Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’daki Çin Zulmüne Karşı Çarşamba’da Basın Açıklaması

Doğu Türkistan’daki Çin Zulmüne Karşı Çarşamba’da Basın Açıklaması

Anadolu Gençlik Derneği(AGD) Çarşamba Şubesi tarafından Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği zulüm ve işkencelere karşı Çarşamba Zübeyde Hanım Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.
Çarşamba Zübeyde Hanım Meydanı’nda bulunan Emirgan Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamaya Saadet Partisi Çarşamba İlçe Başkanı Zekai Adem Sapancı, Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Abdullah Oğuz, Doğu Türkistan Vakfı Samsun İl Temsilcisi Serdar Öksüz, Doğu Türkistan’da kaldığı otelde alıkonularak toplama kampına götürülen ve işkence gören Kazakistan vatandaşı Gülbahar Celilova, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve vatandaşlar katıldı.

Anadolu Gençlik Derneği adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Gençlik Derneği Çarşamba Temsilcisi Mesut Semiz, basın açıklamasında şunları ifade etti:

“2019 yılının son günlerini yaşıyoruz. Bu günlerde de İkinci Dünya Savaşının ardından geçen 74 yıla rağmen yeryüzünde barış ve adaletin tesis edilemediğine tanıklık ediyoruz. Dünyanın birçok yerinde insan hakları ihlallerinin yaşandığını, temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığını görüyoruz.

İnsan hakları, özgürlük ve demokrasi kavramlarını tüm dünyaya servis eden merkezler, kendi çıkarları söz konusu olduğunda, rahatlıkla, her türlü hukuksuzluğu, baskı, şiddet ve işkenceyi bir siyaset etme biçimi olarak görebilmektedirler. Başta ABD olmak üzere, emperyalist ülkeler, işgallerle, iç savaşlarla, şiddet ve korkuyla, zayıf bırakılmış ülkeler ve halklar üzerindeki baskı ve tahakkümlerini sürdürmektedir.

Baskı ve şiddet politikalarının uygulayıcılarından biri de maalesef Çin’dir. Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkeleriyle, Afrika Kıtasıyla yaptığı ticarete rağmen, Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik tavrı kabul edilebilir değildir. Çin, 1949’dan bu zamana kontrolü altında bulundurduğu Doğu Türkistan’da Müslümanlara her türlü baskıyı uygulamaktadır. Yetmiş yıldır Çin kontrolü altında bulunan ve Türkiye’nin iki buçuk katı büyüklükte yüzölçümüne sahip olan Doğu Türkistan’da da Müslümanların durumu içler acısıdır. Çin yönetimin küresel ekonomik gücü ve boşluk bırakmayan bir diplomasi yürütmesi Doğu Türkistan’la ilgili sağlıklı bilgi akışının ve oradaki Müslümanlarla iletişimin önüne geçmektedir.

