Anasayfa » Dünya » ABD-Çin ilişkileri yeniden geriliyor

ABD-Çin ilişkileri yeniden geriliyor

İki süper güç ABD ve Çin arasında yaşanan balon krizi bir parça yumuşarken ABD’den Tayvan’a planlana üst düzey ziyaretin ilişkileri yeniden gerebileceğine dikkat çekildi.

İki süper güç ABD ve Çin arasında yaşanan balon krizi bir parça yumuşarken Tayvan’a yeni bir üst düzey ziyaret ilişkileri yeniden gerebilir. Financial Times’ın haberine göre ABD Savunma Bakanlığı’nın Çin’den sorumlu en üst düzey bürokratı Michael Chase önümüzdeki günlerde Tayvan’ı ziyaret edecek.

Böylece Ağustos ayında tansiyonu üst seviyeye çıkaran Nancy Pelosi ziyaretinden sonra 40 yıl içinde Tayvan’ı ikinci kez üst düzey bir Amerikalı yetkili ziyaret etmiş olacak.

ABD Başkanı Joe Biden ise balon krizini görüşmek üzere Çin Devlet Başkanı Şi Çiphing ile görüşme niyetinde olduğunu söyledi. Biden, Çin ile rekabeti “sorumlu bir şekilde yöneteceklerini ve rekabeti bir krize dönüştürmeyeceklerini” söyledi.

Çin ihracat yasağı getirdi

Pekin yönetimi, çok kısa bir süre önce egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’a silah satışı nedeniyle ABD’li iki savunma şirketine ithalat ve ihracat yasağı getirmişti.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD’li Lockheed Martin ile Raytheon’un iştiraki Füze ve Savunma şirketlerinin “güvenilmez kuruluşlar listesi”ne alındığı açıkladı.

Bu şirketlerin Çin ile bağlantılı ithalat ve ihracat faaliyetlerinin yasaklandığı belirtilen açıklamada, ayrıca şirketlerin ülkede yeni yatırım yapmasının ve üst düzey yetkililerinin ülkeye girişlerinin engelleneceği de kaydedilmişti.

Çin, Eylül 2022’de, Tayvan’a 1,1 milyar dolarlık silah satışında payları olduğu gerekçesiyle Boeing Defense ve Raytheon şirketlerinin üst yöneticileri Ted Colbert ile Greg Hayes’e yaptırım uygulama kararı almıştı.

bloomberght.com/abd-cin-iliskileri-yeniden-geriliyor-2325422

Hakkında admin

x

Check Also

Biden: Çin’e ait ‘casus’ balonun düşürülmesiyle ilgili özür dilemeyeceğim

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, bir Amerikan savaş uçağı tarafından düşürülen Çin’e ait ‘casus’ ...

Çin Tayvan arasında tansiyon yükseliyor! ABD’den tehlikeli ziyaret…

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Michael Chase’in, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı ziyaret ettiği ileri ...

Japon mühendisten ezber bozan deprem açıklaması! 2 ili uyardı, İstanbul’da 5 ilçe saydı

Yaklaşık 32 senedir Türkiye’de çalışmalar yapan Japon İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Marmara’da beklenen İstanbul depremi ...

ABD ordusu Çin’e ait balonun enkazını denizden çıkardı

ABD ordusu Çin’e ait balonun enkazını denizden çıkardı

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...

ABD’den Çin’e ağır tehdit: Rusya’ya silah desteği verirlerse bunun sonuçları olacak

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği şu günlerde ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Çin’in Rusya’ya ...

Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu ...

Financial Times: Çin, Ukrayna’da can alıcı kararla karşı karşıya

İngiltere merkezli gazete, Rusya’nın askeri destek istediği iddialarının ardından Pekin’in vereceği kararın kritik olduğunu yazdı. ...