Anasayfa » Haberler » ”Doğu Türkistan Bir Gün Bağımsız Olacak!”

”Doğu Türkistan Bir Gün Bağımsız Olacak!”

Türkiye’nin tanınmış ünlü cerrahlarından ve aslen Doğu Türkistanlı olan  Dr Şöhret Oğuzoğlu ile iftar yemeğinde bir araya gelen Sedat Peker, yıllardan bu Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. 

Türkiye’de önemli cerrahi hizmetlere imza atmasından dolayı dönemin Cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel tarafından Türk vatandaşlığı verilen Dr. Şöhret Oğuzoğlu’yla, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri’nin verdiği yaşam mücadelesini konu alan Peker, Türkiye’den yardım bekleyen o halka el uzatılması gerektiğini kaydetti. 

OĞUZOĞLU’NUN ÜZERİMDE HAKKI ÇOK

Dr. Oğuzoğlu’nun kendisinin de üzerinde hakkı olduğunu kaydeden Sedat Peker, “Benim üzerimde çok hakkı olan Dr. Şöhret Oğuzoğlu abimin iftarda evine ailece misafir olduk… Bana, ‘Bu dünyada iyi bir insan, iyi bir milliyetçi nasıl olmalıdır?’ diye sorulduğunda her şeyiyle örnek verebileceğim insan vallahi kendisi ve ailesi olurdu… Şöhret Hocam aslen Doğu Türkistanlı yani Uygur Türkleri’ndendir… 1980’li yılların sonunda ailesi ile beraber Türkiye’ye irtica etmiştir. Rahmetli Cumhurbaşkanlarımız Merhumen Özal ve Merhum Demirel’in tedavilerinde gösterdiği başarılardan dolayı hızlı bir şekilde Türk Vatandaşlığına alınmış ve sonra da Cerrahpaşa’da doktor olarak görev yapmaya başlamıştır. Ben kendisi ile 1993 yılında tanışma şerefine eriştim… Bana çok hakkı geçti” diyerek övgüyle bahsetti. 

Türkiye’de yaşadığım için şanslı olduğumu düşünüyorlardı”

Oğuzoğlu’nun kendisine o yıllarda, söylediği bir sözü unutamadığını belirten Peker, “Bana anlattığı şu öğreti aklımdan hiçbir zaman çıkmadı: ‘İnsanlar, ben Türkiye’ye irtica edebildim diye benim şanslı olduğumu düşünüyorlar… Oysa ki en şanssız olanı benim’ demişti. Çünkü Doğu Türkistan’daki yani Ata Yurdundaki tüm Uygur Türkleri, ‘Türkiye’ diye büyük bir devlet var, oradaki Türkler bizi bu sıkıntılarımızdan kurtaracak’ diye bekliyorlar… Buna inanıyorlar bu yüzden bütün acılara katlanabiliyorlar’ diye sözlerini devam ettirmişti. Oysa ki ben Türkiye’ye geldiğimde ülkedeki büyük bir kesimin Doğu Türkistan’da yaşananlardan haberdar bile olmadıklarını gördüm… Haberdar olanların da bir şeyler yapmak için gayretleri olmadığını gördüğümde mutsuzluğa yakalandım. Doğu Türkistan’daki UYGUR TÜRKLERİ hala daha buradan bir yardım geleceğine inanıp, yaşadıkları zulme direnirken, ben ise böyle birşeyin olmayacağı gerçeğiyle yüzleştim” diyerek yaşanan insanlık dışı dramı gözler önüne serdi. 

ŞU ANDA DA DEĞİŞEN BİRŞEY YOK

Sözlerine devam Sedat  Peker, şu ifadelere yer verdi:

“Kıymetli dostlarım, Şöhret Hocayla bu sohbeti yaptığımda, sene 1993 yılıydı ve şu anda da maalesef ki değişen çok fazla birşey yok… Ancak şunu asla unutmamalıyız: Birinci Dünya Savaşı ve öncesinde İngilizlerin, İkinci Dünya Savaşı’nda ise Japonların işgaline uğramış Çin Devleti, aradan geçen 70 senede dünyanın ikinci süper gücü olmuştur… 1950’lerde bağımsız olan Doğu Türkistan ise şuan Çin Devleti’nin işgalindedir. 50 sene bir insan ömrü için çok uzun bir zaman dilimi olabilir ancak milletlerin tarihinde göz açıp kapayacak kadar kısa bir süredir. Kıymetli dostlarım Türk’e yurtluk etmiş olan tüm coğrafyaların, birgün tekrardan bağımsız olup, Türk’e yurtluk edeceğine olan inancınızı lütfen kaybetmeyin… Türk-İslam davasının şuurunda olarak istikamet üzerine olmaya lütfen devam edin.

Kaynak: Sedatpeker.com

Hakkında admin

x

Check Also

20 asker ölmüştü: Çin ile Hindistan sorunu barışçıl yollarla çözmek için anlaştı

Gelen son dakika haberine göre Çin, Hindistan ile sınır bölgesinde onlarca askerin hayatını kaybettiği çatışmanın ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

ABD Başkanı Donald Trump, Uygur Türklerine yönelik yasa tasarısını onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...

Avukatlar Doğu Türkistan sorununu BM’ye taşımak için harekete geçti

Türkiye’deki farklı barolara kayıtlı 100 avukat, Çin’in Doğu Türkistan’daki baskıcı politikalarına karşı BM’ye başvuracak. İstanbul ...

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KÜLTÜREL SOYKIRIMI: KAŞGAR’IN ÜNLÜ HEYTGÂH CAMİİ’NİN MOTİFLERİ SÖKÜLDÜ

15 BİNE YAKIN CAMİ VE TÜRBE YIKILDI Çin, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği günden beri bölgedeki ...

Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin

Doğu Türkistanlı 5 milyon masum insan Çin esir kampında işkencesi çekiyor, Çin zulme Tepkimizi gösterelim ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA KAMPLARININ İNTERAKTİF HARİTASI

ÇİN DOĞU TÜRKİSTAN’DA BAŞTA MÜSLÜMAN UYGURLAR OLMAK ÜZERE BÖLGE HALKINI BASKI ALTINDA TUTMA POLİTİKASI İZLİYOR. ...

Türkiye’nin GKRY’ye giden Çin uçağına izin vermediği iddialarına tepki .

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Çin’den Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) insani yardım taşıyan uçağın, Türkiye hava sahasından geçiş için zamanında ...