Anasayfa » Haberler » Google: Çin destekli korsan internet siteleri Uygurların iPhone telefonlarına 2 yıldır sızıyor

Google: Çin destekli korsan internet siteleri Uygurların iPhone telefonlarına 2 yıldır sızıyor

Google bazı korsan internet sitelerinin Müslüman Uygurların kullandığı iPhone telefonlarına iki yıldır sızdığını açıkladı.

Google güvenlik uzmanları, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurları sanal ortamda hedef alan kötü amaçlı web sitelerinin saldırılarına Çin’in destek verdiğinin sanıldığını da belirtti. Bu ‘korsan’ faaliyetler yakın zamanda Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygurlara uyguladığı baskıcı politikanın bir devamı olarak görülüyor.

Çin yönetimi, Doğu Türkistan genelinde inşa ettiği bin 200’ün üzerindeki toplama kampında ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 3 milyon civarında Uygur Türkü ve diğer Müslüman azınlıklara mensup kişileri zorla tutuyor.

Google’ın güvenlik uzmanları kısa süre önce bu internet sitelerini tespit ettiklerini açıklamış fakat hangi grupların hedef alındığını netleştirmemişti.

‘Hedef dini grupların tespiti’

Dini grupları belirlemeyi amaçlayan korsan siteler, Apple marka telefonlarla ziyaret edildiklerinde yüklenen bir uygulama sayesinde kullanıcıların hesaplarına sızmayı başarıyor. Ardından telefondaki şifre ve mesajlara ulaşabilen korsanlar, akıllı telefonun anlık olarak yerini de takip edebiliyor.

Google’ın Iphonelardaki güvenlik sistemi boşluğunu ortaya çıkarmasının ardından Amerikan devi Apple geçtiğimiz şubatta sorunu giderdiğini açıkladı.

Forbes: Sadece iPhone’lar değil tüm telefonlar tehlikede

Fakat dünyanın saygın ekonomi dergilerinden Forbes bu korsan internet sitelerinin sadece iPhone’ları hedef almakla kalmayıp Android ve Windows işletim sistemli telefonlara da sızdığını belirtti. Bu da Uygurlara dönük saldırının boyutunun çok daha büyük olduğunu işaret ediyor.

Ayrıca bazı yetkililer bu sitelerin sadece Müslüman Uygur azınlığı hedef almadığını da belirtiyor. Zira bu sitelere giren başka din ve milletten kullanıcıların telefonlarına da uygulamanın gizlice yüklendiği ortaya çıktı. Bu sebeple ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Google’dan salgının daha fazla yayılmaması için bu siteleri arama motorlarındaki endeksten çıkarmasını istedi.

Birlemiş Milletler Cenevre Ofisi’nde 12 Temmuz’da sona eren BM İnsan Hakları Konseyinin 41’inci oturumunda Çin yönetiminin Doğu Türkistan’a atadığı Sincan Bölge Vali Yardımcısı Erkin Tuniyaz, milyonlarca Uygur Türkünün zorla tutulduğu toplama kamplarını savunmuştu.

Tuniyaz, “Yasalara uygun olarak mesleki eğitim merkezleri kurarak, dini aşırılıktan etkilenenleri eğitmeyi ve küçük adli suçlar işleyenleri de korumayı amaçlıyoruz. Bu onların terör ve aşırılık kurbanı olmalarını önleyecektir.” dedi.

Kaynak: EuroNews .com

Hakkında admin

x

Check Also

3 ülke anlaşmayı askıya aldı! Çin’e kötü haber

Almanya, Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde eylülde yapılması planlanan Yasama Konseyi (Yasama Meclisi) seçimlerinin ...

Türk iş adamı Ali Kılıç Uygur Türklerine yardım edeceği iddiası ile Çin’de tutuklandı

Türk iş adamı Armatör Ali Kılıç ve Murat Hakan Sağlam’ın 2015 yılından bu güne kadar ...

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...