Anasayfa » Makale ve Analizler » CENAZEMİZİ KALDIRACAK KİMSEMİZ KALMADI

CENAZEMİZİ KALDIRACAK KİMSEMİZ KALMADI

TRT Uygurca da görevli Gazeteci Mirkamil Kaşgarlının Annesi, Doğu Tüğrkistan Teşkilatlar Birliği ve Maarif Cemiyeti Başkanı Hidayet Oğuzhan’ın Teyzesi Haci Buvi Hadiçe hanım’ın hayata göz yumduğu haberi 6 gün sonra ortaya çıktı.

Haberi teyyit etmek için tam 3 gün uğraştığını sosyal medya hesabından paylaşan Kaşgarlı evin bütün erkekleri toplama kampında olduğundan Merhumun Cenazesini kaldıracak tek kişi bulunamadığı için Çinli yetkililerin Toplama kampında tutuklu bulunan ailenin bir bireyine cenazeyi kaldırması için bir günlük izin vermek zorunda kıldığını belirtti.

Gazeteci Mirkamil Kaşgarlının Paylaşımı.

Mazlum ANAMI kaybettim 
Doğu Türkistan’da 19 Nisan Perşembe günü annemin (68 yaşında) vefat ettiğine dair haber, bana 6 gün sonra 25 Nisanda ulaştı. Haberi teyit edebilmem tam 3 gün sürdü. Taziye için bir başka şehirden Kaşgar’a doğru yola çıkan akrabalarımdan birsi haberi doğruladı. Cenazesi için alçak Çin polisleri tarafından 6 kardeşimden sadece büyük olan bir tanesine kısa süreli izin verildiği ve benimde kardeşimi aramamam gerektiğini, eğer ararsam kardeşimin büyük sıkıntıya düşeceğini belirtti. Hatta akrabalarımızın bezelerin de cenazeye katılırsa tekrar kampa kapatılma korkusundan uzak durmayı tercih ettiğini söyledi. 

