Anasayfa » Haberler » Çin’den Alman Heyetine “Uygur” Engeli Kaynak: Çin’den Alman Heyetine “Uygur” Engeli

Çin’den Alman Heyetine “Uygur” Engeli Kaynak: Çin’den Alman Heyetine “Uygur” Engeli

Alman parlamentosundan bir heyetin Çin’e yapmayı planladığı ziyarete Pekin yönetiminin izin vermediği bildirildi. Yeşiller’e göre gerekçe, heyette Uygurların haklarını savunmasıyla tanınan bir vekil bulunması.

Alman Yeşiller partisi, parlamentonun dijitalleşmeyle ilgili komitesinden vekillerin önümüzdeki haftalarda Çin’e gerçekleştirmeyi planladığı ziyarete, heyette kamuoyunda Uygur azınlığın haklarını savunmasıyla tanınan Margarete Bause de bulunduğu için Pekin tarafından izin verilmediğini duyurdu.

Yeşiller üyesi vekil, dpa haber ajansına yaptığı açıklamada, “Çin’in ben listede olduğum sürece heyetin Çin’e seyahat edemeyeceği şeklindeki mesajı kesinlikle kabul edilemez” ifadesini kullandı.

“Bunu, insan haklarını yüksek sesle ve açıkça destekleyen parlamenterleri susturma girişimi olarak görüyorum” diyen Bause, Alman parlamentosunu Çin’in bu tarz tutumlarına izin vermemeye çağırdı.

Alman heyeti, 23 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapmayı planladığı Çin ziyaretinde Şanghay ve Pekin’de temaslarda bulunmayı öngörüyordu. Bause, komitenin Yeşiller partili başkanı Dieter Janecek’e vekâlet etmek üzere bu ziyarete katılacaktı.

Bause, Çin’in tavrı üzerine komite başkanı Janecek’e gönderdiği mektupta, seyahatten vazgeçilmesi için herhangi bir neden görmediğini ve heyete katılma fikrinde bir değişiklik olmadığını iletti.

Bause, Twitter’daki paylaşımında, “Bu olay sadece insan hakları konusundaki çalışmalarımı daha da yoğunlaştıracaktır” diyerek kararlılığını ifade etti.

Yeşiller partisinin parlamentodaki üst düzey isimlerinden Britta Hasselmann da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerle görüşen ya da Çin hakkında konuşan herkesin insan hakları konusunu gündeme getirmesinin önem taşıdığını belirterek, “Margarete Bause dâhil parlamentodaki Yeşiller ve diğer partilerden birçok meslektaşımın yaptığı da bu. Bu iyi bir şey” dedi.

İnsan Hakları Komitesi’ne de izin yok

Alman parlamentosu çatısındaki İnsan Hakları Komitesi’nin de Çin’e girişine izin verilmediği açıklandı.

Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin meclis grubunun insan hakları sözcüsü Michael Brand, Çin’in, “insan haklarını açıkça irdelemeye ve hassas konulara değinmeye cesaret eden insanlara” bu şekilde gözdağı vermeye çalıştığını iddia etti.

Çin’in yeni Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jun, geçen Cuma günü New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Pekin’in, “özellikle Sincan, Tibet ve Hong Kong gibi iç meselelerine” dışarıdan müdahale edilmesine asla izin vermeyeceğini söylemişti.

Kaynak: DW, dpa/CÖ,BW

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ortaya çıktı

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, Çin hükümetinin Müslüman nüfusu kontrol altına almak için Uygur ...

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

12. DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI SUNUÇ BİLDİRİSİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar kardeşlik buluşması ve 3. Milli Birlik Şurası, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nin ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...