Anasayfa » Haberler » 12. DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI SUNUÇ BİLDİRİSİ

12. DÜNYA DOĞU TÜRKİSTANLILAR KARDEŞLİK BULUŞMASI ve 3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI SUNUÇ BİLDİRİSİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar kardeşlik buluşması ve 3. Milli Birlik Şurası, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nin Kızılcahamam’da 26-28 Eylül arasında gerçekleşti.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafindan tertip edilen bu konferans 3 gün devam etti. birlik, beraberlik ve dayanışma urgulanan konferasn sonunda sunuç bildirisinin duyurulmasıyla sona erdi.

Buluşmada son gününde Uluslararası Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Başkanı aynı zamanda Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan Gündemi ve Maarif cemiyetinin hizmetleri hakkında detaylı bir sunum yaparak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Daha sonra Buluşmada hazır bulunan 28 örgütün başkanları tarafından hazırlanan Doğu Türkistan davasında teşkilatları arası dayanışma beyannamesini yayınladı.

DAYANIŞMA BEYANNAMESİ İLAN EDİLDİ

12. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 3. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurasına katılan dava öncüleri sivil toplum kuruluşları başkanları, aksakallılar ve kanaat önderleri ve akademisyenlerin fikir birliği ve ortak kararıyla Buluşmaya katılan 28 kuruluş adına “Doğu Türkistan Dostluk ve Dayanışma Beyannamesi ” açıklandı.

Milli Birlik Şurasında Doğu Türkistanlı teşkilat başkanlarının ortak müzakereleri neticesinde değişmez ilkeleri esas alan konulara dayanan ortak bir amaç uğuruna dayanışma içerisinde birlikte çalışmak, Fikri ayrılıkları ve çelişkileri önlemek için ortak anlayış oluşturmak; Doğu Türkistan davasının prensipleri, Doğu Türkistan halkının maddi, manevi ve kültürel değerlerine aykırı olmayan her türlü hizmet ve kullandığı metodu sebepli bir biri ile zıtlaşmaması aynı zamanda Milli menfaat noktasından bir birini kabul etmek ve eksik yönlerini tamamlaması, Anlaşmaya varılan noktalarda ortak hareket etmek, anlaşmazlık noktalarında ise dışlamaktan kaçınmak, görüş, tavsiye ve fikirlerini paylaşmak ve ortaya atılan görüşlere hürmet etmek.

Yukarıdaki noktaları esas alarak düzenli veya olağanüstü toplantılar, müzakereler ve istişareler yürüterek stratejik ve acil eylem planları hazırlayabilecek, birlikte çalışan öncü gurupların oluşturulması.

3. MİLLİ BİRLİK ŞURASI ÖZET RAPORU

Milli Birlik Şurası uluslararası siyasi durumun talepleri doğrultusunda stratejik kararlar almayı, Doğu Türkistan davasında faaliyet gösteren kuruluşlar arasındaki dayanışma farkındalığını daha da artırmayı, davamızın ilkelerini netleştirmeyi ve davamızın geleceği ile ilgili bazı acil kararlar almayı hedeflemektedir.

Toplantıda masaya yatırılan konular şu şekildedir:

1. ABD-Çin ilişkileri ve Doğu Türkistan Davasının gelişme yönü.

2. AB-Çin ilişkileri ve Doğu Türkistan Davası

3. Türkiye-Çin ilişkileri ve Doğu Türkistan davasında yapılması gerekenler.

4. Doğu Türkistan davasında medyanın rolü.

5. Uygurların mevcut ekonomik zorlukları ve çözüm önerileri.

6. Doğu Türkistan davasının değişmez ilkeleri ve kırmızı çizgilerimiz.

7. İslam’da dayanışmanın rolü.

8. Doğu Türkistan davasında teşkilatlanma ve dayanışmanın önemi ve faktörleri

ŞURADA ORTAYA KONULAN ÖNEMLİ KONULAR

1. Mevcut uluslararası siyasi vaziyeti kullanarak Uygurlarla ilgili her türlü yasa tasarılarının hazırlanması ve kabulüne kadar varan sürecin peşinden gidilmesi.

2. Avrupa ülkelerinde Doğu Türkistan davasının geliştirilmesi ve lobi faaliyetlerini canlandırmak.

3. 82 milyon Türkiye halkına Doğu Türkistan halkının din ve soy kardeşliği bağlamından medya aracılığıyla Doğu Türkistan davasının anlatılması.

