İSTANBUL’DA ÖLDÜRÜLEN UYGUR TÜRKÜ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ GELİŞMELER!

0
2

Uygur Türkü Samet Erkin’in (Saimaiti Aierken) öldürülmesi ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Uygur Türkü Samet Erkin’i öldürdüğü şüphesi ile takibe alınan şahıslar, Suriye sınırından çıkmaya çalışırken Adana’da emniyet güçlerinin operasyonu ile yakalandı. Adana İl Emniyet Müdürlüğünün açıklamasına göre, yakalanan şahıslardan ikisinin Kırgızistan diğer kişinin ise Suriye uyruklu olduğu bildirildi.

Kırgızistanlı zanlıların isimleri Hüseyin Akhmetaliyev ve Abdullah Enver, Suriyeli zanlının ise Ali İşbeki olduğu belirtildi. Şüphelilerin Adana’dan İstanbul’a getirildikleri belirtildi.

KIRGIZİSTAN BAŞKONSOLOSU GÖREVDEN ALINDI

Olayların ardından Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından imzalanan bir karar ile Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov görevinden alındı. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı başkonsolosun görevden alınma sebebine dair açıklamada bulundu.

Bakanlığın açıklamasına göre, Ekim ayının sonlarında, Kırgızistan’ın eski İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, kayıt silme ve diplomatik plakayı iade etme sürecini ihlal ederek Range Rover aracını, Ramadan Turizm galerisine satış yapmak üzere teslim etti. Sopokov, belirtilen arabanın neden cinayet mahalline yakın yerde olduğunu açıklayamadı.

ESKİ GÜMRÜK KOMİTESİ BAŞKANININ ORTAĞIYDI

Hatırlanacağı üzere, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Uygur Türkü Samet Erkin, Turgut Özal Millet Caddesi’ndeki bir otelin önündeki çay bahçesinde otururken; kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayarak yaşamını kaybetmişti. Polis olay yerindeki Kırgızistan elçiliğine ait bir aracı şüpheli olarak gördüğü için el koymuştu. Samet Erkin, Kırgızistan’ın eski Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcısı Rayimbek Matraymov’un ortaklarından biriydi.

Bu olaydan sonra polisin olay yerindeki Kırgızistan elçiliğine ait bir araca şüpheli olarak gördüğü için el koyduğu öğrenildi. Kırgız basınına yansıya haberlere göre Samet Erkin, Kırgızistan’ın eski Devlet Gümrük Komitesi başkan yardımcısı Rayimbek Matraymov’un ortaklarından biriydi.

Samet Erkin’in, Kırgızistan’da Azattık servisinin yaptığı incelemeler sonucunda, “Abdıraz” adlı bir şirketin sahibi olduğu Batken şehrindeki marketlerden 700 milyon doları kara para aklama işlerinde kullandığı ortaya çıktı. Paraların izinin sürülmesi sonucunda, 2 milyon dolardan fazla bir miktarın Rayimbek Matraymov’un fonu olan İsmail Ata’ya aktarıldığı öğrenildi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Departmanı Başkanı Ulanbek Dikanbayev, “Dışişleri Bakanlığı olarak Samet Erkin’in öldürüldüğü alanda bulunan aracın sahipliği hakkında Kırgızistan Başkonsolosluğundan bir cevap istedik.” ifadelerini kullandı.

Olay yerinde Kırgızistan Başkonsolosluğuna ait olduğu düşünülen siyah Range Rover marka bir araç bulunmuştu.