Anasayfa » Haberler » Son dakika: Dünyanın gözü burada… Fotoğraflar peş peşe geliyor, tam bir kaos!

Son dakika: Dünyanın gözü burada… Fotoğraflar peş peşe geliyor, tam bir kaos!

Çarpıcı fotoğrafları Reuters ve AP haber ajansları bir bir servis ediyor, tüm dünya nefesini tutmuş bir şekilde olanları izliyor. Acı içinde gözyaşlarıyla kıvranan insanlar ve kanlar içerisinde bir polis memurunun halini gösteren kareler deprem etkisi yarattı. Son dakikahaberine göre, dünyanın tartıştığı yasaya ülkelerden tepki yağıyor.

Hong Kong sokaklarında başlayan protesto eylemleri günlerdir devam ediyor. 10 binlerce insan sokaklara inmiş durumda.

Çok sayıda polis ve çevvik kuvvetin engellemeye çalıştığı protestolarda, polis ve göstericiler de sık sık karşı karşıya geliyor, sert arbedeler yaşanıyor.

Hong Kong’un İngiliz yönetiminden Çin’e geçişinin 23’üncü yıldönümü olan 1 Temmuz’da iyice şiddetlendi.

Çin hükümetine Hong Kong üzerinde yeni güçler veren tartışmalı güvenlik yasasının önceki gün onaylanmasıyla gerginlik zirve yaptı.

Hong Konglular bu tartışmalı yasaya itiraz ediyorlar ve Hong Kong’un Çin baskısından kurtulmasını istiyor.

Çin’in yeni güvenlik yasasını yürürlüğe soktuğu Hong Kong’da bağımsızlık bayrağı açan göstericiler gözaltına alındı.

Gösterileri önlemek amacıyla şehrin bazı bölgelerine yaklaşık 4 bin polis konuşlandırıldı.

Slogan atan veya bağımsızlık çağrısı yapan bayrak tutan herkes, şiddetin kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın yasayı ihlal etmiş sayılıyor. Protestocularla dolu bir otobüse binmek bile yasadışı sayılabilir.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, Batılı ülkeler ve bölgedeki muhalif grupların karşı çıktığı tartışmalı Ulusal Güvenlik Kanunu’nun yürürlüğe girmesinin ardından yasa kapsamında ilk gözaltılar yapıldı.

Hong Kong’un Birleşik Krallık yönetiminden çıkarak resmi olarak Çin’e bağlanmasının 23. yıldönümünde Hong Kong’da sabah saatlerinde yapılan yürüyüşe polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İlk önce en az 70 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken Hong Kong polisi, bunlardan ikisinin Hong Kong’un bağımsızlığını savunan bir bayrak taşıdıkları için gözaltına alındığını, bu kişilerin yeni Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında gözaltına alınan ilk kişiler olduğunu açıkladı.

Daha sonra bu sayı yükseldi ve yüzlerci kişi gözaltına alındı. Yasadışı toplanma ve silah bulundurma da dahil olmak üzere 370’den fazla kişi diğer suçlamalarla gözaltına alındı.

Polis yetkilileri, bir memurun “keskin nesneler tutan isyancılar” tarafından kolundan bıçaklandığını söyledi. Şüphelilerin kaçtığını ve olayı gören protestocuların da yardım teklif etmediklerini eklediler.

Güvenlik Bakanı John Lee gazetecilere yaptığı açıklamada “Hong Kong’un bağımsızlığını savunmak yasaya aykırı” dedi.

Hong Konglu yetkililer Kovid-19 salgını nedeniyle 50’den fazla kişinin kentte toplanmasını yasaklamıştı.

Muhaliflerin yaptığı yürüyüşte gözaltına alınanlar “yasadışı toplanma, güvenlik yasası ihlali, polise mukavemet ve silah bulundurma” ile suçlanırken, polis portestocuların attığı slogan ve taşıdıkları dövizlerin yeni yasa uyarınca ciddi suçlar teşkil edebileceği uyarısında da bulundu.

Yeni yasada neler var? 

Batılı ülkeler ve bölgedeki muhalif grupların karşı çıktığı, “devleti yıkmak, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri” yasaklayan Ulusal Güvenlik Kanunu, Hong Kong yönetimince salı günü onaylamıştı. Yasa bugün itibarıyla yürürülüğe girmişti.

Yasada en hafif ceza 3 yıl hapis, ağır ceza da müebbet hapis getiriyor.

Hong Kong’da 2019’da yapılan demokratik özgürlüklerin korunmasını isteyen Pekin karşıtı gösterilerde eylemciler sıklıkla kentin altyapısına zarar vermişti. Yeni yasa ulaşım hizmetine zarar veren eylemleri terörizmle suçlamaya da imkan veriyor.

Yasanın 38. maddesine göre bu suçlarla yabancı ülke vatandaşlarının suçlanmasının da önü açıldı. Yani yasayı ihlal ettiği düşünülen kişiler Hong Kong’a ayak bastıklarında gözaltına alınma ve tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Hakkında admin