Anasayfa » Dünya » ABD’den Çin’e İnsan Hakları İhlali Suçlaması

ABD’den Çin’e İnsan Hakları İhlali Suçlaması

ABD, Cuma günü, Çin’i etnik ve dini azınlıkların haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kınadı. Açıklamada Çin’in, Şincan bölgesinde yaşayan Müslüman Uygurlar’a karşı “insanlık suçu işlediği ve soykırım yaptığı” ve Tibet’te sıkı kısıtlamalar getirdiği bildirildi.

Amerikalı yetkililer, önümüzdeki hafta Alaska eyaletinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle görüşecek olan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Uygurlar’ın maruz kaldığı muameleyi gündeme getireceğini kaydetti.

Çin, Uygurlar’a ve diğer Müslüman azınlıklara karşı soykırım suçu işlediği yönünde Amerika’nın yaptığı suçlamaları reddediyor. İnsan hakları savunucuları, Şincan’da bir milyondan fazla kişinin toplama kamplarında tutulduğunu söylüyor.

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Maslahatgüzarı Mark Cassayre, BM İnsan Hakları Konseyi’ne, “Çin’in, Şincan’da işlenen insanlık suçları ve soykırım ve Tibet’teki sıkı kısıtlamalar dahil etnik ve dini azınlıkların haklarını ihlal etmesini kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Çin’in BM Cenevre Temsilcisi Chen Xu, ülkesinin insan hakları meselesinin siyasileştirilmesine karşı olduğunu söyledi, ancak Şincan’daki duruma doğrudan atıfta bulunmadı.

Çin dahil 64 ülke adına konuşan Küba, Şincan’ın “Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu” kaydetti ve tüm ülkelerden ”Şincan konusu üzerinden Çin’in içişlerine müdahale etmeyi bırakması ve Çin’e karşı asılsız suçlamalarda bulunmaktan vazgeçmesi” çağrısında bulundu.

İngiltere Temsilcisi Julian Braithwaite ise “Şincan’da zoraki işçilik ve doğum kontrolu gibi yaygın ve sistematik insan hakları ihlalleri nedeniyle derin kaygı içindeyiz” dedi.

Çin, İslamcı köktendinciliği ve ayrılıkçığını sona erdirmek için Şincan’da kurulan merkezlerde mesleki eğitim verildiğini iddia ediyor. Çin Dışişleri Bakanlığı, zoraki işçilik ve insan hakları ihlallerinin “asılsız söylenti ve iftiradan” ibaret olduğunu vurguluyor.

ABD’li diplomat Cassayre ve İngiliz diplomat Braithwaite, halen tutuklu bulunan 21 insan hakları eylemcisinin kefaletle serbest bırakılmaları talebinin Cuma günü mahkeme tarafından reddedildiği Hong Kong’a ilişkin kaygılarını da dile getirdi.

47 muhalife yönelik suçlamalar, Hong Kong’da yürürlüğe giren yeni güvenlik yasasının şimdiye kadarki en geniş kapsamlı kullanımını gözler önüne seriyor.Hong Kong’un yeni güvenlik yasası kapsamında ayrılıkçılık, yıkıcılık, terörizm ve yabancı güçlerle işbirliği olarak tanımlanan suçları işleyenler, ömür boyu hapse varan cezalara çarptırılabiliyor.

Mark Cassayre, “Demokrasi yanlılarını hak ve özgürlüklerini kullandıkları için gözaltına alan Hong Konglu yetkilileri kınıyoruz ve bu kişilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Kaynak:

amerikaninsesi .com/a/abdden-cine-insan-haklari-ihlali-suclamasi/5812498.html

Hakkında admin

x

Check Also

ABD’den Çin’e kınama

Çin, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “insan hakları ihlalleri” iddialarıyla ilgili olarak ABD ve Kanada’nın yaptırımlarına misillemede ...

Doğu Türkistanlılar Çin dışişleri bakanının Ankara ziyaretini protesto etti.

25 Mart perşembe günü Çin dışişleri bakanı Vang Yi’in Ankara ziyaretini tepki gösteren binlerce Doğu ...

Doğu Türkistan’da devam eden soykırım basın açıklaması gerçekleşti

Doğu Türkistan’da, işgalci Çin yönetimi tarafından açık ve net bir şekilde soykırım yapılmaktadır. Çin, soykırım ...

Apple’dan Çinli tedarikçisine Doğu Türkistan vetosu

Apple'dan Çinli tedarikçisine Doğu Türkistan vetosu

Avrupa Birliği’nden Çin’e Doğu Türkistan Uygur yaptırımı

Uluslararası topluluk, Çin işgal altındaki Uygur bölgesinin eski yöneticisi ve Çin Komünist Partisi yetkililerine insan hakları ihlallerinden yaptırım uygulanacağını açıkladı. ...

ABD işkenceye vurgu yaptı, yaptırım kararı aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlalleri ile bağlantılı olan 2 Çinli yetkiliye ve Myanmar ordusuyla bağlantılı kişi ve gruplara yaptırım uygulandığını açıkladı.

İngiltere’den Çin’e flaş yaptırım: Hesap sormaya devam edeceğiz

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle ...

Doğu Türkistan’da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

Doğu Türkistan'da Toplama Kampları: Adım Adım Soykırım

ABD ve Çin heyeti arasındaki görüşmede atışma

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan Çinli yetkililerle Alaska’da görüşüyor. ...