Anasayfa » Dünya » Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı, İtalya’nın başkenti Roma’da görüştü.

talyan basınına yansıyan bilgilere göre, Roma’daki Waldorf Astoria Hotel’de yerel saatle 10.30’da bir araya gelen Sullivan ile Yang’ın görüşme maratonu yaklaşık 8 saat sürdü.

Çinli heyet, bir ara öğle arası için otelden ayrılsa da görüşmeler öğleden sonra devam etti. Sullivan ve Yang’ın görüşmesi basına kapalı gerçekleşti.

Taraflar, görüşmenin ardından basın açıklaması yapmadan otelden ayrıldı.

“RUSYA’YA SİLAH YARDIMI YAPMANIN SONUCU OLUR”

Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya’nın Çin’den askeri malzeme talebinde bulunduğuna ilişkin iddialara değindi.

Bu konudaki istihbaratın ve atılacak adımların detaylarına giremeyeceğini belirten Psaki, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı‘nın İtalya’nın başkenti Roma’da yaptığı toplantıya işaret etti.

Psaki, “Sullivan, burada açıkça, Çin’in Rusya’ya askeri yardım ve diğer yardımlar vermesinin yaptırımların delinmesi ve savaşın desteklenmesi anlamına geldiğini ve bunun sonuçları olacağı konusunda Çin’i uyardı. Ancak bu sonuçların ne olacağı konusunda detay veremem. Bu konuda ortak ve müttefik ülkeler ile görüşüyoruz.” ifadesini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA “SONUÇLAR” KONUSUNDA UYARDI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da düzenlediği günlük basın toplantısında, benzeri iddialara değindi.

Sullivan’ın Yang ile Roma’daki görüşmesinde, Ukrayna meselesini geniş bir şekilde ele aldığını belirten Price, bu konuşmanın detaylarına giremeyeceğini aktardı.

Price, ABD’nin ve Batının Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yaptırımlarının ortada olduğuna işaret ederek, “Çin, Rusya’ya askeri anlamda ya da yaptırımları delecek şekilde yardım ederse bunun sonuçları olur.” diye konuştu.

Çin’in Rusya’ya askeri ve ekonomik yardıma istekli olduğu yönünde ABD’nin NATO müttefiklerine diplomatik yazışma ile bilgi verdiği yönündeki haberler konusunda ise Price, “Bu konunun detaylarına girmeyeceğim, Rusya’nın saldırgan tavrına ilişkin endişelerimizi elbette müttefiklerimizle konuşuyoruz fakat bunun detaylarına burada giremem.” dedi.

Basına yansıyan haberlerde, Ekim 2021’den beri ilk kez bir araya gelen Sullivan ile Yang’ın görüşmesinin özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrasında gerçekleşmesi sebebiyle büyük önem taşıdığı, ikilinin uluslararası gündemdeki konular ile iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıkları belirtildi.

Sullivian ve Yang, 10 Mart 2021’de ABD’nin Alaska eyaletine bağlı Anchorage kentinde, 6 Ekim 2021’de ise İsviçre’nin Zürih kentinde bir araya gelmişti.

Görüşme öncesinde Financial Times gazetesinde, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından Rusya’nın Çin’den askeri yardım talebi bulunduğu haberinin çıkmasına Çin tepki göstererek, ABD’yi “dezenformasyon yapmakla” suçlamıştı.

Bu arada İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da ABD’li ve Çinli yetkililerin Roma’daki görüşmelerini “tarihi” olarak nitelerken, “Eğer ABD ve Çin görüşüyorlarsa bu İtalyan hükümeti olarak bizim teşvik ettiğimiz çizginin ilerleme kaydettiği anlamına gelir. Biz, Çinlilerle, Türklerle, İsraillilerle görüştük. Ukrayna’da önce insani ateşkese ardından da barış anlaşması için konuşmaya ihtiyaç var.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: haber7.com/dunya/haber/3202492-romadaki-zirvede-abdden-cine-rusya-tehdidi-bunun-sonuclari-olur

Hakkında admin

x

Check Also

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...

Avrupa’da Uygur Sorunu Gündeme Geldi

Geçen hafta Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen 22. Uluslararası İstihbarat ve Güvenlik Forumu’nda Çin’in Doğu Türkistan’da ...

Çin Devlet Başkanı Şi, 8 yıl sonra Doğu Türkistan’a gitti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2014’te çıkan olayların ardından yaşanan toplu gözaltılardan sonra ilk kez ...

Uygur Türkü Nuri Türkel, ABD Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu başkanlığına seçildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Uluslararası Dinî Özgürlükler Komisyonu, oybirliğiyle Uygur Türkü insan hakları avukatı Nuri ...

BM’nin Doğu Türkistan ziyareti başarısız sonuçlandı

“İşte BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Çin ve Doğu Türkistan ziyaretiyle ilişkin Guancou’da ...

ABD’den Doğu Türkistan bölgesinde üretilen mallara ithalat yasağı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasası kapsamında Çin işgal altındaki bölgesinde üretilen ürünlerin ...

Ankara’da Doğu Türkistan’daki zulmü anlatan Adı Soykırım belgeselinin galası yapıldı

Çin’in Doğu Türkistan’da yıllardır Uygur Türklerine uyguladığı sistematik işkence ve soykırımının tanıklar ağzından anlatıldığı belgesel ...

Doğu Türkistan’da Neler Oluyor?

Sakarya Üniversitesi ilahiyat fakültesi Arapça Dil Grubu öğrenci topluluğu tarafından düzenlenen etkinlikte Doğu Türkistan Yeni ...