4. Doğu Türkistan davasının ana ilkelerini savunmak adına toplumsal ve bireysel dayanışma içerisinde her türlü fitne ve dış güçlerin zorluklarını aşmak.

5. Doğu Türkistan davasında dini ve milli değerlerimiz temelinde dayanışma tesis edilmesi

6. Teşkilatlar arasındaki işbirliği ve dayanışmayı engelleyen tüm faktörleri yeniden gözden geçirip Yapisallaşan ve modernize edilmiş, geliştirilmiş teşkili organizmaya sahip yapıları geliştirmek.

Şura sırasında bağımsızlık idealinin etrafında birleşerek tüm Doğu Türkistan teşkilatlarının dayanışmayı güçlendirmek için aşağıdaki temel prensiplerin değişmez kırmızı çizgi olduğu vurgulandı.

1. Vatanımız Doğu Türkistan’dır

2. Vatanımızın toprak bütünlüğü.

3. Doğu Türkistan halkının milli ve dini kimliği.

4. Doğu Türkistan bayrağı, içinde ay ve yıldız bulunan Gök (mavi) bayraktır.

5. Devlet arması Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti tarafından onaylanan Armadır.

ÖNERİLER

Teşkilat temsilcileri ve Şura katılımcıları sıradaki önerileri ortaya koydu.

1. Teşkilat çıkarlarının Milli menfaatten ayrı tutulması.

2. Teşkilatların zayıf ve güçlü yönlerinin iyi bir analizi ve diğer kuruluşların tamamlayıcı olarak görülmesi, Avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi

3. Kuruluşlara arasında karşılıklı saygı duyulması. Çeşitli Sorunları Yüz yüze çözebilecek vaziyetin şekillenmesi, dayanışma kapsamını daha da genişleterek bir sonraki Doğu Türkistan Milli Birlik Şurasına Doğu Türkistan’daki Kazak, Kırgız, Özbek ve diğer halklarımızın temsilcilerini dahil etmek.

4. dayanışma içinde ortak alınan kararların ortak uygulanması.

Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması ve 3. Doğu Türkistan Milli Birlik şurası 26-28 Eylül 2020 tarihleri arasında Türkiye’nin başkenti Ankara’da başarıyla sonuçlandı.

Şurada alınan kararların ve taslak kararların eksiksiz uygulanması ve bunun Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için atılan önemli adımlardan olması, katılımcı Teşkilat liderlerinin, kanaat önderlerinin, aksakallıların, araştırmacı, akademisyen, dini ulema ve aydınların ortak umududur. Yüce Allah’tan bizi bu mübarek gaye peşinde koşanlardan ve maksadına erenlerden eylemesini diliyoruz.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği

Hakkında admin

x

Check Also

Sözcü Aksoy’dan, ‘Uygur Türkleri’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların din ve inanç özgürlükleri başta ...

39 ülkeden Çin’e ortak mektup: Uygurları serbest bırak, gözlemcilerin Doğu Türkistan’a girmelerine izin ver

Çoğunluğunu Batılı ülkelerinin oluşturduğu 39 ülke, Çin yönetimine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan’daki toplama ...

Türkiye’nin Uygur Türkleriyle ilgili endişeleri BM’de dile getirildi

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarındaki ulusal beyanında, Uygur Türklerinin kültürel ve dini kimliklerine saygı ...

Türkiye’den Birleşmiş Milletler’de Uygur Türkleri tepkisi

Türkiye, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşler’den sorumlu III. ...

39 ülke Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Listede Türkiye yok

Çin hükümetine toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması çağrısı yapılan ve 39 ülkenin ...

CHP’den iktidara Uygur Türkleri tepkisi

39 ülkenin imzaladığı ‘Uygur Türkleri’ mektubunda Türkiye’nin imzasının yer almamasını eleştiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku ...

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt

İçişleri Bakanlığı’ndan Davutoğlu’nun “50 bin Uygur Türkünün Çin’e gönderilecek” iddialarına yanıt İçişleri Bakanlık Sözcüsü İsmail ...

Sessizliğe gömülen dünya karşısında Çin’in Doğu Türkistan’a zulmü

Erdoğan’ın Doğu Türkistan’a yapılan zulmü ‘soykırım’ olarak nitelendirmesine rağmen Çin ile stratejik ilişkiler nedeniyle sessiz ...

Çinperver Vatan Partisi’nden Doğu Türkistan Karşıtı Açıklama

Cumhur İttifakı’nın gayrı resmi ortağı olarak adlandırılan Vatan Partisi, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımı duyuran ve ...