROPAGANDALARI HER YERDE

Videoda dört katlı turuncu binanın duvarlarında “Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Şi Cinping’e sadakat” söylemlerinin yer aldığı dev yazılar görülürken, binadaki tüm pencerelerin dışının demir parmaklık ve iç kısmının da demir tellerle kaplandığı dikkati çekiyor.

Binaya girişin sağlandığı her kapının üzerinde farklı açıları izleyen en az üç kameranın yerleştirildiği görülüyor. Binanın dış cephesinde ise Çince dev karakterlerle “Şi Cinping’in liderliğindeki parti merkezi komitesine kalpten teşekkürler” yazısı bulunuyor.

“Bitter Winter”ın yayınladığı görüntülerde binanın içinin bir hapishaneden çok farklı olmadığına işaret ediliyor. Çift taraflı demir parmaklıklı kapılar ve bunların üzerine yerleştirilen şifreli kilitlerin görüldüğü koğuşlar dahil, içinde bulunan tuvaletlerin bile kameralarla izlenmesi dikkati çekiyor.

Katların 50 kişilik olduğu kamp binasının her katında 28 oda bulunuyor. Ayrıca her katta üç “sınıf” bulunduğu görüntülerde yer alıyor.

Tesisin her katındaki duvarlarda parti slogan ve propagandaları ile liderleri öven yazılar dikkati çekerken, Çincenin ve bu dili öğrenmenin önemi anlatılıyor. Görüntülerde yer alan sloganlar arasında “Çince öğrenmeyi alışkanlık haline getirin”, “Yeni dönem için Çin sosyalizmi üzerine Şi Cinping’in düşüncelerinin rehberlik ettiği Çin ulusunun yüce dirilişi ve Çin rüyası için durmadan mücadele edin” ifadeleri yer alıyor.

Binanın içinde ayrı bir bölgede ise tüm tesisin izlendiği ve kapalı devre görüntülerin aktarıldığı dev bir oda bulunuyor. Görüntülerde kamplarda görevli kişilerin 24 saat izleme yapabileceği dev gözlem odasındaki ekranlara“kör nokta bırakmayacak” şekilde yerleştirilen kamera görüntülerinin aktarıldığı dikkati çekiyor.

KÖR NOKTA BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE KESİNTİSİZ İZLİYORLAR

Burada tutulanların her adımının yüzlerce kamera desteğiyle, 360 derecelik açıyla ve 24 saat süreyle kesintisiz izlendiği kampa alınan kişilerin en mahrem anları bile aralıksız izleniyor.

Binanın dışında ise “acil korunma alanı” olarak adlandırılan bölgeler oluşturulduğu ve bu bölgelerin tel örgülerle çevrildiği görülüyor.

“Bitter Winter”ın Çinli kamu güvenliği sisteminden bir kaynağa dayandırdığı bilgiye göre, sıralı ve numaralı bir şekilde birbirinden ayrılmış bu alanlar, tutukluların “açık hava egzersiz alanları” olarak kullanılıyor.

ÇKP makamlarının bu yılın ekim ayına kadar bu kampların varlığını inkar ettiği belirtilen videoda, uluslararası kamuoyunun baskıları sonucu yetkililerin, söylem değişikliğine giderek bu kampların varlığını “olduğundan farklı şekilde göstermeye” çalıştığı savunuluyor.

Videoda, Çin yönetiminin bu kampları “yasalara uygun mesleki eğitim merkezi” şeklinde savunduğu hatırlatılırken, gizli çekilen görüntülerin buraların “okul ve eğitim kurumu değil, hapishane olduğunun kanıtı”olduğu öne sürülüyor.

Görüntülerin sonunda ise “Bu yılın ağustos ayında bu görüntüleri elde ettiğimizde Yingye-ar Eğitimle Dönüştürme Merkezi halen inşa aşamasındaydı. Ancak eylül ayında bir görevli, kampın halihazırda binlerce tutukluyla dolduğunu söyledi. Bu görevli, muhabirimizin burada ne türden insanların tutulduğu sorusuna ise ‘Bu bir sır, size söyleyemem’ yanıtını verdi” ifadeleri yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesinin Çin’de ayrımcılığa uğrayan topluluklarla ilgili İsviçre’nin Cenevre kentinde ağustosta düzenlediği toplantıya katılan insan hakları kuruluşları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yerel yöneticilerin, siyasi olarak sakıncalı tutumlar içinde olduğunu iddia ettiği kişileri siyasi eğitim merkezlerinde alıkoyduğunu açıklamıştı.

Sincan’da yerel meclis olarak görev yapan Halk Kongresi ekim ayında yayımladığı “Sincan Uygur Özerk Bölgesi Aşırıcılıkla Mücadele Düzenlemesi”ne göre, bölgede “mesleki eğitim merkezlerinin”kurulmasına izin verileceğini duyurmuştu.

 

KAYNAK: Haber7

Hakkında admin

x

Check Also

ABD: Çin’in komşuları sindirme politikalarından endişe duyuyoruz

ABD’li üst düzey yetkililer, Çin ve Hindistan askerlerinin arasında çatışmaların yaşandığı Ladakh bölgesindeki gelişmeleri yakından ...

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...