Anasayfa » Haberler » G-7 liderleri soykırımcı Çin’i uyardı

G-7 liderleri soykırımcı Çin’i uyardı

İngiltere’de yapılan G-7 Zirvesi’nin sonuç bildirisinde liderler Çin’i, Hong Kong’ta ve Uygur azınlığın yaşadığı Sincan’da insan haklarına saygı duymaya çağırdı.

Bildiride Çin’in ekonomi politikası eleştirilirken, “küresel ekonominin adil ve şeffaf işleyişini baltalayan piyasa dışı politikalara ve uygulamalara meydan okumak için kolektif yaklaşımlara danışmaya devam edileceği” ifade edildi.

Zirveye ev sahipliği yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G-7 liderleri arasında dünyanın geri kalanına demokrasi ve insan haklarının değerini göstermek ve “dünyanın en fakir ülkelerinin kendilerini bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olmak” için “harika bir uyum” olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, “olağanüstü derecede işbirlikçi ve üretken” olduğunu söylediği zirvede liderlerin pandemi sonrasında küresel bir toparlanma çabasında birleştiğini vurguladı.

G-7 liderlerinin minimum yüzde 15’lik bir küresel vergi oranını onayladığını kaydeden Biden, iklim değişikliğinin insanlığın karşı karşıya olduğu “varoluşsal tehdit” olduğunun altını çizdi.

1 milyar doz Kovid-19 aşısı hibe edilecek
Sonuç bildirisinde ihtiyacı olan ülkelere gelecek yıl içinde toplam 1 milyar doz Kovid-19 aşısı hibe edileceği duyuruldu.

Bu bağışın yaklaşık yarısını karşılayacaklarını söyleyen ABD Başkanı Biden, ülkesinin 1 milyar doz daha katkıda bulunabileceğini kaydetti. Ayrıca Kovid-19’un kökenleri hakkında Dünya Sağlık Örgütü tarafından yürütülecek şeffaf ve bilime dayalı soruşturma çağrısında bulunuldu.

İngiltere Başbakanı Johnson, vaat edilen aşı dozlarının hem doğrudan hem de uluslararası COVAX programı aracılığıyla geleceğini söyledi. Ancak taahhüt, Dünya Sağlık Örgütü’nün dünya nüfusunun en az yüzde 70’ini aşılamak ve pandemiyi sona erdirmek için gerekli olduğunu söylediği 11 milyar dozun çok altında kalıyor.

G7 neyi temsil ediyor?
G7, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada, Almanya ve İtalya’nın bir araya gelmesiyle oluşuyor.

Ülkeler, ilk toplantılarını 1975 yılında gerçekleştirdi. Rusya, 1998 yılında oluşumda yer almasına rağmen 2014 yılında Kırım’ın ilhakının ardından gruptan çıkarıldı.

G7, halihazırda dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 40’lık kısmını temsil ediyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda bulunan Çin, daha çok Batı ekonomik paktını temsil eden bu oluşumda hiç yer almadı.
(Bahtiyar Küçük /Euronews)

Hakkında admin

x

Check Also

ABD’den Doğu Türkistan’daki Çinli şirketlere ticaret yasağı

Beyaz Saray, Doğu Türksitan’daki beş Çinli kuruluşa ticaret yasakları uygulamaya başladığını açıkladı. Beyaz Saray, G7’nin ...

Yeni dünya polis devletinin merkez üssü Çin

Osman Karagüzel Dünya nereye koşuyor! Daha doğrusu dünyayı nereye götürmek istiyorlar? Bunu başarabilecekler mi? Öncelikle ...

Uygur Türkleri: Çin, Doğu Türkistan’da kayıp Uygur çocukları bulma sözünü yerine getirmedi

Son iki yıldır Çinli yetkililer, Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan Uygur bölgesinde kayıp olduğu bildirilen ...

Çin zulmünü kendi verileriyle ele verdi! Uygur olmak hapse girmek için yeterli

Çin hükümetinin yayımladığı veriler zulmün boyutunu gözler önüne serdi. Kendi verileriyle kendini ele veren Çin’in ...

40’tan Fazla Ülke Soykırımcı Çin’e Doğu Türkistan’daki İnsan Hakları İhlallerine Derhal Son Vermesi İçin Çağrı Yaptı

Kanada’nın başı çektiği 43 ülke Çin’e Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerine derhal son vermesi ...

Gelecek Partisi’nden Doğu Türkistan için 100 bin imza!

Gelecek Partisi’nin Türkiye genelinde düzenlediği “Doğu Türkistan Yalnız Değildir. Doğu Türkistan Kadınlarının Sesiyiz” başlıklı imza ...

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), “Doğu Türkistan Çalıştayı” düzenliyor

Türkiye Yazarlar Birliği; akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum ...

ABD’den Çin’e “Uygur Türkleri” yaptırımı

ABD yönetimi, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulme karşı yeni kısıtlama ve yaptırımlar açıkladı. Bu adımla, ...

Uluslararası Af Örgütü: Uygur Müslümanları devlet eliyle zulme maruz kalıyor

Uluslararası Af Örgütü, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanların, Çin hükümeti eliyle yürütülen ve insanlığa karşı ...