Anasayfa » Haberler » “Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

Ketum karakteriyle bilinen Çin lideri Şi Cinping’in gizli görüşmelerinden sızan kayıtların Doğu Türkistan’da yaşananları detaylı şekilde bizzat onun yönettiğini ortaya koyuyor.

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri makamında Çin’i yöneten Şi Cinping’in liderliği önümüzdeki Kasım ayında 10. yılını tamamlayacak.

Bu sene iktidardaki 10. yılı olması nedeniyle tek parti rejimiyle ve tamamen devlet kontrolünde olan medyası ile Çin’de bu seneni Şi Cinping övgüleriyle geçeceği tahmin ediliyor.

Çin’de 1949 yılında kurulan komünist rejimde bugüne dek 7. lider olan Şi Cinping’in önceki 6 liderin tamamından daha az görünür bir isim olması dikkat çekiyor. Şi Cinping, önceki 6 lidere göre çok daha az kamuoyuna açık konuşma gerçekleştiriyor.

Şi Cinping’in bu gizemli yapısının, onu da içerecek şekilde ülkenin en üst düzey yöneticilerinin gizli iç iletişim yöntemlerine ağırlık verilmesine sebep olduğu ifade ediliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’LA İLGİLİ GİZLİ KAYITLAR ORTAYA ÇIKTI

2014 tarihli, Doğu Türkistan’la ilgili kaydedilmiş dört gizli görüşmenin sızmasının ise Şi Cinping’i telaşa sevk ettiği tahminleri yürütülüyor.

Kayıtlara ait kopyaları, New York Times Doğu Türkistan’la ilgili birçok başka gizli belgeyle beraber ele geçirdi.

Gazete, bunu “on yıllardır Çin’in iktidardaki Komünist Partisi içinden hükümet belgelerinin en önemli sızıntılarından biri” şeklinde nitelendirdi.

Gazete kayıtlara ait metinleri tamamen yayınlamazken, bilinmeyen bir kaynak tarafından Londra’da ‘Uygur Mahkemesi’ olarak bilinen Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini araştıran bir gruba sunuldular.

BİLİM ADAMLARI KAYITLARI DOĞRULADI

Bir Alman akademisyen olan Adrian Zenz’in de içinde yer aldığı çok sayıda Batılı bilim adamı onların güvenilirliğine tanıklık etti. Bay Zenz, 2017’den itibaren, herhangi bir yasal süreç olmaksızın, belki 1 milyon Uygur’un tutsak olduğuna bir “mesleki eğitim eğitim” merkezleri ağının Çin’in kontrolündeki Doğu Türkistan’da kurulmasına yönelik araştırmaların ön saflarında bulunmuştu.

DERTLERİ UYGURLARI İSLAM’DAN KOPARMAK

Toplamda yaklaşık 36.000 Çince karakterin bulunduğu 2014 tarihli dört konuşmanın kapsamı en fazla Uygurların İslam’dan nasıl koparabileceğine vurguda bulunuyor.

Şi Cinping bizzat bu konuda konuşmalar yapıyor ve Uygurların asimilasyonunu amaçladıklarını ifade ediyor.

2014 yılında Doğu Türkistan’da baskıların arttırılması da bu sızan üst düzey toplantılarla ilişkilendiriliyor. Doğu Türkistan’da uygulanan Çin’in politikasına ilişkin kamuoyuna açıklamada bulunmayan ve ilgisiz görünmeye çalıştığı düşünülen Şi Cinping’in buna benzer sızan bilgilerle Doğu Türkistan’da yapılanları detaylı olarak bizzat yönettiği ifade ediliyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Hatıralarım
Doğu Türkistan’ın Gerçek Hikayesi

Dr. Mehmet Yakup Buğra SİYER YAYINLARI 1930 yılında Doğu Türkistan’ın kadîm şehri Hoten’de, bölgenin önde ...

Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist Çin’in Bilinmeyen Yüzü

azar:Halis Özdemir Yayınevi:Aktaş Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2022 Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist ...

Çin’in Enerji Sektöründe Doğu Türkistan’ın Önemi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) olarak adlandırılan Doğu Türkistan bölgesi, tarihi İpek yolunun önemli güzergâhlarından ...

Doğu Türkistan’da bir aile dramı daha

Oğlunun vefat ettiğini 5 yıl sonra öğrenen Doğu Türkistanlı Abdurrahim Paraç, “4 yaşında ayrıldığım oğlumun ...

Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini ...

‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Yıllardır ailesini görememiş masum Uygur Türkleri’nin hikayesi: ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu. Yönetmenliğini Tülay Gökçimen’in ...

Ethem Sancak bu sefer de Çin’in avukatlığını yaptı! “Uygurların refah seviyesi Yozgat’ın 3 katı” dedi

Eski Maocu Ethem Sancak, Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’la ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Ethem Sancak, ...

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...