Anasayfa » Makale ve Analizler » CENAZEMİZİ KALDIRACAK KİMSEMİZ KALMADI

CENAZEMİZİ KALDIRACAK KİMSEMİZ KALMADI

TRT Uygurca da görevli Gazeteci Mirkamil Kaşgarlının Annesi, Doğu Tüğrkistan Teşkilatlar Birliği ve Maarif Cemiyeti Başkanı Hidayet Oğuzhan’ın Teyzesi Haci Buvi Hadiçe hanım’ın hayata göz yumduğu haberi 6 gün sonra ortaya çıktı.

Haberi teyyit etmek için tam 3 gün uğraştığını sosyal medya hesabından paylaşan Kaşgarlı evin bütün erkekleri toplama kampında olduğundan Merhumun Cenazesini kaldıracak tek kişi bulunamadığı için Çinli yetkililerin Toplama kampında tutuklu bulunan ailenin bir bireyine cenazeyi kaldırması için bir günlük izin vermek zorunda kıldığını belirtti.

Gazeteci Mirkamil Kaşgarlının Paylaşımı.

Mazlum ANAMI kaybettim 
Doğu Türkistan’da 19 Nisan Perşembe günü annemin (68 yaşında) vefat ettiğine dair haber, bana 6 gün sonra 25 Nisanda ulaştı. Haberi teyit edebilmem tam 3 gün sürdü. Taziye için bir başka şehirden Kaşgar’a doğru yola çıkan akrabalarımdan birsi haberi doğruladı. Cenazesi için alçak Çin polisleri tarafından 6 kardeşimden sadece büyük olan bir tanesine kısa süreli izin verildiği ve benimde kardeşimi aramamam gerektiğini, eğer ararsam kardeşimin büyük sıkıntıya düşeceğini belirtti. Hatta akrabalarımızın bezelerin de cenazeye katılırsa tekrar kampa kapatılma korkusundan uzak durmayı tercih ettiğini söyledi. 

Ama annemin faşist Çin’in nazı kampında işkenceden mi vefat etti? Yoksa evde kendi eceli ile mi vefat etti? Bu konuda hiç bir bilgi paylaşmadı. Büyük ihtimal kampta şehit edilerek cesedi verilmiş olmasıdır.
Faşist Çin işgalı altındaki Doğu Türkistan’da 19 senedir Çin zulmü yüzünden büyük oğlunu, yanı ben talihsiz, vefasız oğlunu ve torunlarını bir kez olsun göremeden, evlat hasretiyle yanıp tutuşan Can Anam bu işkence dünyasına ebediyen veda etmiş oldu.
Can annemi sene 2000’de birlikte hacca götürmek nasıp olmuştu. Annem hacdan sonra onca ısrar etmeme rağmen yurt dışında benimle kalmayı red ederek, Doğu Türkistan’da kalan merhum babam ve 6 kardeşim için geri dönmüştü. Can Annem HACİ BUVİ HADİÇE,yi doyasıya son görüşüm sene 2000 deki o görüşmemiz olmuştu. 
Merhum Babam Muhemmed Nurullah Haci de Doğu Türkistanlıların yurt dışı iletişimleri tamamıyla kesilmeden bir ay önce 28 Ocak 2017 de 21 senelik evlat hasreti ile bir kez olsun beni ve torunlarını göremeden dünyadan gitmişti. İşgalci Çin’in insanlık dışı uygulamaları yüzünden, Büyük oğlu olarak cenazesine katılmak ve ya Kabrisine bir avuç toprak atmak bana nasıp olmamıştı. Tipki şu an annemin cenazesi bana nasıp olmadığı gibi.
Rahmetli babamın vefatından hemen sonra hastalanan ve hastaneye kaldırılan can annem ile son kez Şubat 2017 de hastanede kendisi yataliyken telefonda görüşmüştüm. Gün o gündür bugüne kadar annem, 6 kardeşim ve çocuklarından hiç bir haber alamıyordum. Kimlerin kampa kapatıldığı, kimlerin hayatta ve kimlerin öldürüldüğü hakkında hiç bir bilgiye ulaşamıyordum.
annemin vefat etmiş olmasına rağmen kardeşlerimin hiç biri ile yine aynı şekilde irtibat kuramıyorum. 
Annemin cenazesi nasıl geçti? Son sözleri neler di? Benim hakkımda neler söyledi? Bana Hakkını helal etti mi? Neleri vasiyet etti ? Nereye defnedildi? Hiç bir bilgi alamıyorum.
Doğu Türkistandaki bir yakın akrabamız canı pahasına bin bir meşakkatle bu bilgileri bana ulaştırmayı başardı. 
Şu an çıldırmak üzereyim , bağırmak istiyorum, önüme gelen her şeyi kırıp dökmek istiyorum. 
Ey insanlık dünyası! Sizlere ve sizlerin o olmayan vicdanıza sesleniyorum. Dünyanın neresinde görülmüş böyle bir zülüm? Böyle bir devlet terörü?
Ey Canım babam! Mazlum Anam! Şerefim üzerine yemin olsun ki, sizlerin kanınızı yerde koymayacağım! 
Sizlerin intikamınızı düşünmeden aldığım her nefes, geçirdiğim her saniye bana haram olsun!
Ey her şeye kadir ve muktedir olan Allah’ım! Güçsüzlüğümü sana şikayet ediyorum. 
Ne olur Faşist Çin’in anne babama, kardeşlerime, dost, akraba ve yakınlarıma çektirdiği her bir acının hesabını, benim gibi 35 milyon Doğu Türkistanlılara yaşatmakta olduğu bu insanlık dışı zulümlerin hesabını teker teker kendi ellerimle almayı bana nasıp eyle Allah’ım!
Ne olur İntikamımı almadan benim canımı alma ya Rabbım! ya Rahman! Ya Müntekim! Ya Kahhar!!!
Anne babama rahmetinle muamele eyle!!! Onlara şehadet mertebesi nasıp eyle!! İblis Çin’i yerle bir eyle, sil süpür, bu vahşi yaratıkları!
Bütün dostlarımdan mazlum annem HACI BUVİ HADİÇE ve babam HACI MUHAMMAD NURULLAH için hatımla dua etmelerini istirham ediyorum.
Mir Kamil Kaşgarlı

