Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan için yürüyor

Doğu Türkistan için yürüyor

Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dikkat çekmek için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyen Erşidin Erkin, yaşadıklarını ve Ankara yolculuğunun ayrıntıları Yeniçağ’a anlattı.

Erşidin Erkin, Doğu Türkistan’da Türklere uygulanan Çin zulmüne dikkat çekmek için İstanbul’dan, Ankara’ya başlattığı yürüyüşünde 7. gününe ulaştı.

Erkin, yolculuğa neden başladığını ve amacının ne olduğunu Yeniçağ’a anlattı.

Hava koşullarının kötüleşmesine rağmen yürüyüşüne devam edeceğini belirten Erkin, “Doğu Türkistan’daki kardeşlerim daha zor durumlara katlanmak zorunda kalıyorlar, onların yanında benim yaşadıklarım bir şey değil” dedi.

Doğu Türkistan’da kalan akrabalarından haber alamadığını söyleyen Erkin, “Yıllar içinde 10 milyondan fazla Türk öldü. 3 milyondan fazla insan da suçsuz yere hapis tutuluyor” şeklinde konuştu.

Ankara’ya ulaştığında parti genel başkanlarıyla görüşmek istediğini belirten Erkin, Doğu Türkistan’ın sesini duyurmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

“25 MİLYONUN ÇEKTİĞİ ACININ YANINDA BU HİÇBİR ŞEY”

“2015 martı ayında geldim. Benden sonra akli dengesini kaybeden abim geldi. Babam ve ablam burada. Ama diğer akrabalarımın çoğunluğu hapislerde. Hapiste olmayan akrabalarıma ise ulaşamıyorum haber alamıyorum onlardan. Akıbetlerini bilmiyorum” diyen Erkin, yürüyüşüne 1 Aralık’ta İstanbul Güngören’den başladığını söyledi.

3 gün sonra bir arkadaşının da kendisine katıldığını belirten Erkin, hava koşulları nedeniyle yolda zorlandıkları zamanlar olduğunu belirtirken “Zorluk çekiyoruz ama Doğu Türkistan’da 25 milyonun çektiği zorluklar ile 3 milyondan fazla hapishanelerdeki işkencelere maruz kalan akrabalarımızın, arkadaşlarımızın ve insanlarımızın çektiği zorluk karşısında bu hiçbir şeydir” ifadelerini kullandı.

Ankara’ya ulaştığında siyasilerle iletişime geçmek istediğini söyleyen Erkin, “Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşeceğim ve bize sahip çıkmasını söyleyeceğim” dedi.

“Ondan sonra Devlet Bahçeli’yle, Meral Akşener’le ve diğer muhalefet liderleriyle görüşeceğim. Amacım tüm Türk kardeşlerimin sesimi duymasını istiyorum” diyen Erkin sözlerine şöyle devam etti:

“DOĞU TÜRKİSTAN AKLIMA GELDİKÇE UYUYAMIYORUM”

“Oradan sonra açacağım haritayı nereye gidebilirim bakacağım, yürümeye devam edeceğim. Doğu Türkistan’daki zulüm aklıma geldikçe geceleri uyuyamıyorum. Düzgün yemek yiyemiyorlar. Günde iki dilim ekmek bile yok, her gün zulüm kamplarında ölenler oluyor. 

Ben diyorum ki dünyada bir Türk dünyası vardır. İslam birlikteliğimiz vardır. Dünyadaki tüm Müslümanlara ve Türklere seslenmek istiyorum.

Müslümansak elhamdülillah Müslümanım. Türk’sek elhamdülillah Türküm. Ama biz kendi ata topraklarımıza sahip çıktık mı? Onu kendimize, vicdanımıza sormak lazım.

Eğer sizlerin desteği olmasaydı Çin’e kadar Doğu Türkistan diye bir yer kalmayacaktı. Ama Doğu Türkistan’da 35 milyon insan varken bugün 25 milyon nüfus kaldı. 10 milyon nüfus ortadan kayboldu. 25 milyon nüfus 1,5 milyar Çinliyle mücadele ediyor. Ölmek var dönmek yok diye ölümüne vatanlarını koruyorlar.”

 

Kaynak Yeniçağ: ERDEM AVŞAR-YAVUZ KAMAY / YENİÇAĞ

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ortaya çıktı

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Çin hükümetinin Müslüman nüfusu kontrol altına almak için Uygur ...

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

12. DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI SUNUÇ BİLDİRİSİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar kardeşlik buluşması ve 3. Milli Birlik Şurası, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nin ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...