Anasayfa » Haberler » Çin, Uygurların “helal” organlarını Araplara pazarlıyor!

Çin, Uygurların “helal” organlarını Araplara pazarlıyor!

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin organlarını Arap devletlerine helal organ olarak satıyor.

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da güya suç işleme potansiyeli olduğunu iddia ettiği kişileri toplama kamplarına almaya devam ediyor. Kamplara alınan Doğu Türkistanlıların organlarının Arap devletlerine helal  olarak pazarlandığı ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı, araştırmacı gazeteci Ethan Gutmann, bu konuyu gündeme getirdi. Araştırmada, Çin yönetiminin toplama kamplarındaki Doğu Türkistanlıları organ bankası olarak kullandığı belirtildi. Toplama kamplarında hayatını kaybedenlerin organları, zengin Arap devletlerine “helal organ” adı altında satıldı.

ORGANLAR “İSLAMA UYGUN!”

Pekin yönetimi, organ nakli için bekleyen Müslüman hastaları ülkeye çekmek için helal organ reklamları yaparak, organı “bağışlayan” kişinin alkol ve domuz eti tüketmemek gibi İslam dininin kurallarına uyduğunu vurguluyor. Söz konusu araştırma raporunda, her organ için ayrı bir fiyat belirlendiği belirtilirken, bir karaciğerin 100 bin dolar olarak pazarlandığı ancak organ “helal” ise fiyatı üç katına çıktığı bildiriliyor.

UYGUR TÜRKLERİNİN ORGANLARI ORTADOĞU ÜLKELERİNE “HELAL” VURGUSUYLA PAZARLANIYOR

Çin Mahkemesi tarafından 2020 yılında yayımlanan bir rapora göre, Uygurların DNA örnekleri ücretsiz bir sağlık kontrolünden geçiriliyor ve yasa dışı olarak faaliyet gösteren bir organ bankasının veritabanına işleniyor. Çin’in gelişmiş teknolojik uygulamalarla yönettiği toplama kamplarında hayatını kaybeden Uygur Türklerinin organları, ailelerinin haberi olmaksızın satılıyor. Kamplardaki Uygur Türklerinin önemli bir kısmı domuz eti yemediği ve alkol almadığı için organları, Ortadoğu ülkelerine “helal” vurgusuyla pazarlanıyor. Çin hükumeti, bu vahşeti gizlemek için, hayatını kaybeden Uygur Türklerinin yüzünü sadece birinci derecede akrabalarına gösteriyor. İslami bir cenaze töreninden önce, ölen kişinin cesedinin yıkanması gerekiriyor ancak buna Çin yönetimi tarafından da izin verilmiyor.

KAŞGAR HAVAALANI ORGAN TRANSFERİ İÇİN KULLANILIYOR!

Ölüm cezası mahkumlarının organlarını toplamaya tanıklık eden ve operasyonlara zorla katılan doktor Enver Tohti, olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Doğu Türkistan’ın Kaşgar havaalanı organ transferi için kullanılıyor. Havaalanı zemininde Çince ve İngilizce olarak, organların taşıma rotası işaretleri bulunur.  Bu havaalanı seyrek nüfuslu bir bölgede bulunuyor ki bu hiç mantıklı gelmiyor. Hunan eyaletinde olsa mantıklı olurdu ancak Doğu Türkistan’ın sadece 25 milyon nüfus var. Nasıl bu kadar çok organ taşımacılığı olabilir?” ifadelerini kullandı.

Uygur Türklerinin konuyla ilgili tanıklıkları da durumun vehametini ortaya koyuyor. Konuyla ilgili Kırım Haber Ajansına röportaj veren toplama kampı şahidi Gülbahar Celilova, bu iddiaları doğrulamış ve gözaltı sırasında birçok Uygur Türkü kadının organlarının zorla alındığını dile getirmişti.

Çin, Uygur kimliğini Doğu Türkistan topraklarından silmek için sistematik, soykırımcı faaliyetlerini sürdürüyor. Uluslararası toplumun sessizliğinden yararlanarak, korkunç listesine yeni ve giderek insanlık dışı uygulamalar eklemeye devam ediyor. 

kaynak: QHA

qha.com.tr/turk-dunyasi/cin-uygurlarin-helal-organlarini-araplara-pazarliyor-465516

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Hollanda ve Çin Arasında Kriz: Çin, Hollanda’da Polis Merkezleri Kurmuş

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine soykırım uygulayan komünist Çin’in Avrupa’da çok sayıda sınır ötesi polis merkezi ...

Çin’in roketi dünyayı turluyor: Türkiye’ye düşebilir

Çin’in roket denemeleri yine Dünya’yı büyük bir risk ile karşı karşıya bırakıyor. Çin’in fırlattığı 23 ...

Karantina altındaki halka Çince dayatması

94 Gündür acımasızca tecrit altında tutulan Doğu Türkistan halkının hala Çinli yetkililerceÇin’ce öğrenmeye zorlandığı ortaya ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...

Devlet Bahçeli: Doğu Türkistan davası emin ellerde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’de Hür Doğu Türkistanlılar Derneği’ni kabul etti. Bahçeli, “Doğu Türkistan ...