Hakkında admin

x

Check Also

ABD Kongresi’nin Çin raporu: Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç işlediğine inanıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kongre bünyesinde faaliyet gösteren Çin Kongre-İcra Komisyonu (CECC) 2019 yılına ilişkin yayımladığı Yıllık İnsan Hakları Raporu’nda, Çin’e yaptırım uygulanmasını istedi. ABD’li yetkililere ticari müzakereler dahil olmak üzere Pekin’le olan ilişkilerde hak ihlallerini göz önünde bulundurulması çağrısında bulundu. ...

“Doğu Türkistan Zulmünün Tarihsel Süreci” Konulu Konferans Düzenlendi!

Kayseri Tabip Odası ve Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği tarafından Erciyes Üniversitesi Kültür Sitesi’nde düzenlenen ‘Doğu Türkistan’da Yapılan Sağlık ve Yaşam İhlalleri ile Doğu Türkistan Zulmünün Tarihsel Süreci’ konulu konferans yapıldı. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulfettah Tümtürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen ...

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden Uygurlara haklarının verilmesi çağrısı

MÜFTÜ İLHAN DOĞU TÜRKİSTAN ULEMALAR BİRLİĞİ OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILDI

Alanya Müftüsü Dr. İhsan İLHAN, Doğu Türkistan Ulema Derneği’nin Alanya’da düzenlenen 6. Olağan genel kurul toplantısına katıldı. Müftü İLHAN düzenlenen genel kurul toplantısı kapsamında katılımcılara hitap etti. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Müftü İLHAN Doğu Türkistan’da büyük bir insanlık suçu işlendiğini, ...

JAPONYA BAŞBAKANI, ÇİN LİDERİ İLE GÖRÜŞMESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ!

JAPONYA BAŞBAKANI, ÇİN LİDERİ İLE GÖRÜŞMESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’I GÜNDEME GETİRDİ! Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin’in Siçuan kentinde düzenlenen ve Asya’nın en büyük 3 ekonomisi Çin, Japonya ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren zirve sonrası açıklamalarda bulundu. Üçlü ve baş ...

Doğu Türkistan’daki zulme dayanamadılar

Karabük Üniversite (KBÜ) Anadolu Kültür Medeniyetleri Araştırma Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konferansı düzenlendi. Karabük Üniversite (KBÜ) Anadolu Kültür Medeniyetleri Araştırma Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?” konferansı düzenlendi. Konferansta Çin’de zulme uğrayan Uygur Türklerinin yer aldığı videoyu izleyen ...

MHP’den Doğu Türkistan uyarısı

2020 yılı bütçe görüşmesinin 7. maddesi üzerine partisi MHP adına TBMM genel kurulunda konuşan Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, milli mücadelede ilk kurşunun 101. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve “Millî Mücadele Dönemi´nde Fransa´ya karşı, Fransızlara karşı ilk kurşunun atılışının 101. ...

Bayburt’ta Doğu Türkistan’a Destek Yürüyüşü Yapıldı

Doğu Türkistan’daki zulme sessiz kalmamak ve Çin’in Doğu Türkistan’daki Türklere yaptığı zulme tepki göstermek amacıyla Bayburt’ta birçok STK’nın destek verdiği yürüyüş düzenledi. Sloganların atıldığı yürüyüş sonrası, Doğu Türkistan’da artarak devam eden zulmün biran önce sonlandırılması için yapılan açıklamada şöyle: Doğu ...

Elazığ’da Doğu Türkistan için Sessiz Çığlık yürüyüşü

Elazığ’da, ELHAK Platformu koordinesinde Sivil Toplum Kuruluşları, Çin’in işkencelerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar için, ‘Sessiz Çığlık’ yürüyüşü düzenledi. Elazığ’da, Doğu Türkistan için ‘Sessiz Çığlık’ yürüyüşü yapıldı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yürüyüşe başlayan grup Gazi Caddesi’nden, Ahmet Aytar Meydanı’na kadar ellerinde ...