Anasayfa » Haberler » Dünya Uygur Kurultayı, 12-14 Kasım’da Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da toplanacak

Dünya Uygur Kurultayı, 12-14 Kasım’da Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da toplanacak

Doğu Türkistan’da milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Türk halklarının hapsedilmesi ve soykırıma varan uygulamalarına son vermesi için Çin’e uluslararası baskılar artıyor. Uygurların diasporadaki en büyük organizasyonu Dünya Uygur Kurultayı (DUK), 12-14 Kasım 2021 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da uluslararası konferans ve 7. Genel Kurul Toplantısı yapılacağını duyurdu.

Doğu Türkistan’da milyonlarca Uygur, Kazak ve diğer Türk halklarının hapsedilmesi ve onlara yönelik kötü muameleye son vermesi için Çin’e uluslararası baskı artarken, Uygurların diasporadaki en büyük organizasyonu Dünya Uygur Kongresi, 12-14 Kasım 2021 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılacak. Konferans ve toplantı, DUK, Uygur İnsan Hakları, Demokrasi Merkezi ve bir Çek sivil toplum kuruluşu olan İnsan Hakları Forumu tarafından ortaklaşa düzenlenecek. Dünya Uygur Kurultayı, 12-14 Kasım tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da gerçekleştirilecek olan uluslararası konferans ve 7. Genel Kurul Toplantısı hakkında dün basın açıklaması yayımladı.

DÜNYA UYGUR KURULTAYININ ÜÇ YILLIK YÖNETİM KADROSU BELİRLENECEK

Basın açıklamasında yer alan bilgilere göre; 25’ten fazla ülkeden 200’den fazla delege, Kurultay’ın gelecek üç yıllık yönetim kadrosunu seçmek için Çek Cumhuriyeti’nin başkentinde toplanacak. 7. Genel Kurul delegeleri, Uygur soykırımındaki son gelişmeleri diğer topluluklardan, sivil toplumdan, parlamento üyelerinden ve ulusal hükumetlerden temsilcilerin yanı sıra önde gelen akademisyenler ve hukuk uzmanlarıyla birlikte değerlendirecek.

DUK BAŞKANI DOLKUN İSA: DEMOKRATİK ARAÇLARI SUNABİLMEMİZ ÇOK ÖNEMLİ

Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Başkanı Dolkun İsa, “Geçtiğimiz birkaç ay boyunca Genel Kurul’a hazırlanmak için gece gündüz çalıştık. Diasporadaki Uygur halkına, kendilerini kimin temsil edeceğini seçme hakkı Çin Hükumeti tarafından elinden alınan Doğu Türkistan’daki Uygurların aksine, demokratik araçları sunabilmemiz çok önemli” dedi.

UYGUR KRİZİNE İLİŞKİN FUAR VE SERGİ

11 Kasım akşamı, Uygur krizine ilişkin bir kitap fuarı ve serginin de yer alacağı bir karşılama resepsiyonu ve akşam yemeği ile etkinliğinin başlayacağı bildirildi.

12 Kasım’da Çin’deki kamplardan sağ kurtulanları, önde gelen akademisyenleri ve hukuk uzmanlarını, diplomatları, parlamenterleri ve hükumet temsilcilerini bir araya getiren bir gün sürecek olan “Uygur Hakları: Hesap Verebilirliğe Giden Yol” adlı uluslararası konferans gerçekleşecek. Paneller, hayatta kalanların ifadeleri, Uygur krizine yönelik politika yaklaşımları, failleri sorumlu tutmak için yasal yollar ve Uygur soykırımını ortaya çıkarmak için gerekli olan araştırma uygulamaları gibi konuları içerecek.

Konferansa uzman tanık olarak katılacak olan Alman araştırmacı Adrian Zenz şu ifadelere dikkat çekiyor:
“Çin hükumetinin uzun vadede ne yapmayı planladığı konusunda artık çok daha net bir fikrimiz var. Şimdi devletlerin bunu soykırım olarak belirlememesi çok daha zor olacak.”

DUK Başkanı Dolkun İsa, uluslararası toplumu bu soykırımı ele almak için somut adımlar atmaya çağırıyor. İsa, “Sadece daha fazla dikkat etmemeli, yaptırım uygulamak gibi somut adımlar atmalıyız” ve “Bu, küresel camianın ahlaki yükümlülüğüdür.” diyor.

ULUSLARARASI DÜNYA UYGUR KONGRESİ PROGRAMI

Konferansın hemen ardından, DUK ve diğer davetli konuklar, Prag Belediye Başkanı Zdeněk Hřib’in daveti üzerine konutunda resmi bir resepsiyona katılacaklar.

13-14 Kasım tarihlerinde, DUK ve komitelerinin 6. Dönem yönetim kadrosu, kuruluşun 2017-2021 yılları arasındaki faaliyetleri ve mali kayıtları hakkında rapor verecek. Bunu, DUK’un başkanlığı da dahil olmak üzere 16 farklı komite ve kurul üyelerinin 82 aday delege arasından seçileceği Genel Kurulun demokratik seçimleri takip edecek. Bu pozisyonlar 30 ülkeden 207 delege tarafından belirlenecek.

14 Kasım’da seçim sonuçlarının onaylanmasının ardından, Genel Kurul, gelecek üç yıl için Kurultayın önceliklerini ve faaliyetlerini planlamak ve strateji oluşturmak için yeni seçilen yönetim kurulu ve başkanın toplantılarına devam edecek. Ayrıca 14 Kasım’da DUK, gençlik liderleri için onlara aktivizm ve savunuculuk hakkında bilgi veren bir çalıştay düzenleyecek.

