Anasayfa » Makale ve Analizler » Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin

Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin

Doğu Türkistanlı 5 milyon masum insan Çin esir kampında işkencesi çekiyor, Çin zulme Tepkimizi gösterelim ki sıra bize gelmesin.

Doğu Türkistanlı Araştırmacı yazar Musa Abdulehed ER Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Çin zulüm altındaki Doğu Türkistan’da durum nedir?

Çin Doğu Türkistan’ı 1949 yılı Rusların işbirliği ile işgal ettikten sonra Doğu Türkistanlılara zulüm etmeyi bir gün bile durdurmadı. 71 yıldan buyana Doğu Türkistanlılarda Çin işgalini kabul etmedi ve işgale karşı pasif ya da aktif bir şekilde direnmeye devam ediyor. Çin ile Doğu Türkistanlıların arasındaki mesele din , dil ve kültür farklığı dolayı anlaşmazlıktır.  en önemlisi Çinin Doğu Türkistan’ı işgal etmesidir.

Çin yıllardır sürdüre gelen baskı ve asimle etme politikasını Nisan 2017.yılıdan başlayarak daha da arttırdı. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle Doğu Türkistan’da sözde “Dini Aşırılıklarla Savaş ve Yok Etme Yönetmeliği” isminde bir yasa yürürlüğe girmiştir. Bu yeni düzenleme, Çin hükümetini özellikle Uygur Müslümanlarını ikaz etmeye yönelik, dini hayatı tamamen yok etmeye yönelik bir yasadır. Yedi ana başlık altında toplam toplan elli maddeden oluşmaktadır. Bunun bir maddesini dile getirmek isterim. Bu maddeden bu yasanın ne kadar vahim bir durumda olduğunu anlaşılabilir. Bu yasanın üçüncü maddesinde; “Aşırı dinci fikir ve düşüncelerin etkisi altında kalmak dini içerikli vaaz ve tebliğler dinlemek, dini içerikli eylem ve faaliyetlerin vatandaşların günlük  hayat alanına sokulması ve müdahalesi kesin olarak dini aşırılık kapsamındadır ve bunun cezası da bu çerçevede ele alınacaktır” demektedir. Uygur Türklerinde din okullarda öğretilemediği için insanlar ailesinden, babasından, dedesinden çevresinden öğrenmektedir. Bu çerçevede, yemekten önce Besmele çekeceksin, yemekten sonra dua edeceksin demek bile bu yasaya aykırılığa girmektedir. Dolayısıyla ağır cezalar uygulanmaktadır ve günlük hayattaki bütün dini faaliyetler yasaklanmış durumdadır. Dini nikah da yasaklanmış durumda. Daha önceden yüz binlerce Uygur Türkü çeşitli uyduruk bahaneler ile Hapis cezaysa çarptırıldı.

Çin zulmünden dolayı Doğu Türkistanlı kaç soydaşımız esir kamplarına sürüldü?

Nisan 2017 dan başlayarak keyfi tutuklama ve yargısız infaz sürdürüldü. Polise sorgusuz ateş açma yetkisi verildi. Polislere Bir tane sözde aşırı dinci yada bölücüyü tutuklamak için bin tane şüphelini tutuklama yetkisi verildi. Dolaysıyla binlerce suçsuz masum insanlar keyfi tutuklamanın kurbanı oldu. Çin yönetimi Nisan 2017 itibari ile Doğu Türkistan’da 3 milyon Uygur, kazak, Kırgız olmak özre Türk Müslümanları işkence kampına hapsetti. Doğu Türkistan’ın genel nüfusunun yüzde 45% teşkil eden göçmen Çinlilerden bir tanesi bile esir kampına alınmadı.

