Anasayfa » Haberler » ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD’den Çin’e Uygur Politikası Uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin yönetimine Uygurlar, Tibetliler ve Hong Konglular’a karşı baskıcı politikalarıyla ilgili uyarıda bulundu.

Blinken’in Çin Komünist Partisi Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Yang Jiechi ile teması, yeni Başkan Joe Biden yönetiminin Çin yönetimiyle yaptığı ilk görüşme oldu.

Blinken, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “ABD yönetiminin, ulusal çıkarlarımızı koruyacağını, demokratik değerlerimize sahip çıkacağını ve Pekin’i uluslararası sisteme karşı yaptığı ihlallerden sorumlu tutacağını açıkça ilettim” ifadelerini kullandı.

Washington saatiyle Cuma günü yapılan görüşmeyle ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan da resmi açıklama yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, Blinken’in Yang’a, Amerika’nın “Şincan, Tibet ve Hong Kong’da da dahil” her konuda “insan hakları ve demokratik değerleri savunmaya devam edeceğini” söylediği belirtildi.

Blinken, Myanmar’daki darbeyle ilgili olarak da Çin yönetimini uluslararası değerlere uyarak darbeyi kınamaya çağırdı. Blinken ayrıca Çin’in Tayvan Boğazı’nda ve bölgede “istikrarı tehdit eden” eylemlerini de eleştirdi.

Bakan Blinken görevinin Senato’daki onay oturumunda da, eski Başkan Donald Trump yönetiminin Pekin’in Uygurlar’a karşı politikasına yaklaşımının Biden döneminde de devam edeceğine vurgu yapmıştı. Blinken, Trump yönetiminin söylemlerini yineleyerek, Çin yönetiminin Şincan’da Müslüman Uygurlar ve diğer Türki Müslümanlar’a karşı “soykırım” uyguladığı nitelemesine katıldığını belirtmişti.

Diğer taraftan, Başkan Biden dış politika planlarıyla ilgili Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amerika’nın Çin’le yüzleşmeye devam edeceğini ancak “Amerika’nın çıkarına olduğunda da Pekin ile görüşmeye hazır olduklarını” söylemişti.

Kaynak: amerikaninsesi.com/a/abd-amerika-cin-uygur-politika-uyari-blinken-disisleri-bakan-biden-pekin/5767900.html

Hakkında admin

x

Check Also

ABD’den Çin’e kınama

Çin, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “insan hakları ihlalleri” iddialarıyla ilgili olarak ABD ve Kanada’nın yaptırımlarına misillemede ...

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım ...

Apple’dan Çinli tedarikçisine Doğu Türkistan vetosu

Apple'dan Çinli tedarikçisine Doğu Türkistan vetosu

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Uygur yaptırımı

Uluslararası topluluk, Çin işgal altındaki Uygur bölgesinin eski yöneticisi ve Çin Komünist Partisi yetkililerine insan hakları ihlallerinden yaptırım uygulanacağını açıkladı. ...

ABD işkenceye vurgu yaptı, yaptırım kararı aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri ile bağlantılı olan 2 Çinli yetkiliye ve Myanmar ordusuyla bağlantılı kişi ve gruplara yaptırım uygulandığını açıkladı.

İngiltere’den Çin’e flaş yaptırım: Hesap sormaya devam edeceğiz

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan'da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

ABD ve Çin heyeti arasındaki görüşmede atışma

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Çinli yetkililerle Alaska’da görüşüyor. ...