Genel Kurulun en yüksek demokratik standartları takip etmesini sağlamak için süreçler bağımsız gözlemciler tarafından izlenecek ve denetlenecektir. Ayrıca, canlı olarak yayınlanacak olan uluslararası konferans ve DUK’un web sitesinde canlı yayın yoluyla güncel tutulacak olan Genel Kurul seçim sürecini kamuoyu yakından takip edebilecektir.
Daha fazla bilgi veya sorularınız için veya görüşme taleplerinde yardım için lütfen [email protected] adresinden bizimle iletişime geçin.

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE UYGUR GÜNLERİ

Uluslararası konferans ve DUK 7. Genel Kurulu, Çek Cumhuriyeti’nde Uygur ana vatanındaki durumla ilgili bir dizi başka etkinlik olan “Çekya’daki Uygur Günleri”ne paralel olarak gerçekleşecek.

Eski mahkum Omir Bekali ile 10 Kasım’da saat 13:00’te Hybernská Kampüsünde halka açık bir münazara yapılacak. Bu etkinlik Çek Bilimler Akademisi Doğu Enstitüsü ve Prag’daki Charles Üniversitesi Sinoloji Bölümü tarafından düzenlenmektedir.

Çin’in Xi Jinping Döneminde Sincan Politikası: Etki ve Etkileri üzerine yarım günlük akademik bir konferans 11 Kasım’da 14:30-16:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Bu etkinlik Çek Bilimler Akademisi Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenmektedir.

George Washington Üniversitesi’nden Dr. Sean Roberts, krizle ilgili son kitabını 15 Kasım’da Prag’daki American Center’da “Uygurlara Karşı Savaş: Terörle Mücadele Adına Kültürel Soykırım” başlıklı bir konuşmada tartışacak. Bu etkinlik Çek Bilimler Akademisi Doğu Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenmektedir.

Çekya’daki Uygur Günleri programında ülke genelindeki etkinlikler de yer alacak. Bir Uygur aktivistin kız kardeşinin zorla kaybolmasına yanıt arama yolculuğunu anlatan “Kız Kardeşimi Aramak” filminin gösterimleri hafta boyunca gösterilecek, ardından filmin kahramanı Rushan Abbas ve uzmanlarla söyleşiler yapılacak.

Gösterim tarihleri ​​ve yerleri ise şöyle:

16 Kasım, Olomouc’ta 13:15. Palacký Üniversitesi, Sanat Fakültesi, Křížkovského 10, sınıf 2.40. Gösterimi, Çek Bilimler Akademisi Doğu Enstitüsü’nden Rushan Abbas ve Ondřej Klimeš ile söyleşi izleyecektir.

17 Kasım saat 17:00 Pilsen’de. Moving Station, Kopernikova 574/56. Gösterimi Rushan Abbas ve Filip Jirouš, Sinopsis ile söyleşi izleyecektir.

18 Kasım saat 17:00’de Ústí nad Labem’de. Kuzey Bohemya Bilim Kütüphanesi, Velka Hradebni 49. Gösterimi Rushan Abbas ve Filip Jirouš, Sinopsis ile söyleşi izleyecektir.

Kaynak: QHA

qha.com.tr/haberler/politika/dunya-uygur-kurultayi-12-14-kasim-da-cek-cumhuriyeti-nin-baskenti-prag-da-toplanacak/352585/

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’de ‘tarihi karar’ kabul edildi

diktatör Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Pekin’de düzenlediği 4 günlük üst düzey toplantıda, partinin 100 yıllık ...

ABD Çin kararını verdi! İlk kez bu kadar net açıkladılar

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, aylardır net bir şekilde cevap vermediği soruyu bugün düzenlediği basın ...

Kahramanmaraş’ta Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik zulmü protesto edildi

Çin’in Uygur Türklerine yönelik politikası, Kahramanmaraş’ta sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.   Kahramanmaraş’ta sivil ...

Çin zulmündeki Doğu Türkistan için basın açıklaması

Doğu Türkistan’da Çin zulmüne maruz kalan toplumlar için Adıyaman’da basın açıklaması yapıldı.Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ...

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin 1. yılını kutladı

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği, yaklaşık 30 yıldır Ermeni işgalindeki topraklarını geri alan Azerbaycan’ın tarihi harekat ...

Doğu Türkistan Cumhuriyet Bayramı Anma Törenine davet

Türkiye Cumhuriyetinin ilanından 10 yıl sonra 12 Kasım 1933’te Kaşgar’da Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti kuruldu. ...

Kitâbiyat 483

Kitâbiyat 483 Oğuz ÇETİNOĞLU Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yaşamakta olan Petrol Mühendisi Bayan ...

Zulhaayat Ötkür’ün Seyyahların İzinde adlı eseri Hakkında

İsveç ‘te yaşayan Doğu Türkistanlı Uygur Folklor Araştrmacısı şair ve yazar Zulhayat Ötkür’ün hazırladığı Kaşiflerin ...

Kanada’daki Uygur Türkleri 148 yıllık kiliseyi camiye çevirdi

Kanada’nın Toronto kenti ile çevresinde yaşayan Uygur Türkleri, satın aldıkları tarihi bir kiliseyi camiye çevirdi. ...