Anasayfa » Haberler » Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak ve Yol projesine bakış

Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak ve Yol projesine bakış

Çin Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Türk Ocakları ve Uygur Akademisi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Türk Dünyası Jeopolitiği Perspektifinden Kuşak ve Yol projesine bakış” konulu panelimizin 3.sünü 22.02.2020 tarihinde İstanbul Türk Ocaklarının Çemberlitaş’taki konferans salonunda gerçekleştirdik.
Panelimiz aziz Türkiyemizin ve Doğu Türkistan’ın istiklal marşlarının söylenmesinden sonra İstanbul Türk Ocakları başkanı Sn. Dr. Cezmi Bayram Bey’in açılış konuşmasıyla başladı.
Oturum başkanı Sn.Prof. Dr. Salih Aynural hocamız bir giriş konuşması yaparak paneli başlattı.
Prof.Dr. Salih Aynural hoca akademik hayatında hep Türk dünyası üzerinde çalışmalar yapmış ve resmi görevler üstlenmiş, Ahmet Yesevi Üniversitesinde Rektörlük yapmış, Kırgızistan’da resmi görev yapmış ve en son İstanbul Rumeli Üniversitesi rektörü olarak görev yapmış, Türk dünyasının kidemli bir duayeni olarak adete panel başlığının sembolü gibiydi. Dolayısıyla giriş konuşması ve aralarda yaptığı değerlendirmeleri son derece aydınlatıcı oldu.
İlk konuşmacımız Prof.Dr. Ekrem Barak Arıkoğlu ise daha önce Kırgızistan Manas Üniversitesinde görev yapmış Türk Dünyasına her yönüyle aşina bir Türkolog olup çok yakın bir tarihte Kırgısiztan ziyaretinden yeni dönmüş yani ayağının tozuyla panale katılmıştı. Dolayısıyla”Bir Kuşak Bir Yol Projesinin Kırgızistan’a etkileri” başlıklı konuşması çok taze bilgi ve analizlerle doluydu.
İkinci konuşmacı Prof.Dr. Ragip Kutay KARACA akademik gelişiminin her basamağında Çin üzerinde çalışmalar yapmış, Çin’de bizzat saha çalışmaları yapmış ve halen de konu uzmanı olarak bilinen bir hoca olup “Yumuşak Güç Bağlamında Kuşak Yol Projesinin Değerlendirilmesi” başlıklı konuşması Panel başlığı için son derece tamamlayıcı bir konu oldu.
3. Konuşmacı Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı “İpek Yolu güzergahındaki yer adlarının Çinceleştirilmesi- 3: Kıroran’ dır, Loulan değildir” konulu sunum yaparak Türk Milletini ilgilendiren sinsi bir tehlikeye dikkat çekmeye devam etti.
Panel sonunda oturum başkanı ve konuşmacılara plaket , Çin Araştırmaları Enstitüsü’nün süreli yayını GÖK KİTAP’ın 1.2.3 sayıları ve “Küresel Güç Olma sevdası-ÇİN RÜYASI” adlı kitab ( Genişletilmiş 2.baskı) takdim edildi. ( GÖK KİTAP 1.ve 2. Paneldeki konuşma matinleri ve fotoğraflardan oluşmaktadır).
Panel Sonrası hep birlikte bir Uygur Restoranına gidererk lezzetli Uygur yemekleri eşliğinde koyu sohbetimize devam ettik.
Katkı sağlayan ve katılım sağlıyan herkese teşekkür ederiz.
14.03.2020 tarihinde yeni konu ve yeni konuklarla gerçekleştireceğimiz 4.panele sizleri bekliyoruz.

Panel düzenleme kurulu adına
Dr. Ferhat Kurban TANRIDAĞLI

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in kamplarda tuttuğu Uygur Türkleri BBC’ye konuştu: ‘Sistematik tecavüz ve işkence vardı’

Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News BBC’nin elde ettiği yeni veriler, Çin’de Sincan Özerk Bölgesi’nde ...

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliğine Uygur Türklerinden tepki

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. eyy ...

hadsiz Çin Büyükelçiliği Uygur Türkleri konusunda Saadet partisini hedef aldı

Katil Çin’in Türkiye Büyükelçiliği, mağdur Uygurların yaptığı haklı eyleme için skandal bir açıklama yayınladı. Yapılan ...

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ...

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti

5 şubat Gulca katliamı ve Doğu Türkistan’ın son durumu ile ilgili basın açıklaması gerçekleşti 5 ...

Uygur Türkler üç kuruşluk ticarete feda edilemez

Ahmet B Arcilasun Bugüne kadar dinlemeyen varsa mutlaka dinlemelidir; Uygur kızı Nursimangül Abdurreşid’i mutlaka dinlemelisiniz. ...

TBMM TV o yayını neden kesti?

Habertürk yazarı Kübra Par, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in grup toplantısında kürsüye 3 yıldır ailesinden ...

Nursimangül: Dünya neyi bekliyor?

Mehmet KARA Koronavirüs musîbetini dünyanın başına saran Çin, diğer yandan da dünyanın gözü önünde Uygurlara ...

Doğu Perinçek yine haddini aştı! “Nursiman terör örgütünün militanı!”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İYİ Parti kürsüsüne çıkan Doğu Türkistanlı mazlum Nursiman Abduraşid ...