Anasayfa » Haberler » “Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

Ketum karakteriyle bilinen Çin lideri Şi Cinping’in gizli görüşmelerinden sızan kayıtların Doğu Türkistan’da yaşananları detaylı şekilde bizzat onun yönettiğini ortaya koyuyor.

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri makamında Çin’i yöneten Şi Cinping’in liderliği önümüzdeki Kasım ayında 10. yılını tamamlayacak.

Bu sene iktidardaki 10. yılı olması nedeniyle tek parti rejimiyle ve tamamen devlet kontrolünde olan medyası ile Çin’de bu seneni Şi Cinping övgüleriyle geçeceği tahmin ediliyor.

Çin’de 1949 yılında kurulan komünist rejimde bugüne dek 7. lider olan Şi Cinping’in önceki 6 liderin tamamından daha az görünür bir isim olması dikkat çekiyor. Şi Cinping, önceki 6 lidere göre çok daha az kamuoyuna açık konuşma gerçekleştiriyor.

Şi Cinping’in bu gizemli yapısının, onu da içerecek şekilde ülkenin en üst düzey yöneticilerinin gizli iç iletişim yöntemlerine ağırlık verilmesine sebep olduğu ifade ediliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’LA İLGİLİ GİZLİ KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

2014 tarihli, Doğu Türkistan’la ilgili kaydedilmiş dört gizli görüşmenin sızmasının ise Şi Cinping’i telaşa sevk ettiği tahminleri yürütülüyor.

Kayıtlara ait kopyaları, New York Times Doğu Türkistan’la ilgili birçok başka gizli belgeyle beraber ele geçirdi.

Gazete, bunu “on yıllardır Çin’in iktidardaki Komünist Partisi içinden hükümet belgelerinin en önemli sızıntılarından biri” şeklinde nitelendirdi.

Gazete kayıtlara ait metinleri tamamen yayınlamazken, bilinmeyen bir kaynak tarafından Londra’da ‘Uygur Mahkemesi’ olarak bilinen Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini araştıran bir gruba sunuldular.

BİLİM ADAMLARI KAYITLARI DOĞRULADI

Bir Alman akademisyen olan Adrian Zenz’in de içinde yer aldığı çok sayıda Batılı bilim adamı onların güvenilirliğine tanıklık etti. Bay Zenz, 2017’den itibaren, herhangi bir yasal süreç olmaksızın, belki 1 milyon Uygur’un tutsak olduğuna bir “mesleki eğitim eğitim” merkezleri ağının Çin’in kontrolündeki Doğu Türkistan’da kurulmasına yönelik araştırmaların ön saflarında bulunmuştu.

DERTLERİ UYGURLARI İSLAM’DAN KOPARMAK

Toplamda yaklaşık 36.000 Çince karakterin bulunduğu 2014 tarihli dört konuşmanın kapsamı en fazla Uygurların İslam’dan nasıl koparabileceğine vurguda bulunuyor.

Şi Cinping bizzat bu konuda konuşmalar yapıyor ve Uygurların asimilasyonunu amaçladıklarını ifade ediyor.

2014 yılında Doğu Türkistan’da baskıların arttırılması da bu sızan üst düzey toplantılarla ilişkilendiriliyor. Doğu Türkistan’da uygulanan Çin’in politikasına ilişkin kamuoyuna açıklamada bulunmayan ve ilgisiz görünmeye çalıştığı düşünülen Şi Cinping’in buna benzer sızan bilgilerle Doğu Türkistan’da yapılanları detaylı olarak bizzat yönettiği ifade ediliyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Dr. Şenocak’tan ‘Kış Olimpiyat Oyunları’ çağrısı! ‘Haydi Türkiye, çekilerek dünyaya örnek ol’

“2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarına” yönelik çağrıda bulunan Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, Çin’in Doğu Türkistanlı ...

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları boykot edilmeli

Dr. Ali Ruzi Özuygur 2022 Kış Olimpiyatları’nın zulüm, işkence, soykırım ve insanlığa karşı suçun başkenti ...

2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının Çin’de düzenlenmese karşı boykot çağrısı yapıldı

2022 Kış Olimpiyatlarının, İnsan Haklarını ağır derecede ihlal eden Çin’de düzenlenmesine tepki gösteren Doğu Türkistanlılar ...

Fransa, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıklarını’soykırım’ olarak tanıdı

Fransa, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını soykırım olarak tanıdı. Uygurlara yönelik ‘soykırımı’ kınayan ...

Elon Musk, Doğu Türkistan’da “Tesla Showroomu” açtı

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla, Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da bir showroom açmasının ...

Çin soykırım yapmakla suçlanıyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusu Yapıldı

Çin tarafından Doğu Türkistanlılara karşı işlenen soykırım, işkence ve insanlığa karşı suçların yargıya taşınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusu Yapıldı

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehitleri rahmetle anıyoruz

Vefatının 26. senesi dolayısıyla tüm hayatı boyıce Doğu Türkistan devasi için hidmet eden deva adami ...

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehitleri anma etkinliği” düzenlendi

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehit ve merhumlarını anma etkinliği” ...

BM insan hakları uzmanlarından Fas’a ‘Uygur Türkü İdris Hasan’ı iade etmeyin’ çağrısı 

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Fas hükümetini, Uygur Türkü İdris Hasan’ın “ciddi insan hakları ...