Doğu Türkistan’da sistematik işkence sürüyor

16

1949 yılının Ocak ayından bu yana Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin bölgede Uygur Müslümanlara karşı katı ve baskıcı tutumu şiddetlenerek devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin yönetiminin toplama kamplarına götürdüğü Doğu Türkistanlı erkeklerin görüntüleri servis edilmiş, Çin yönetiminin Doğu Türkistan halkına yaptığı kötü muameleler gözler önüne serilmişti.

Bugün sosyal medyaya düşen bir görüntü Dünya kamuoyunun dikkatini yeniden Doğu Türkistan’a çevirmesine neden oldu.Sosyal Medya’da yayınlanan Videoda yüzü belli olmayan bir Çin polisi elleri arkasından bağlı genç bir Doğu Türkistanlı gence işkence ederken görülüyor. İşkence gören genç adamın akıbeti ise bilinmiyor.

Çin yönetimi bölgede yaşayan Doğu Türkistanlı Müslümanların dinlerini, örf ve adetlerini yaşamalarına müsaade etmiyor. Doğu Türkistanlı erkekleri ve kadınları sık sık Komünist ideolojiye göre yaşamaları için toplama kamplarında insanlık dışı şartlarda gözaltında tutan Çin yönetimi, bu ailelerin çocuklarını da ellerinden alıp Çinli ailelere evlatlık veriyor.