Anasayfa » Dünya » Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi.

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’nin kabul ettiği 2022 Konsolide Bütçe Yasası’nda Tayvan’a 250 milyon dolara Arazi Bilgi İletişim Sistemi (FICS) satışına onay verilmesinin, “tek Çin” ilkesine ve ABD ile Çin arasında diplomatik ilişkileri kuran Üç Ortak Bildiri’nin hükümlerine aykırı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Çin’in iç işlerine açık müdahale niteliğindeki satışın, ABD-Çin ilişkilerine olduğu kadar Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrara da zarar vereceğini savunan Sözcü Cao, “ABD’yi, Tayvan ile askeri ilişkilerini kesmeye ve adaya silah satışını sona erdirmeye çağırıyoruz” dedi.

Harita maddesi tartışmaya sebep oldu

Öte yandan yasada yer alan bir diğer maddede “yasa kapsamındaki fonların Tayvan’ın sosyal ve ekonomik sistemini yanlış betimleyen haritaların üretilmesi, sipariş edilmesi veya sergilenmesi için kullanılamayacağına” yönelik ifadeler de Çin’in eleştirisine sebep oldu.

Cao, ABD’nin Tayvan haritasını öne sürerek siyasi manipülasyon amaçladığını, “tek Çin” yerine “iki Çin” veya “Çin ve Tayvan”ın bulunduğu izlenimini yaratmaya çalıştığını öne sürdü.

Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz parçası olduğunu vurgulayan Cao, “Doğru harita bu gerçeği temel almalıdır. ABD’yi, ‘Tayvan kartını’ oynamanın, ateşle oynamakla eşdeğer olduğu konusunda uyarıyoruz. Bu tavır, yalnızca Tayvan’ı tehlikeli duruma sürüklemekle kalmayacak, ABD tarafı için de katlanılmaz sonuçlara yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin ardından 1971’de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Kaynak: trthaber.com/haber/dunya/ingilterede-yargitay-assangein-abdye-iade-kararina-itirazini-reddetti-663673.html

Hakkında admin

x

Check Also

Çekya ile Çin arasında Tayvan gerginliği

Çekya ile Çin arasında Tayvan gerginliği

Tayvan, ada çevresinde Çin’e ait askeri unsurlar tespit edildiğini duyurdu

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Ada çevresinde Çin’e ait 24 askeri ...

Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı başladı

Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı başladı

Biden: Çin’e ait ‘casus’ balonun düşürülmesiyle ilgili özür dilemeyeceğim

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, bir Amerikan savaş uçağı tarafından düşürülen Çin’e ait ‘casus’ ...

Çin Tayvan arasında tansiyon yükseliyor! ABD’den tehlikeli ziyaret…

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Michael Chase’in, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı ziyaret ettiği ileri ...

ABD-Çin ilişkileri yeniden geriliyor

İki süper güç ABD ve Çin arasında yaşanan balon krizi bir parça yumuşarken ABD’den Tayvan’a ...

Japon mühendisten ezber bozan deprem açıklaması! 2 ili uyardı, İstanbul’da 5 ilçe saydı

Yaklaşık 32 senedir Türkiye’de çalışmalar yapan Japon İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Marmara’da beklenen İstanbul depremi ...

ABD ordusu Çin’e ait balonun enkazını denizden çıkardı

ABD ordusu Çin’e ait balonun enkazını denizden çıkardı

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...