Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetleri Konya’da anıldı

0
5

12 Kasım 1933 Kaşgar Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ve 12 kasım 1944 senesinde Gulca merkezli Doğu Türkistan Cumhuriyeti kurulmuştur. dolaysıyla her yıl 12 Kasım Doğu Türkistanlılar için özel anlam taşıyor ve Dünyayın Çeşitli bölgelerinde yaşamakta olan Doğu Türkistanlılar 12 Kasim Doğu Türkistan Cuhuriyetlerini anma etkinliği düzenliyor.

Saltuk Buğra Han İlim ve Medeniyet Vakfı ve İnsan ve Medeniyet Hareketi’ Konya şubesinin düzenlediği bir programla 12 Kasım 1933-1944 yıllarında kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetleri anıldı.

Saltuk Buğra Han Derneği ve İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin davetlisi olarak Konya’ya gelen Uygur akademisyenler, Doç. Dr. Erkin Emet, Doç. Dr. Erkin Ekrem ve Dr. Alimcan Buğda, “Doğu Türkistan Cumhuriyetlerini Anma Programı”nda 12 Kasım 1933 ve 1944 yıllarında kurulan İslam Cumhuriyetlerini anlattı.

Konya halkının da ilgi gösterdiği program dün akşam Konya Ticaret Odası Konferans Salonunda yapıldı.

12 Kasım 1933’te kurulan ilk Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’ni öncesi ile beraber Dr. Alimcan Buğda anlattı. 12 Kasım 1944’te kurulan ikinci Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’ni ise Doç. Dr. Erkin Ekrem anlattı.

1949’ta başlayan Çin işgali ile birlikte bugün Doğu Türkistan’da yaşanan Müslüman Türk soykırımını ise Doç. Dr. Erkin Emet Konyalı Doğu Türkistan sevdalılarına anlattı.

Panel sonunda soru-cevap bölümünün ardından Uygur akademisyenlere hediyeler verilerek program sona erdi.