Doğu Türkistan’da basın özgürlüğü yoktur. Tüm medya ve yayın kuruluşları Çin komünist yönetimi denetimi altında çalışıyorlar. Komünist partiyesin onayı olmadan hiçbir gazeteci haber yayınlamıyorlar.  Dolaysıyla orada yaşanan olaylar ve Çinin yaptıkları haksızlıklar basında yer almıyor. Dolaysıyla oradan sağlıklı haber almak çok zordur. Oradaki insanların İnternet yada telefon ile yurt dışındaki akrabalılar ile irtibata geçmeleri yasaktır. Eğer siz izinsiz irtibata geçerseniz hemen polisler baskın yapar ve işkence kampına götürüp sorgusuz, yargısız süresiz yıllarca kampta kalırsınız. Uygur, Kazak başta olmak üzere bütün Türk milletler, bilim insanları, sanatçılar, sporcular, din adamları, doktorlar, profesörler ve her sahadan insanlar kamplarda türlü zulüm ve işlemlere maruz kalmakta. Evin erkekleri kamplarda olan ailelere Çinli erkekler yerleştirmekte iffet ve namuslar çiğnenmekte zorla korkutarak Çinlilerle evlendirilmekte. Tüm dünyanın bildiği gibi Çin virüsünün (Covid-19) tüm dünyaya tehdit oluşturduğu şu günlerde kamp içindeki ve dışındaki gençler Çin’in iç bölgelerindeki Çinlilerin virüsten dolayı çalışmak istemediği fabrikalara zorla ve mecbur bırakılarak köle işçi gibi götürülmekte. 2017 yılı tutuklanıp şuana kader serbest bırakılan olmadı, bir kısım kişiler serbest bırakıldı ama kamptan çıktıktan bir hafta on gün içeresinde anıdan ölüm ile karşılaşanlar oldu. Toplama kampında tahmin sayı 5 milyondan fazla olduğu kanatandayız. Doğu Türkistan’ın tüm bölgelerinde 1200 tane büyük kamp olduğu ileri sürüldü. Bu kampların her birinde on binlerce insan tutuklu bulunmaktadır.

Çin zulmünden dolayı Doğu Türkistanlı kaç soydaşımızı öldürüldü?

Az önce dediğim gibi orada ölüm vakaları çok olduğunu duyuyoruz ama elimizde sağlıklı bilgi ve belge yok. Çin polisleri tüm yaptıkları dünyadan saklıyorlar. Olayları gizli tutuyorlar. 2018 yılı Doğu Türkistan’ın önde gelen büyük din alimlerinden Muhammad Salih, Abdulhamit Damollam, Abdulahad Mahdum, Abdulkerim Abduveli kuçar, gibi bir çok alimlar ve aydınlar Çin polisleri tarafından kampta işkence yaparak şehit ettiği kanıtlandı. Ama değerlerinin net sayıları bilmiyoruz. Bir çok insan ortadan kayıp oluyor kimse onun sorgusunu yapamıyor. Sorgu yapanlar tutuklanıp hapishane yada kampa atılırlar.

Çin zulmünden dolayı Doğu Türkistanlı kaç kadın soydaşımızı tecavüze uğradı?

Kampta çeşitli işkenceler yapılıyor. Müslüman Türkleri dini inancından, dilinden ve kültürel örf adet geleneklerinden uzaklaştırmak böylelikle Çinlileştirmek için beyin yıkama operasyonu düzenliyor. Kadınların tecavüzü uğradığını net bir sayı bilemiyoruz ama kamptan sağ kurtulan görgü tanığı Gulbahar Celilova Hanım başına gelenleri ve kampta gördüklerini anlatırken göz yaşlarına hakım olamıyor. Kampta Kızların tecavüze uğramasının günlük yaşamın bir parçası olduğu aktarırken kendini tutamıyor ve çok ağlıyor.

Sekiz ay önce Doğu Türkistan’dan Kazakistan’a kaçan Uygur asıllı Tursunai Zainawuddin, Çin’in zulüm kampında yaşadıklarını anlattı. Uygur asıllı Tursunai Zainawuddin, Kazak vatandaşı olan kocasının Kazakistan’daki ilgili makamlara uzun süren başvuru ve itirazları neticesinde geçen yıl ekim ayında serbest kaldı. Zulüm kampında yaşadıklarını anlatmamak kaydıyla şartlı tahliye edilip Kazakistan’a gönderilen Zainawuddin, Çin’e rağmen gerçekleri kamuoyuna anlatma kararına vardı. Doğu Türkistan’dan Kazakistan’a getirilirken Çinli yetkililer tarafından  Doğu Türkistan’daki ve kamplardaki durumu anlatmayacağına dair taahhütname imzalattırılan Tursunai Zainawuddin, Müslümanlığı ve vicdanının rahat etmemesi nedeniyle zulüm kampında yaşadıklarını anlattı. Doğu Türkistan’daki durumu uluslararası kamuoyuna ifşa etmesi durumunda tüm akrabalarının cezalandırılacağı ile tehdit edildiğini söyleyen Zainawuddinü, Doğu Türkistan halkı üzerinde soykırım politikası yürütüldüğünü ve kamptaki birçok kadına tecavüz edildiğini belirtti. Doğu Türkistan’da birçok genç seçkin insanın ve de akademisyenin öldürüldüğünü dile getiren Uygur asıllı Tursunai Zainawuddin, toplama kampındayken çok sayıda kadın ve kız çocuğun cinsel istismara uğradığına ve bu süreçte acımasızca yapılan işkenceler sonucu akli dengesini yitirenlere şahit olduğunu ifade etti.

