Anasayfa » Makale ve Analizler » Zalim Çin, bu devran böyle sürmeyecek!

Zalim Çin, bu devran böyle sürmeyecek!

Türkistan… Bize unutturulmak istenen anayurdumuzun adı… Orta Asya denilen ama Türkistan denilmeyen yer… Türkistan’ımızın doğusunda bulunan ve Türklere ait olan verimli, gelişmiş, önemli topraklar… Urumçi, Kaşgar, Hoten, Turfan… Yani Doğu Türkistan… Çin’in işgali ve zulmü altındaki Doğu Türkistan kurtulacağı günü bekliyor.

***Berkant Parlak

KTÜ Tarih Bölümü tarafından üniversitede düzenlenen “Uygurların Türk Tarihindeki Yeri ve Önemi” konulu konferansa katıldık. Konuşmacı olarak Doğu Türkistan mücadelesinin önemli isimlerinden Uygur Türk’ü olan Ankara Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet katıldı. Bir buçuk saate yakın Doğu Türkistan’ın tarihini ve değerlerini ilgiyle, bugün oradaki soydaşlarımıza yapılan zulümleri ise hem üzüntüyle hem kinle dinledik. Sayın Erkin Emet, konuşmasının ilk bölümünde Uygur Türklerini her anlattığında zihnimizde Türkiye canlandı. Kâh keşan deseninin tıpatıp aynısını bir Uygur kızında gördüğümüz oldu kâh geleneklerimizin nasıl ortak olduğunu anladık. Uygur Türklerinin kullandığı araç gereçlerin, yiyeceklerin birçoğunun Kaşgarlı Mahmut’un 11’inci yüzyılda hazırladığı Divanü Lügati’t Türk’te bulunduğundan söz etti. Erkin Hoca Uygur Türklerinin Türkiye’ye müthiş bir ilgi duyduğundan söz etti. Anadolu coğrafyasındaki Türklerle güçlü ilişkilerin geçmişinden de söz etti. Uygur Türklerinin Anadolu’ya ciddi etkilerinin olduğundan söz etti. Gurur verici bir durumdan daha söz etti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir Türk milliyetçisi olduğunu gözler önüne serdi. Cumhuriyetten sonra yer adlarında değişikliğe gidildiği herkesin malûmudur. Bu bölgede de bu söz konusudur. İşte o süreçte Uygurların Anadolu’da koyduğu adlar hiç değiştirilmedi! Niye? Çünkü onlar Türkçe… Gün geçtikçe Atatürk’le ilgili öğrendiğim her bilgide sevgim bir kez daha güçleniyor! Türkiye ilgisi isimlere de yansımış… Uygur Türkleri çocuklarına en çok Abdülhamid, Abdülaziz ve Enver adını koyuyormuş… Çok gurur duydum! KTÜ Edebiyat Fakültesinin Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin öğrencileri de gurur duyacak ki Enver adını duydukları an salonda alkış tufanı koparttılar! Sonra Çin’in zulümlerini anlattı Erkin Hoca… Sosyal medyada bize ulaşabilen az sayıda Uygur Türklerine yönelik zulüm bilgilerinin hepsinin gerçek olduğunu ve işittiğimizin daha fazlasının yaşandığını belirtti. Çin’in Türklerin dinine, milliyetine, namusuna saldırdığını ifade etti. Türkiye Türklerinin “Doğu Türkistan” davasına daha fazla sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Çinlilerin Türkiye’ye “Pantürkizm’in merkezi” olduğu gerekçesiyle düşmanlık beslediğini söyledi. İşte biz de bunun hakkını verelim! Çin’in 15 Temmuz sürecinden sonra Türkiye’nin FETÖ’ mücadelesini de istismar ettiğini öğrendik. Çin’in Türkiye’ye karşı oraya kaçan FETÖ’cüler üzerinden şantaj yaptığını ve kendisindeki FETÖ’cülere karşılık bizim topraklarımızdaki masum Doğu Türkistanlıları istediğini öğrendik. Umarız Türkiye daha güçlü bir hâle gelir de Çin zalimine gereken karşılığı verir! Umarız Türkiye Amerika’dan, Avrupa’dan kaçarken Çin’le içli dışlı olmaz! Amerika’nın da Rusya’nın da Çin’in de emperyalizmine karşı durabilecek bir dünya milleti varsa o da Türklerdir! Tarih bunu bize gösteriyor. Yeniden olacak!

Son olarak Erkin Emet Hocamızın etkinliğine katkıda bulunan herkese ve etkinlikte Doğu Türkistan’da Türk olmanın zorluklarını anlatan bir kısa filme imza atan KTÜ Tarih Kulübü üyelerini teker teker tebrik ediyorum. Duygulu anlar yaşadık. Var olun!

Şu unutulmasın: Zalim Çin, bu devran böyle sürmeyecek! Saygılarımla…

gunebakis

Hakkında admin

x

Check Also

Hatıralarım
Doğu Türkistan’ın Gerçek Hikayesi

Dr. Mehmet Yakup Buğra SİYER YAYINLARI 1930 yılında Doğu Türkistan’ın kadîm şehri Hoten’de, bölgenin önde ...

Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist Çin’in Bilinmeyen Yüzü

azar:Halis Özdemir Yayınevi:Aktaş Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2022 Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist ...

Çin’in Enerji Sektöründe Doğu Türkistan’ın Önemi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) olarak adlandırılan Doğu Türkistan bölgesi, tarihi İpek yolunun önemli güzergâhlarından ...

Uzak Doğu’nun yakın savaşı: 5 soruda Çin – Tayvan gerilimi

Ali Burak Biber Son birkaç ayda Çin’in Tayvan’daki askeri faaliyetlerindeki rekor artış küresel endişeye neden ...

Kitâbiyat 483

Kitâbiyat 483 Oğuz ÇETİNOĞLU Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yaşamakta olan Petrol Mühendisi Bayan ...

Suda boğularak hayatını kaybeden Selma Ali’nin üzerinden çıkan eşyalar

Bugün defnettiğimiz 15 yaşındaki Selma ( Safiye ) Ali kızımızın üzerinden çıkan eşyalar. Aslında kısaca ...

Erdoğan ile Jinping görüşmesindeki Uygur Türkleri mesajı

Reha Erus Çin’deki Uygur Türklerinin hak arayıcısı olarak bilinen ve ‘Uygur Ana’ diye anılan ‘Dünya ...

Doğu Türkistanlı Kahraman Ababekir den haber alınamıyor

28 haziran 2014 Tarihinde İşgalci Çin yönetiminin Doğu Türkistan’ın Kaşgar İline bağlı Yeken (Yarkent) ilçesi ...

Doğu Türkistan’da Kadınlara Yönelik İnsan Hakları İhlalleri Raporlandı

Pekin yönetiminin, kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden ağır insan hakları ihlali fiillerini hayata geçirdiği Doğu ...