Afrika’dan Asya’ya birçok İslam ülkesiyle ticari ilişkileri olan Çin, Müslüman Doğu Türkistan halkına ve Çinli Müslümanlara karşı tutumunu gözden geçirip iyileştirmezse, bizim de Çin mallarına karşı boykot sergilememiz kaçınılmaz olacaktır. Çin bizim yaptığımız bu açıklamaları duymazdan gelir, kendi askeri gücüne ve ekonomik büyüklüğüne insanların temel hak ve özgürlüklerinden daha fazla inanırsa, tüm İslam dünyasında kendisine karşı nefret büyütmekten başka bir şey elde edemeyecektir. Çin, Müslüman Doğu Türkistan halkının ve Çinli Müslümanların haklı taleplerini susturmak, örtbas etmek ve bu hakların dış dünyayla irtibatlarını kesmek yerine farklı kimliklerin temel hak ve özgürlüklerini yaşayabilecekleri bir zemin oluşturmanın gereklerini yerine getirmelidir.
Başta Türkiye olmak üzere İslam ülkelerinin Müslüman Doğu Türkistan haklı talepleri doğrultusunda Çin’e karşı birlikte hareket etmeleri ve her platformda bu konuyu dile getirmeleri Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin seslerine ses katacaktır. Türkiye, Doğu Türkistan meselesinde daha net bir tutum sergilemelidir. Türkiye’nin Çin ile ticareti Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin temel hak ve özgürlüklerinden daha değerli değildir. Yetkililerimiz, bunu Çin yönetimine en açık şekilde hissettirmelidirler. Mevcut dünya düzeninde İslam ülkeleri ve Müslüman halklar, ya ABD, İngiltere, İsrail safında yer alamaya ya da Rusya-Çin ikilisinden birine sığınmaya zorlanmaktadırlar. Neredeyse tüm İslam coğrafyasında vesayet rejimleri vardır. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kuruması için gayret etmekten geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır.”
Semiz’in ardından söz alan Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Abdullah Oğuz, “Doğu Türkistan’da 35 milyon kardeşinizin ne halde olduğundan, kızıl terör devletinin işkencesi altında nasıl inlediğinden haberiniz var mı? Bugün bütün İslam aleminde insanlar ve Müslümanlar zulüm altında inliyor, ama unutmayın Doğu Türkistan’daki kardeşleriniz tam anlamıyla bir soykırımla karşı karşıya. Doğu Türkistan’da bugün yaşananları basit bir zulüm olarak göremezsiniz. Bugün Doğu Türkistan’daki kan kardeşleriniz, din kardeşleriniz tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Doğu Türkistan’da insanlar namaz kıldığı, oruç tuttuğu, hacca gittiği için sürekli işkence ve baskı altında yaşıyor. Milyonlarca insan milli kimliğinden arındırılarak ateist, komünist olarak yetiştirilmek için toplama kamplarına alındı. Bu toplama kamplarında 14 yaşından 80 yaşına kadar, eğitimsizinden profesörüne kadar her çeşit insan var. Bu toplama kamplarının tek bir amacı var, o da; Doğu Türkistan’daki insanların Türklüğünü ve Müslümanlığını tamamen yok etmektir. Doğu Türkistan’da 35 milyon insan yok edilirken insanlar nasıl rahat uyuyabilir? Doğu Türkistan’da insanlar kişi hak ve özgürlüklerinden mahrum şekilde yaşıyor ve genç kızlar Çinli erkeklerle evlendirilmeye zorlanıyor. Buna karşı Türkiye’nin desteğini istiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız, iktidar sahibi insanlarımız ve vatandaşlarımız bu davaya sahip çıksın” şeklinde konuştu.
Doğu Türkistan’a ticaret yapmak için gittiğini ve kaldığı otelde Çin polisi tarafından alınarak toplama kampına götürülen ve yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan Kazakistan vatandaşı Gülbahar Celilova, “Ben 20 senedir ticaretle uğraşıyorum. 2017 yılının Mayıs ayında beni otelde tutukladılar ve benim terörist olduğumu söylediler. Beni toplama kampına götürdüler. 20 metrekarelik tabanı demir olan bir odada 40 kişi kalıyorduk. Tuvalette aynı odanın içindeydi ve bir kapısı bile yoktu, o kokuyu çekmek zorunda bırakılıyorduk. Bize su bile vermiyorlardı, ‘Size su verirsek abdest alırsınız’ diyorlardı. Orada kaldığım 1 yıl 3 aylık süreçte vücudumun her yeri yara oldu, saçlarım bitlendi. 14 yaşından 80 yaşına kadar pek çok kadın ordaydı ve sürekli işkence görüyorduk, elektro şok veriyorlardı. 10 günde bir bize zorla bilmediğimiz ilaçlar içirip, aşılar yapıyorlardı. Ben orada tecavüze uğradım. Bana tecavüz eden askere ‘Senin annen yok mu, bacın yok mu, bana bunu nasıl yaparsın?’ dediğimde, bana ‘Sen insan değilsin ki!’ dedi. Bizi insan olarak bile görmüyorlardı. Kızlarım pek çok ülkeye mektup yazmış, Birleşmiş Milletlere yazdıkları mektuptan sonra beni serbest bıraktılar, ancak bırakırken de ‘Burada yaşadıklarını kimseye anlatma yoksa nerede olursa olsun seni öldürürüz’ diye tehdit ettiler. Ben oradan çıkarken oradaki kız kardeşlerime sesinizi duyuracağım diye söz verdim ve Çin’den korkmuyorum. Ben yaşadıklarımı ve o kız kardeşlerimin yaşadıklarını her yerde anlatacağım. Ölümden de korkmuyorum” şeklinde duygularını ifade ederek yaşadıklarını anlattı.


Kaynak: samsunokur. com

Hakkında admin

x

Check Also

Çinli şirketin yazılımında Uygur Türkleri’yle ilgili şok iddia

Çinli elektronik izleme ekipmanları üreticisi Zhejiang Dahua teknoloji şirketinin yüz tanıma teknolojisini destekleyen yapay zeka ...

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti

Ünlü Uygur Türkü Sanatçi Mahmut Süleyman vefat etti Yetenekli milli şarkıcı Mahmud Süleyman, 22 Kasım ...

Yazarını Yargılatan Yazılar Doğu Türkistan

Yücel Tanay Ben  Yücel Tanay Dış Türkler ve  özellikle Doğu Türkistan ile ilgili makale ve ...

Uygur Türkleri: Doğu Perinçek’e verilen söz hakkının bize de verilmesini istiyoruz!

Dünya Uygur Kurultayı, Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için Ankara’da toplandı. Dünya Uygur Kurultayı Başmüfettişi ...

KÜRESEL ORGANİK KRİZ VE ABD-ÇİN REKABETİNİN TRAJEDİSİ

ABD ve Çin’in birbirinden giderek daha fazla ayrışması yeni bir soğuk savaşın habercisi olduğu gibi ...

Çin, her yıl 1 milyondan fazla Uygur’a kamplarda ‘mesleki eğitim’ verdiğini kabul etti

Çin Devlet Konseyi periyodik olarak hazırlanan Beyaz Kitap’ın son sayısında Doğu Türkistan’da 2014’ten 2019’a kadar ...

Mesut Özil Uygur Türklerine sahip çıktığı için kadro dışı bırakıldı

Arsenal’de kadro dışı bırakılan Mesut Özil’in, “Acımasızlığa karşı ve adalet için sesimi yükseltmeyi sürdüreceğim” açıklaması ...

Binlerce Uygur Türkü çocuk anasız babasız büyüyor

Anne ve babaları toplama kamplarına kapatılan Doğu Türkistanlı çocuklar Çin hükümetinin elinde büyüyor. A.Selim BABAOĞLU ...

Beyaz Saray yetkilisi Pottinger, Çin’in Uygur Türklerine yönelik muamelesini Çince kınadı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışman yardımcısı Matt Pottinger Çin’in Uygur ...