Zainawuddin, bölgede diasporadaki teşkilatların ve aktivistlerin anlattıklarından çok daha ciddi sorunların yaşandığını, an itibariyle Doğu Türkistan ve içindeki halkın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını kaydediyor.

Doğu Türkistanlı kaç soydaşımız korona virüsü sebebi ile yaşamını yıktırdı?

Doğu Türkistan’da Çin virüsü ile bulaşan kışı sayıları şubat ay içeresinde 137 olduğu bilgisini almıştık daha sonra ne oldu bilmiyoruz ama Çin virüsünden ölen Uygur Türklerin 15 olduğu kanıtlandı ama daha çok kişinin öldüğü ve daha çok kişinin virüs ile bulaştığı tahmin ediliyor. Çünkü Çin virüsün bulaştığı Vuhan şehrini karantina aldığı 23 ocakta tüm uçuşları durdururken Doğu Türkistan’a uçuşlar devam etti böylelikle 10 bin Çinli Vuhan den Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrine iniş yapmıştı.  Doğu Türkistan’ın Artiş şehrinde bir oteli karantina merkezine çevrildiği ve orada Çin virüsü ile bulaşan 90 kişinin karantinaya alındığı bilgisi basına sızmıştı. Ondan sonra oradan sağlıklı bir bilgi alamıyoruz.

Doğu Türkistan’da akıl almaz zulümler yaşanıyor, bir Müslüman Türk toplumu yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor ama buna Dünya sessiz Türkiye sessiz İslam alemi sessiz kalıyor. Zulme susan dilsiz şeytandır diye inanç ile yaşayan bir toplumun Çin zulmüne asla sessiz kalmaması gerekir. Biz yine de Dünyaya sesleniyoruz. Çin zulmünü dur diyelim, görsel ve sosyal medya aracığıyla Çin zulmünü duyuralım ve Çin mallarına boykot edelim. Tepkemizi gösterilim ki sıra bize gelmesin. Başta İslam işbirliği örgüt, BM, AP, ABD gibi İnsan halkları , özgürlük ve demokrasi savunucularını acilen Çin’i dur demeleri için göreve çağırıyoruz.

Hakkında admin

x

Check Also

Çin Başkonsolosluğu Anadolu Ajansı’nı, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a şikayet etti

AA’nın Uygur haberine kızan Çin Başkonsolosluğu sosyal medyadan İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a şikayette bulundu. Anadolu ...

Bir Doğu Türkistanlı’nın yaşadıkları 1

Doğu Türkistan’da nelerin yaşandığına dair en sağlıklı bilgileri bizzat orada yaşayan Uygur Türkü ile yaptığı ...

UYGUR TÜRKLERİNDEN DÜNYAYA ÇAĞRI: ABD’NİN “UYGUR İNSAN HAKLARI POLİTİKASI” YASASI DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLMALI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, 2 milyona yakın Uygur ve Türk halklarını toplama kamplarında hapseden ...

ABD Senatosundan Doğu Türkistan’da Soykırım Gerçekleştiren Çin’e Yaptırım Kararı

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio’nun girişimleriyle ABD Senatosu’na sunulan, Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulüm politikalarına ...

Türk İşadamından Uygur Zulmüne Karşı Çin’e Ticari Ambargo Çağrısı

Denizli’de faaliyet gösteren DENKROM firmasının sahibi Kadir Akıncı’nın, Çin’in Uygur Türklerine yaptığı zulme karşı başlattığı ...

ABD Senatosu Uygur Tasarısını Oylamaya Hazırlanıyor

ABD, Çin’in Müslüman azınlık Uygurlar’a uyguladığı baskı politikasına karşı tutumunu sertleştirmeye hazırlanıyor. Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk ...

Çin, Doğu Türkistan’daki tarihi camileri kapatıp müzeye çeviriyor

İbadetin yasaklandığı, ibadet edenlerin işkenceye uğradığı Doğu Türkistan’da, Çin hükumeti tarihi camileri müzeye çevrilerek turistlerin ...

Çin’in, DSÖ’ye Kovid-19 ile ilgili baskı yaptığı iddia edildi

Çin’in, Dünya Sağlık Örgütüne, koronavirüsün ilk ortaya çıktığı dönemde “insandan insana bulaşmadığını” söylemesi için baskı ...

11 Mayıs Koronavirüs tablosu! Türkiye Corona virüsü son dakika vaka sayısı! Koronavirüs son durum

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü son dakika vaka sayısı ve ölüm sayısını açıkladı. Türkiye’de güncel Koronavirüs ...