Anasayfa » Haberler » Nobel Tıp ödüllü Fransız doktor: Koronavirüs Çin’de labaratuvarda üretildi

Nobel Tıp ödüllü Fransız doktor: Koronavirüs Çin’de labaratuvarda üretildi

Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili dünyayı sarsacak bir iddia ortaya attı. Virüsün, Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvarda üretildiğini ileri süren Montagnier, “Bu virüs, doğal yollarla ortaya çıkmadı, bu tam profesyonel bir iş. Bunun hangi amaçla yapıldığını bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Nobel Tıp Ödülü’nü 2008’de alan Fransız doktor Luc Montagnier, “Pourquoi docteur” internet sitesine verdiği demeçte,koronavirüsün Vuhan’da hayvan pazarından ortaya çıktığına inanmadığını belirtti.

BU KONUYU İYİ ARAŞTIRDIĞINI SAVUNDU

“Koronavirüs, Vuhan’daki laboratuvardan üretildi. Bu laboratuvar, 2000’li yıllardan beri koronavirüs hakkında uzmanlaştı” değerlendirmesinde bulunan Montagnier, bu konuyu iyi araştırdığını vurguladı.

Montagnier, CNEWS kanalında yaptığı açıklamada, “Bu virüs, doğal yollarla ortaya çıkmadı, bu tam profesyonel bir iş. Bunun hangi amaçla yapıldığını bilmiyorum” ifadelerini kullandı. koronavirüs’da HIV parçalarının olabileceğini anlatan Montagnier, “Bununla AIDS’e karşı bir aşı bulmak istenmiş olabilir” dedi.

ÇİN’DEN ABD’NİN İDDİALARINA YANIT GELMİŞTİ

Çin, ABD’nin ‘Koronavirüs laboratuvarda üretildi’ iddiası ile ilgili “bilimsel değil’ açıklaması yapmıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, koronavirüsün, “ortaya çıktığı Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde bulunan bir laboratuvardan sızdırıldığı” iddiasına ilişkin dün değerlendirmede bulundu.

Koronavirüsün, kaynağı ve yayılma şeklinin bilimin konusu olduğunu savunan Cao, bu meselenin bilim adamları ve sağlık uzmanları tarafından araştırılması gerektiğini söyledi. Cao, “Size hatırlatmak istiyorum ki Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri birçok defa koronavirüs  laboratuvarda üretildiğine dair herhangi bir kanıt olmadığını belirtti” ifadesini kullandı.

Dünya genelinde tanınmış çok sayıdaki bilim adamının “virüsün sözde laboratuvardan sızdırıldığı söylemlerinin” bilime dayanmadığını düşündüğünü aktaran Cao, salgın hastalığının insanlığın ortak düşmanı olduğunu belirtti. Sözcü Cao, uluslararası toplumun, koronavirüs ile makul şekilde mücadele etttiği sürece zafer kazanabileceğini söyledi.

ABD basını, bazı kaynaklara dayandırarak, Çin’in koronavirüsü, ilk ortaya çıktığı şehir olan Wuhan’daki Viroloji Enstitüsünde ürettiğini iddia etmişti. ABD ile Çin arasında bir süredir devam eden virüsün kaynağı tartışması Çin’in ünlü epidemiyologlarından Cong Nanşan’ın 6 Mart’ta “Koronavirüsün ilk Çin’de ortaya çıkması, kaynağın Çin olduğu anlamına gelmez” açıklamalarıyla hız kazanmıştı.

Bakanlık Sözcüsü Cao, 12 Mart’ta sosyal paylaşım platformu Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamayla, ABD ordusunu, virüsü Wuhan’a getirmekle itham etmiş ve Washington yönetiminin bu konuda bir açıklama borçlu olduğunu ifade etmişti.

ABD ve İngiltere’den bilim insanları, 17 Mart’ta “Nature Medicine” dergisinde yayımladıkları makalede, koronavirüsün DNA dizilimi incelendiğinde, virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan reseptör proteinlerde doğal seçilimin izleri olduğuna dikkati çekerek “virüsün laboratuvar ortamında üretilmiş veya manipüle edilmiş olmasının mümkün olmadığı” sonucuna ulaşmıştı.

Çin’de Aralık-2019’da ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle dünyada hayatını kaybeden kişi sayısı 130 bini, virüsün bulaştığı kişi sayısı da 2 milyonu aştı.

(AA)

Hakkında admin