Anasayfa » Haberler » YouTube’dan Uygur Türklerine büyük ayrımcılık

YouTube’dan Uygur Türklerine büyük ayrımcılık

Dünyanın en çok kullanılan video paylaşım sitesi YouTube, Çin zulmünün tanıklarının yer aldığı videoları kaldırdı. Videolar başka platformda gösterilecek.

Kazakistan merkezli Atajurt isimli insan hakları örgütü, Youtube‘un, aile üyelerinden haber alamayan Doğu Türkistanlıların yaptığı tanık beyanlarının bazılarını kaldırmasının ardından bu videoları başka bir sosyal platforma taşıma kararı aldı.

Diasporada yaşayan Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer Türk toplumlarına mensup kişilerin, haber alamadıkları yakınlarının akıbetine ilişkin tanıklık yaptıkları açıklamalar şu ana kadar milyonlarca kez izlenmişti.

Videolar arasında toplama ve çalışma kamplarında ve cezaevlerinde tutulduktan sonra serbest kalan mağdurların da açıklamaları yer alıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar tarafından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine dikkat çektiği için dünya çapında itibar gören grup, kurulduğu 2017 yılından bu yana Kazak makamlarının eleştirilerinin hedefinde bulunuyordu.

Youtube’daki kanalın kurucularından olan ve faaliyetleri nedeniyle birçok kez tutuklanan Doğu Türkistan doğumlu Kazakistan vatandaşı aktivist Serikcan Bilaş, hükümetin kendisine 5 yıldır Doğu Türkistan’daki durumu tanımlamak için “soykırım” kelimesini kullanmaması gerektiğini söylediğini dile getirdi.

Bilaş bu durumun Çin’in Kazakistan hükümeti üzerindeki baskısından kaynaklandığını belirtiyor.

Atajurt’un videolarının içeriğine atıfta bulunan Bilash, yaptığı açıklamada, “Bunlar sadece gerçekler. Tanıklık verenler sevdiklerinden bahsediyorlar.” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları örgütünün kanalı, YouTube’da 2017’den bu yana 120 milyondan fazla izlenen yaklaşık 11 bin video yayınladı ve videolarda binlerce kişi, Doğu Türkistan’da geride izi bile kalmadan kaybedilen ya da ortadan kaybolan akrabaları ile ilgili konuşuyor.

BM uzmanlarının ve hak gruplarının tahminlerine göre Çin, son yıllarda Doğu Türkistan’da bir milyondan fazla insanı gözaltına aldı. Uygur aktivistlere göre, bu sayı 3 ile 5 milyon civarında.

Atajurt’un kanalı, videolarından 12’sinin ‘siber zorbalık ve taciz’ politikalarına aykırı olduğu iddiasıyla 15 Haziran’da ‘YouTube kurallarını ihlal’ gerekçesiyle engellendi.

Nisan ve haziran ayları arasında 12 videonun engellenmesine itiraz edildi. Grup, videolarından bazılarının yeniden yüklendiğini ifade etti.

YouTube’un bazı videolarda görülen kişilerin kimlik bilgilerinin bulanıklaştırılmasını istediği ancak Atajurt’un söz konusu kişinin videoların güvenirliğini ve inandırıcılığını tehlikeye atabileceği gerekçesiyle bunu reddettiği kaydedildi.

Atajurt, videolarının daha fazla engellenmesinin önüne geçmek için blockchain temelli Odysee’de bir hesap açtı.

Odysee’den Reuters’a yapılan açıklamada Atajurt’un bu platforma gelişinin memnuniyetle karşıladığını ve desteklediğini bildirildi.

Diğer yandan YouTube’a mümkün olduğunca yeni videolar yüklemeye devam etmeyi planladıklarını belirten Atajurt Direktörü Bilaş “Asla silmeyeceğiz.” diyor ve ekliyor:

“YouTube’un kanalımızı devre dışı bıraktığı gün, dünyadaki her şeyi kaybettiğimi hissettim… Yeni kanalın çok fazla abonesi yok ama en azından güvenli.”

Kaynak: Euronews

Hakkında admin

x

Check Also

Urumçi katliamının 12. yıl döneminde Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi Katliamının 12. Sene-i devriyesi münasebeti ile Bugün İstanbul’da Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar ...

ABD’den Doğu Türkistan’daki Çinli şirketlere ticaret yasağı

Beyaz Saray, Doğu Türksitan’daki beş Çinli kuruluşa ticaret yasakları uygulamaya başladığını açıkladı. Beyaz Saray, G7’nin ...

Yeni dünya polis devletinin merkez üssü Çin

Osman Karagüzel Dünya nereye koşuyor! Daha doğrusu dünyayı nereye götürmek istiyorlar? Bunu başarabilecekler mi? Öncelikle ...

Uygur Türkleri: Çin, Doğu Türkistan’da kayıp Uygur çocukları bulma sözünü yerine getirmedi

Son iki yıldır Çinli yetkililer, Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan Uygur bölgesinde kayıp olduğu bildirilen ...

Çin zulmünü kendi verileriyle ele verdi! Uygur olmak hapse girmek için yeterli

Çin hükümetinin yayımladığı veriler zulmün boyutunu gözler önüne serdi. Kendi verileriyle kendini ele veren Çin’in ...

40’tan Fazla Ülke Soykırımcı Çin’e Doğu Türkistan’daki İnsan Hakları İhlallerine Derhal Son Vermesi İçin Çağrı Yaptı

Kanada’nın başı çektiği 43 ülke Çin’e Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerine derhal son vermesi ...

Gelecek Partisi’nden Doğu Türkistan için 100 bin imza!

Gelecek Partisi’nin Türkiye genelinde düzenlediği “Doğu Türkistan Yalnız Değildir. Doğu Türkistan Kadınlarının Sesiyiz” başlıklı imza ...

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), “Doğu Türkistan Çalıştayı” düzenliyor

Türkiye Yazarlar Birliği; akademisyenler, yazarlar, tarihçiler, gazeteciler ve Doğu Türkistan üzerine çalışmalar yapan sivil toplum ...

ABD’den Çin’e “Uygur Türkleri” yaptırımı

ABD yönetimi, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulme karşı yeni kısıtlama ve yaptırımlar açıkladı. Bu adımla, ...