Anasayfa » Haberler » ABD DIŞİŞLERİ BAKANI POMPEO : ÇİN’İN UYGURLARA ZULMÜ ENDİŞE VERİCİ HALE GELMİŞTİR !
WASHINGTON, DC - JUNE 01: Secretary of State Mike Pompeo listens as US President Donald Trump speaks to the press after meeting with Kim Yong Chol, former North Korean military intelligence chief and one of leader Kim Jong Un's closest aides, on the South Lawn of the White House on June 1, 2018 in Washington, DC. Both Trump and Kim Yong Chol are trying to salvage a recently canceled historic summit between US President Donald Trump and North Korean leader Kim Jong-un scheduled for June 12. (Photo by Olivier Douliery-Pool/Getty Images)

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI POMPEO : ÇİN’İN UYGURLARA ZULMÜ ENDİŞE VERİCİ HALE GELMİŞTİR !

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara yönelik uyguladığı keyfi tutuklama, baskı ve zulümden dolayı kendilerine gelen raporların endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti.

Pompeo, Pekin yönetiminin özellikle yabancı ülkelerde yaşayan Uygur aktivistlerin Çin’deki ailelerini hedef aldığını belirterek, “Yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşan bu aktivistlerin ve Doğu Türkistan’daki (Şincan) toplama kamplarından sağ çıkanların aile üyelerini Çin’in taciz ettiği, hapse attığı ve keyfi olarak tutukladığı yolundaki haberlerden endişeliyiz” dedi.

Bakan Pompeo, bu tacizlerin, söz konusu aktivistlerin ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelmesinin hemen ardından yaşandığına dikkat çekerek, Washington’ın Pekin yönetimine yaptığı ‘tutukluların serbest bırakılması’ çağrısını yineledi.

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca geçtiğimiz eylül ayında New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında konuşma yapan Uygur aktivist Zumrat Davut’un Çin’deki ailesinin de bu olaylardan etkilendiğini, Davut’un babasının defalarca kez tutuklandıktan sonra bilinmeyen koşullar içerisinde vefat ettiğini de sözlerine ekledi. Pompeo, tıpkı Zumrat Davut gibi Ferkat Jawdut ve Alfred Erkin’in ailelerinin de Pekin yönetiminin baskıcı politikalarının hedefi olduğunu dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang ise ABD’nin Pekin yönetiminin Şincan politikasını lekelemeye çalıştığını dile getirerek, Doğu Türkistan’da toplama kampı olmadığını söyledi. Shuang, Şincan’ın Çin’in iç meselesi olduğunu belirterek etnik ya da dini bir ayrımcılığın olmadığını Çin devletinin terör ve ayrılıkçı gruplara karşı önlem aldığını ifade etti.

Pompeo eylül ayında da, Birleşmiş Milletler’in (BM) 74’üncü Genel Kurul çalışmalarında dünyanın, Çin’in Şincan bölgesinde Müslümanlık inancına ve kültürüne sahip kendi vatandaşı olan Uygurların varlıklarını tamamen silme çabalarına karşı çıkmak zorunda olduğunu söylemişti.

Ekim ayı sonunda BM üyesi 23 ülke, Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygur azınlığa yönelik politikaları nedeniyle Çin’e insan haklarına saygı duyma çağrısı yapmış, bu bölgede en az bir milyon etnik Uygur ve diğer Müslüman’ın toplama kamplarında tutulduğunu rapor etmişti.

Kaynak : www.yenicag.info

Hakkında admin

x

Check Also

3 ülke anlaşmayı askıya aldı! Çin’e kötü haber

Almanya, Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde eylülde yapılması planlanan Yasama Konseyi (Yasama Meclisi) seçimlerinin ...

Türk iş adamı Ali Kılıç Uygur Türklerine yardım edeceği iddiası ile Çin’de tutuklandı

Türk iş adamı Armatör Ali Kılıç ve Murat Hakan Sağlam’ın 2015 yılından bu güne kadar ...

Uygur kadın Türkiye’de okuduğu için 20 yıl hapis cezasına çarpıtıldı

Çin komünist rejimi Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Yurt dışında eğitim aldığı nedeniyle tutuklayıp hapse atmaya ...

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in işkence kampında şehit oldu

Mehmet Emincan Yunus Damollam, Çin’in toplama kampında şehit olduÇin Doğu Türkistan Halkını yok etmek için ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım ÖNSÖZ  “Bayılmadan önce duyduğum son söz  Uygur olmamın ...

DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ACI HABERİ GELEN EKREM MEHMET’İN ARKADAŞLARI, QHA’YA KONUŞTU

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan’daki sürdürdüğü baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Uygur Türkleri hakkında her ...

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...