Ama annemin faşist Çin’in nazı kampında işkenceden mi vefat etti? Yoksa evde kendi eceli ile mi vefat etti? Bu konuda hiç bir bilgi paylaşmadı. Büyük ihtimal kampta şehit edilerek cesedi verilmiş olmasıdır.
Faşist Çin işgalı altındaki Doğu Türkistan’da 19 senedir Çin zulmü yüzünden büyük oğlunu, yanı ben talihsiz, vefasız oğlunu ve torunlarını bir kez olsun göremeden, evlat hasretiyle yanıp tutuşan Can Anam bu işkence dünyasına ebediyen veda etmiş oldu.
Can annemi sene 2000’de birlikte hacca götürmek nasıp olmuştu. Annem hacdan sonra onca ısrar etmeme rağmen yurt dışında benimle kalmayı red ederek, Doğu Türkistan’da kalan merhum babam ve 6 kardeşim için geri dönmüştü. Can Annem HACİ BUVİ HADİÇE,yi doyasıya son görüşüm sene 2000 deki o görüşmemiz olmuştu. 
Merhum Babam Muhemmed Nurullah Haci de Doğu Türkistanlıların yurt dışı iletişimleri tamamıyla kesilmeden bir ay önce 28 Ocak 2017 de 21 senelik evlat hasreti ile bir kez olsun beni ve torunlarını göremeden dünyadan gitmişti. İşgalci Çin’in insanlık dışı uygulamaları yüzünden, Büyük oğlu olarak cenazesine katılmak ve ya Kabrisine bir avuç toprak atmak bana nasıp olmamıştı. Tipki şu an annemin cenazesi bana nasıp olmadığı gibi.
Rahmetli babamın vefatından hemen sonra hastalanan ve hastaneye kaldırılan can annem ile son kez Şubat 2017 de hastanede kendisi yataliyken telefonda görüşmüştüm. Gün o gündür bugüne kadar annem, 6 kardeşim ve çocuklarından hiç bir haber alamıyordum. Kimlerin kampa kapatıldığı, kimlerin hayatta ve kimlerin öldürüldüğü hakkında hiç bir bilgiye ulaşamıyordum.
annemin vefat etmiş olmasına rağmen kardeşlerimin hiç biri ile yine aynı şekilde irtibat kuramıyorum. 
Annemin cenazesi nasıl geçti? Son sözleri neler di? Benim hakkımda neler söyledi? Bana Hakkını helal etti mi? Neleri vasiyet etti ? Nereye defnedildi? Hiç bir bilgi alamıyorum.
Doğu Türkistandaki bir yakın akrabamız canı pahasına bin bir meşakkatle bu bilgileri bana ulaştırmayı başardı. 
Şu an çıldırmak üzereyim , bağırmak istiyorum, önüme gelen her şeyi kırıp dökmek istiyorum. 
Ey insanlık dünyası! Sizlere ve sizlerin o olmayan vicdanıza sesleniyorum. Dünyanın neresinde görülmüş böyle bir zülüm? Böyle bir devlet terörü?
Ey Canım babam! Mazlum Anam! Şerefim üzerine yemin olsun ki, sizlerin kanınızı yerde koymayacağım! 
Sizlerin intikamınızı düşünmeden aldığım her nefes, geçirdiğim her saniye bana haram olsun!
Ey her şeye kadir ve muktedir olan Allah’ım! Güçsüzlüğümü sana şikayet ediyorum. 
Ne olur Faşist Çin’in anne babama, kardeşlerime, dost, akraba ve yakınlarıma çektirdiği her bir acının hesabını, benim gibi 35 milyon Doğu Türkistanlılara yaşatmakta olduğu bu insanlık dışı zulümlerin hesabını teker teker kendi ellerimle almayı bana nasıp eyle Allah’ım!
Ne olur İntikamımı almadan benim canımı alma ya Rabbım! ya Rahman! Ya Müntekim! Ya Kahhar!!!
Anne babama rahmetinle muamele eyle!!! Onlara şehadet mertebesi nasıp eyle!! İblis Çin’i yerle bir eyle, sil süpür, bu vahşi yaratıkları!
Bütün dostlarımdan mazlum annem HACI BUVİ HADİÇE ve babam HACI MUHAMMAD NURULLAH için hatımla dua etmelerini istirham ediyorum.
Mir Kamil Kaşgarlı

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in Doğu Türkistan’da barışçıl gösterilere kanlı müdahalesinin 11. yıl dönümü

Bugün 5 Temmuz 2020. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilislerin barışçıl ...

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek

46 ülkeden, Çin’in Doğu Türkistan’da uygulamakta olan baskıcı politikasına destek Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi ...

TÜRK AVUKATLARIN DOĞU TÜRKİSTAN MÜCADELESİ: BAŞVURULAR BM’YE ULAŞTI

Türkiye’de faaliyet gösteren hukukçulardan oluşan Hukuk ve Fikir Platformu, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği baskıları, ...

Doğu Türkistan Raporu: Geçmişten Bugüne Dinî ve Etnik Baskılar

Giriş İnişli çıkışlı tarihî seyri içinde 1949 senesine kadar bir şekilde bağımsızlığını koruyan Doğu Türkistan, ...

Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Yılmaz tarafından hazırlanan “Doğu Türkistan Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım” ...

Doğu Türkistan zulmü BM’de

Türkiye’nin farklı şehirlerindeki barolara kayıtlı 100 avukat, Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve zulümleri BM İnsan ...

Çin ile Hindistan arasındaki çatışmalarda ölü sayısı 20’ye yükseldi

İki dev nüfuslu ülke arasında tehlikeli çatışmalar devam ediyor. Son olarak statüsü tartışmalı Keşmir bölgesinde ...

ABD Başkanı Donald Trump, Uygur Türklerine yönelik yasa tasarısını onayladı

ABD Başkanı Donald Trump, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli ...

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz

Doğu Türkistan’ın Bayrağını Aşağılayan Firmayı Kınıyoruz. Her toplumun milli değerleri o toplum için candan daha ...