Anasayfa » Haberler » ABD’den Çin’e, Uygur bölgesinde ayrımcı istihdam uygulamalarını sonlandırma çağrısı

ABD’den Çin’e, Uygur bölgesinde ayrımcı istihdam uygulamalarını sonlandırma çağrısı

ABD’nin BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Misyonu ILO’nun, Çin’in İşgal altındaki Uygur Özerk Bölgesi’nde işe alımlarda dini ve etnik ayrımcılık içeren uygulamalarına yönelik yayımladığı raporun ardından, Çin’e, söz konusu uygulamalara son verme çağrısı yaptı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi Nezdindeki Misyonu, Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO), Çin’in işgal altındaki Doğu Türkistan , Uygur Özerk Bölgesi’ndeki işe alımlarda dini ve etnik ayrımcılık içeren uygulamalarına yönelik yayımladığı raporun ardından, Çin’e, söz konusu uygulamalara son verme çağrısı yaptı.

ABD Misyonundan yapılan yazılı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’daki etnik ve dini azınlıklara yönelik istihdam kanunu ve uygulamalarındaki ayrımcı tavra ilişkin ILO’nun raporu değerlendirildi.

Açıklamada, ILO Uzman Komitesi’nin Sözleşme ve Tavsiyelerin Uygulanmasına dair raporunda, Çin’in söz konusu politikalarına yönelik endişelerin dile getirildiği bilgisi paylaşıldı.

Doğu Türkistan’daki azınlık gruplarına “zorlayıcı tedbirler” uygulandığı, yerel halkın iş tercihinde özgür bırakılmadığı ve işe alımlarda etnik veya dini inançlarına göre muamele gösterildiğine ilişkin iddialara dikkat çekilen açıklamada, Çinli yetkililerin “konuyu açıklığa kavuşturmak için daha fazla bilgiler vermesi gerektiği” kaydedildi.

Çin’in ILO’ya 1919’da katılan kurucu ülkelerden biri olduğu hatırlatılan açıklamada, “ABD, Doğu Türkistan bölgesinde zorla çalıştırma gibi uygulamalara son verilmesi ve bölgede süregelen soykırım ile insanlık suçlarına karşı uluslararası adımların güçlendirilmesi için uluslararası ortakları ve müttefikleriyle birlikte hareket etmeye hazırdır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bu kapsamda Çin hükümetine, ILO’nun raporu doğrultusunda, Doğu Türkistan’daki işe alımlarda dini ve etnik ayrımcılık içeren uygulamaları sonlandırma ve iş kanununu gözden geçirme, düzeltilme veya feshetme çağrısında bulunuldu.

ILO’nun Uzman Komitesi tarafından hazırlanan raporda, Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi başta olmak üzere Çin’deki dini ve etnik azınlıkların işe alımlarında ayrımcılık yapıldığı bildirilmişti.

Çin’deki etnik ve dini azınlıkların eşit iş imkanı edinmesi için yetkililerin somut adımlar atması çağrısında bulunulmuştu.

İstihdam politikalarında ırk ve din ayrımcılığı içeren yasa ve uygulamaları sonlandırmak üzere alınan tedbirlere ilişkin Çin’in ILO’yu bilgilendirmeyi sürdürme talebi iletilmişti.

Hakkında admin

x

Check Also

Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist Çin’in Bilinmeyen Yüzü

azar:Halis Özdemir Yayınevi:Aktaş Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2022 Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist ...

Çin’in Enerji Sektöründe Doğu Türkistan’ın Önemi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) olarak adlandırılan Doğu Türkistan bölgesi, tarihi İpek yolunun önemli güzergâhlarından ...

Doğu Türkistan’da bir aile dramı daha

Oğlunun vefat ettiğini 5 yıl sonra öğrenen Doğu Türkistanlı Abdurrahim Paraç, “4 yaşında ayrıldığım oğlumun ...

Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini ...

‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Yıllardır ailesini görememiş masum Uygur Türkleri’nin hikayesi: ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu. Yönetmenliğini Tülay Gökçimen’in ...

Ethem Sancak bu sefer de Çin’in avukatlığını yaptı! “Uygurların refah seviyesi Yozgat’ın 3 katı” dedi

Eski Maocu Ethem Sancak, Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’la ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Ethem Sancak, ...

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...

Çin, Filipinler kara sularını ihlal etti

AA – Büşra Selvi Öğütcen Filipinler, Çin ordusuna ait bir geminin Sulu Denizi’nde Filipinler’in kara sularını ...